Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-02 17:35
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Słowa Papieża do ludu Rohingya przyjęte na świecie z uznaniem

Szerokim echem odbiły się na całym świecie improwizowane słowa Papieża, skierowane na zakończenie wczorajszego spotkania międzyreligijnego i ekumenicznego do przedstawicieli ludu Rohingya.

Komentatorzy podkreślają odwagę Franciszka i przerwanie przez niego dyplomatycznej zmowy milczenia co do okrutnego losu tych birmańskich muzułmanów, którzy schronili się w Bangladeszu przed prześladowaniami w Birmie. 

Ojciec Święty przywołał do siebie grupę uczestniczących w spotkaniu uchodźców Rohingya i spontanicznie zapewnił ich o bliskości nie tylko swojej, ale wszystkich obecnych.

„Niewiele możemy zrobić, bo wasza tragedia jest ogromna. Zróbmy jednak miejsce w naszym sercu. W imieniu wszystkich – za waszych prześladowców, krzywdzicieli, a przede wszystkim za obojętność świata – proszę was o przebaczenie. Przebaczcie. Wielu z was mówiło mi o wielkim sercu Bangladeszu, który was przyjął. Teraz ja apeluję do was o wielkie serce, aby było zdolne udzielić nam przebaczenia, o które prosimy” – powiedział Franciszek.

Papież zaapelował o pomoc dla tego ludu i działanie na rzecz uznania jego praw. „Obecność Boga dzisiaj nazywa się także « Rohingya» – powiedział Franciszek. – Niech każdy z nas da na to własną odpowiedź”.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-02 13:32:43
miniaturka

Inauguracja Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego

- Św. Józef niech będzie naszą inspiracją i wsparciem w szukaniu coraz większej prawości w naszym życiu osobistym i w życiu naszych rodzin - mówił abp Salvatore Pennacchio na Mszy św. inaugurującej Nadzwyczajny Rok Św. Józefa Kaliskiego.
2017-12-02 13:43:12
miniaturka

Szkolenie kapelanów i duszpasterzy harcerzy na temat ochrony dzieci

Ponad 70 kapelanów i duszpasterzy harcerzy i skautów wzięło udział w spotkaniu formacyjno-szkoleniowym na temat ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym.
2017-12-02 17:07:04
miniaturka

Nowa strona internetowa Komisji Duszpasterstwa KEP

Pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczyna się w Polsce realizacja nowego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Na tę okazję sekretariat Komisji Duszpasterstwa KEP przygotował stronę internetową.
2017-12-02 17:46:36
miniaturka

Duch Święty w centrum dwuletniego programu duszpasterskiego

W myśl słów „dar i zadanie” – w pierwszym roku chodzi o odkrywanie Osoby i darów Ducha Świętego, w drugim zaś, zwracamy szczególniejszą uwagę na pełnienie zadań, do których wzywa Duch Św. – mówi rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2017-12-02 18:39:48
miniaturka

Zmarł prof. Jerzy Kłoczowski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 2 grudnia zmarł jeden z najwybitniejszych historyków polskich - prof. Jerzy Kłoczowski. - poinformowała dr Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.
2017-12-02 18:49:54
miniaturka
play

Słowo kard. Kazimierza Nycza na Adwent

"Bez Adwentu nie ma głębokiego przeżycia spotkania z Jezusem w święta Bożego Narodzenia" - zwraca uwagę kard. Kazimierz Nycz w specjalnym słowie na tegoroczny Adwent, który rozpocznie się w niedzielę 3 grudnia.