Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-20 14:03
PS

Skrzywdzona przez duchownego, oddała życie Bogu

Świadectwo osoby skrzywdzonej przez księdza w dzieciństwie, która wybrała drogę konsekrowaną opublikował portal Aleteia. I nie była to ucieczka od świata i od własnej historii.

Autor/źródło: ochrona.episkopat.pl

„Tylko Jemu zawdzięczam, że na nowo jestem w Kościele. Nikt mnie nie ciągnął do Kościoła, na mszę świętą itp. Niewiele brakowało a odeszłabym krótko po powrocie z powodu lęku przed duchownymi oraz zetknięcia się z lekceważeniem. Również w tym momencie zadziałał Bóg, przez osobę św. Teresy od Jezusa, od której nauczyłam się ukochania Kościoła, mimo iż  dostrzegam to wszystko, za co może być człowiekowi wstyd, że jest w Kościele katolickim” – wyznaje autorka świadectwa.

Jak przyznaje, decydując się na życie konsekrowane, długo zwlekała, by wyjawić prawdę o tym, że w dzieciństwie została wykorzystana przez duchownego. Fakt ten wyjawiła dopiero przed profesją wieczystą. „Nie spodziewałam się, że zostanie na mnie zrzucona odpowiedzialność za czyn kapłana – dorosłego mężczyzny. Trudno opisać, co wtedy czułam. Nie zainteresowano się, czy potrzebuję pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej. Jedyne co uczyniono, zmieniono mi osobę odpowiedzialną za moją formację. Nie zachęcono mnie, abym zgłosiła swój przypadek np. do kurii. Mój stan się pogarszał, więc podjęłam decyzję o wizycie u psychiatry. Otrzymałam leki, a lekarz wskazał wyspecjalizowanego terapeutę. Istotne jest powyższe przedstawienie sytuacji, gdyż brak zainteresowania moim stanem pociągnął za sobą konkretne konsekwencje” – podkreśla. Jak zaznacza, osoba, która doznała przemocy seksualnej, która nie otrzymuje stosownej pomocy, może się stać dla wspólnoty zakonnej „ciężarem”. „Krzywda nie dyskwalifikuje, ale odpowiedzialność za osoby, które informują i zostają dopuszczone do ślubów nie otrzymując fachowej pomocy spada na przełożonych” – dodaje.

Autorka świadectwa krytykuje też klerykalizm wspólnot zakonnych i „adorowanie” księdza. Ta postawa utrudnia przyjęcie bolesnej prawdy, że  kapłan mógł się dopuścić takiego czynu. Widać pewne zmiany w podejściu do tematu, choć następują one powoli i nie da się ich zauważyć w mediach. Również media katolickie są zdystansowane, co potwierdza fakt, że, „redaktor naczelny czasopisma dla osób konsekrowanych uznał za niestosowne poruszanie w nim tematu wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez duchownych, w tym przez zakonników”, o czym kobieta wspomniała na początku świadectwa.Cały tekst na stronach Aleteia.pl: Jestem osobą konsekrowaną. W dzieciństwie zostałam skrzywdzona przez duchownego

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-03-02 13:23:21
miniaturka

Kard. Dziwisz: Jan Paweł II nie banalizował przypadków wykorzystywania seksualnego

– Jan Paweł II był pierwszym ze współczesnych papieży, który musiał się mierzyć ze skandalem wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych – podkreśla w rozmowie z KAI kard. Dziwisz.
2020-03-02 14:01:56
miniaturka

Bp Mazur na Niedzielę „Ad Gentes”: Eucharystia jest źródłem misji

Eucharystia umacnia nas w jedności z Chrystusem, buduje Kościół i jest źródłem misji – pisze bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, w Komunikacie na II Niedzielę Wielkiego Postu zwaną Niedzielą „Ad Gentes”.
2020-03-02 14:06:16
miniaturka

Sympozjum na UKSW na temat profilaktyki w ochronie dzieci i młodzieży

Na UKSW od 14 do 15 marca będzie trwało sympozjum, które będzie poświęcone roli profilaktyki w ochronie dzieci i młodzieży przed uzależnieniami i przemocą.
2020-03-02 15:15:27
miniaturka

Węgrzy liczą na obecność Polaków na Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym

Szereg inicjatyw modlitewnych, kulturalnych i charytatywnych towarzyszy zakrojonym na szeroką skalę przygotowaniom do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który we wrześniu odbędzie się w Budapeszcie.
2020-03-02 15:51:02
miniaturka

Odznaczenie „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” dla bp. Stefana Regmunta

Bp Stefan Regmunt, wieloletni przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia otrzyma we wtorek, 3 marca, odznaczenie „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”.
2020-03-02 15:58:27
miniaturka

W Pakistanie zamordowano 22-letniego chrześcijanina

W Pakistanie brutalnie zamordowano młodego 22-letniego chrześcijanina. Saleem Masih został pobity metalowym prętem i zmarł w wyniku odniesionych ran. Oskarżono go o zatrucie wody w studni, przy której mył się po pracy.