Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-13 15:07
AC / eg / KAI

Sikórz: otwarcie parku ekologicznego na terenie Domu Seniora

Park EkoLeo, czyli park ekologiczny otwarto w Sikorzu koło Płocka na terenie Domu Leonianum – Piękne życie! w którym przebywają seniorzy.

Autor/źródło: Pixabay, Sweetaholic, licencja: CC0

Przedsięwzięcie powstało z myślą o ekologii, jednakowo ważnej dla seniorów, jak i dla młodzieży szkolnej, która odwiedza osoby starsze w ramach wolontariatu.

Dom Leonianum – Piękne życie! jest placówką stałego pobytu dla seniorów, funkcjonującą od jesieni 2018 r. Dom położony jest w otulinie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego. Sfinalizowano w nim dwa projekty ekologiczne, dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w wysokości około 170 tys. zł.

W Sikorzu powstał Park EkoLeo. Składa się na niego ekologiczna ścieżka sensoryczna o długości ponad 100 m długości (z 12 rodzajami podłoża i 12 tablicami edukacyjnymi o faunie i florze Mazowsza). Przedsięwzięcie to powstało zgodnie z projektem pod nazwą „Edukacja ekologiczna bez tajemnic”. Jest to program edukacyjny dla dzieci i młodzieży, który pomaga zgłębić tajniki lasu i docenić piękno przyrody. Ponadto wykonanych zostało 9 tysięcy nasadzeń roślinnych (drew, krzewów różnych roślin).

Uroczystego otwarcia Parku EkoLeo dokonali: minister Henryk Kowalczyk, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kamila Mokrzycka oraz ks. kan. Roman Bagiński, ekonom diecezji płockiej.

- W Parku EkoLeo łączą się ze sobą element poznawczy i zabawa. I w młodszych, i w starszych jest przecież ciekawość przyrody. Projekt ten posłuży aktywności edukacji ekologicznej, będzie okazją do integracji pokoleń – stwierdził Henryk Kowalczyk.

Natomiast ks. Łukasz Nowak, dyrektor Domu Leonianum zaznaczył, że zajęcia w parku i poza nim umożliwią tworzenie więzi międzypokoleniowych seniorów i młodzieży szkolnej: - W Leonianum aktywnie działa wolontariat i widzimy, że osoby starsze chętnie integrują się z młodym pokoleniem – zaznaczył gospodarz miejsca.

Dom Leonianum - Piękne życie! w Sikorzu koło Płocka działa od jesieni 2018 r. Jest placówką diecezji płockiej. Zajmuje 6 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Składa się z trzech segmentów: Domu Seniora, czyli całodobowej placówki opiekuńczej, domu dziennego pobytu oraz części rehabilitacyjnej. W obiekcie znajdują się też trzy sale konferencyjno-bankietowe.

Domem zarządza Fundacja Leonianum – Piękne życie!, utworzona z myślą o seniorach. Swoją nazwę wzięła od imienia patrona - bp. Leona Wetmańskiego, sufragana płockiego, błogosławionego męczennika II wojny światowej, którego pasją była praca charytatywna. Obecnie w placówce mieszka około 50 osób.

eg / Sikórz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-13 13:54:58
miniaturka

Podlasie w kampanii „Polska pomaga”

Odzyskujący dawny blask pałac Uruskich w Milanowie, gdzie powstaje Centrum Kulturalne Caritas Diecezji Siedleckiej, w niedzielę, 15 grudnia, stanie się sceną kampanii „Polska pomaga”, w ramach której na antenach TVP są przedstawiane dzieła Caritas w całej Polsce.
2019-12-13 14:14:00
miniaturka
play

Rodziny, które dały Polsce wspaniałych obywateli

Rozmowa z Adamem Hlebowiczem, dziennikarzem i historykiem, dyrektorem Biura Edukacji Narodowej IPN.
2019-12-13 14:22:08
miniaturka

Dziś Franciszek obchodzi 50-lecie kapłaństwa. Co jako papież chce nam powiedzieć?

Dziś, 13 grudnia Ojciec Święty Franciszek (Jorge Mario Bergoglio) obchodzi 50-lecie święceń kapłańskich. Świecenia prezbiteratu przyjął 13 grudnia 1969 r.
2019-12-13 15:23:32
miniaturka

List do proboszczów

Krakowski delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Marcin Cholewa oraz duszpasterz osób pokrzywdzonych ks. Artur Chłopek wspólnie napisali list do proboszczów archidiecezji krakowskiej. Zachęcają w nim m.in. do podejmowania inicjatyw, które pomogą osobom skrzywdzonym w uzdrowieniu przy wsparciu wspólnoty parafialnej.
2019-12-13 15:40:05
miniaturka

Kraków: Ave Maris Stella – adwentowy koncert z Dawidem Kuszem OP

W adwentową niedzielę 15 grudnia 2019 po raz pierwszy w Polsce wykonany zostanie utwór „Ave Maris Stella” współczesnego francuskiego kompozytora Remi Gousseau.
2019-12-13 15:54:22
miniaturka
play

Zupa w Kato zbiera na remont kuchni, by wciąż rozlewało się dobro

Od dwóch lat wolontariusze Zupy w Kato co czwartek rozgrzewają serca i żołądki wielu osób ubogich i w kryzysie bezdomności. Dalsza działalność katowickiej inicjatywy jest zagrożona ze względu na stan wysłużonej kuchni, w której odbywa się gotowanie.