Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-09 08:29
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Siostra Becquart: Franciszek coraz bardziej docenia rolę kobiet w Kościele

Siostra Nathalie Becquart, która będzie pierwszą kobietą w historii z prawem głosu na Synodzie Biskupów, podkreśla, że Ojcu Świętemu zależy na większym zaangażowaniu kobiet w proces decyzyjny w Kościele.

Autor/źródło: vaticannews.va, CNS

Francuska zakonnica wyznaje Radiu Watykańskiemu, że swą nominację na jednego z dwóch podsekretarzy synodu odbiera jako niesamowity gest zaufania ze strony Papieża.

Beata Zajączkowska – Watykan

„Dla mnie jest to przede wszystkim wezwanie do jeszcze większej służby, ale i kolejna wielka przygoda wiary” – mówi siostra Becquart, podkreślając, że papieska decyzja była dla niej ogromnym zaskoczeniem.


    „Nigdy bym sobie tego nie wyobraziła; doświadczyłam, że Duch Święty jest pełen niespodzianek. Odbieram tę nominację jako osobiste wezwanie Kościoła i Papieża Franciszka. Łączy się ono z moją wewnętrzną misją, którą realizuję od kilku lat, by oddać się na większą służbę synodalności. Ostatnie półtora roku spędziłem właśnie na pracy naukowej nad synodalnością w Boston College i papieskie wezwanie łączy mnie z tą pracą. Mam za sobą też doświadczenie Synodu Biskupów na temat młodzieży i ważne lata pracy z młodymi w strukturach francuskiego episkopatu – mówi papieskiej rozgłośni siostra Nathalie Becquart. – Całe to bogactwo doświadczeń wnoszę do tego nowego etapu, który naprawdę postrzegam jako nową przygodę. Nominacja Papieża jest dla mnie powołaniem w powołaniu. Widzę to zadanie, jako znak zaufania do kobiet w Kościele, do sióstr zakonnych, a szerzej także i do świeckich, oraz jako odpowiedź na to wszystko, co zostało powiedziane podczas ostatnich synodów i to, na co taki duży nacisk kładzie Papież: wyzwanie włączenia kobiet w podejmowanie decyzji i rozeznawanie w Kościele.“


Francuska ksawerianka nie pierwszy raz przeciera szlaki w kościelnych strukturach. W episkopacie Francji była pierwszą kobietą odpowiedzialną za duszpasterstwo młodzieży i powołań. W 2016 roku uczestniczyła w przygotowaniu synodu o młodzieży. Od 2019 r. jest też konsultorką Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Teraz decyzją Papieża Franciszka została podsekretarz Synodu Biskupów, wraz z hiszpańskim augustianinem ojcem Luisem Marínem de San Martín. Będą oni ściśle współpracować z sekretarzem generalnym Synodu Biskupów, którym jest kard. Mario Grech.


Nominację pierwszej kobiety w historii na tak ważne stanowisko maltański hierarcha nazwał docenieniem głosu ludu Bożego na synodalnych drogach Kościoła i przypomnieniem o konieczności włączenia w procesy decyzyjne wszystkich ochrzczonych. „Nominacja siostry Becquart oznacza otwarcie ważnych drzwi, czas pokaże jakie kolejne kroki zostaną podjęte” – mówi kard. Grech, podkreślając, że ostatnie synody upominały się o większe docenienie roli kobiet w procesach decyzyjnych i rozeznawaniu w Kościele.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-09 10:36:46
miniaturka

Papież do korpusu dyplomatycznego: trzeba chronić życie ludzkie od poczęcia

Podczas corocznego spotkania z ambasadorami Papież Franciszek zwrócił uwagę na wiele wymiarów kryzysu, spowodowanego przez pandemię. Podkreślił jednocześnie, że pod pretekstem walki z koronawirusem nie można zaniedbywać kwesti ochrony życia każdego człowieka, także jeszcze nienarodzonego
2021-02-09 11:14:39
miniaturka

Watykan analizuje propozycje niemieckiej „drogi synodalnej”

Watykan analizuje propozycje złożone przez zgromadzenie ogólne niemieckiej „Drogi synodalnej”. Już teraz jednak widać, że naruszają one zasady prawa kanonicznego i faktycznie zmierzają do zmiany powszechnych norm i nauki Kościoła
2021-02-09 11:21:47
miniaturka

Plakaty, które budzą sumienie. Dlaczego promowanie miłości wzbudza tyle agresji?

Kiedy TK ogłosił wyrok ws. aborcji eugenicznej, przez Polskę przeszła fala protestów. Zwolennicy aborcji nie tylko krzyczeli, ale także niszczyli kościoły, pomniki, budynki oraz… plakaty. Obrazek dziecka w łonie w kształcie serca można zobaczyć w wielu miastach. Jak się okazuje, kole on w oczy wielu ludzi…
2021-02-09 11:35:58
miniaturka

Raport MZ: w 2020 r. odnotowano o 67 tys. więcej zgonów niż w 2019

Liczba zgonów w Polsce w 2020 roku była wyższa niż w 2019 roku o 67 tys. - wynika z raportu resortu zdrowia opublikowanego we wtorek. Jako główną przyczynę liczby zgonów wskazano pandemię COVID-19. Miesiącem, na który przypadł najwyższy wzrost zgonów, był listopad.
2021-02-09 11:43:30
miniaturka

Producenci podgrzewaczy tytoniu korzystają z nieuzasadnionych przywilejów akcyzowych

W Polsce tylko 17 proc. w cenie paczki popularnych podgrzewaczy tytoniu stanowią podatki (VAT i akcyza), podczas gdy w przypadku papierosów tradycyjnych jest to 80 proc. – wskazują eksperci podatkowi z kancelarii Parulski i Wspólnicy.
2021-02-09 11:52:54
miniaturka

Plany rozwojowe Grupy Enea wpisują się w realizację Polityki Energetycznej Polski

Nowo przyjęty przez rząd dokument jest kluczowy nie tylko dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale również dla rozwoju całej branży, w tym Grupy Enea. Planowana transformacja krajowej energetyki jest spójna z koncepcją rozwoju Enei, która chce oprzeć swój rozwój na odnawialnych źródłach energii.