Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-28 10:43
mk / PAP

Sieć hospicjów perinatalnych powinna obejmować cały kraj

Hospicja perinatalne to bardzo ważne miejsca, których sieć powinna być na terenie całego kraju – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wskazując, jak bardzo potrzebne jest wsparcie dla matek i ojców "w czasie trudnej ciąży" i po urodzeniu dziecka.

Autor/źródło: PAP

Trybunał Konstytucyjny opublikował w środę uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowano w środę wieczorem w Dzienniku Ustaw.

„Mamy jednoznaczną sytuację, sytuację taką, która przede wszystkim pokazuje, jaką wartością nadrzędną jest wartość życia ludzkiego. To jest bardzo ważne, to poszanowanie” – powiedziała w czwartek Marlena Maląg w TVP1. Wskazała na treść uzasadnienia wyroku. Jak mówiła, w uzasadnieniu zapisano, że „matki, które dowiadują się o tym, że dziecko może urodzić się z trwałą wadą, powinny być otoczone przez państwo opieką i wsparciem”.

Przypomniała, że od kilku lat działa program „Za życiem” i że zespół ekspercki pod przewodnictwem pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, wiceministra rodziny i pracy Pawła Wdówika od dłuższego czasu pracuje nad programem wsparcia kobiet w ciąży.

„Zespół pana ministra Pawła Wdówika pracuje, właściwie wypracował kilka wariantów. One będą rozpatrywane i zapewne zostanie podjęta decyzja, w którym kierunku pójdzie ewentualne rozszerzenie i wsparcie” – poinformowała Maląg.

Dopytywana, o jakich wariantach rozszerzenia programu „Za życiem” mowa, minister odpowiedziała, że trzeba poczekać na ostateczną decyzję rządu.

„Jeden wariant będzie wybrany i zaprezentowany” – powiedziała. „Na pewno punktem wyjścia będzie strategia na rzecz osób niepełnosprawnych, w której będą się zawierały właśnie wszystkie zmiany (...) i one będą przedstawiane i wprowadzane etapami” – poinformowała.

Minister rodziny i polityki społecznej wskazała też na hospicja perinatalne. „Są wzywaniem. To są te bardzo ważne miejsca, których sieć powinna być na terenie całego kraju”. Mówiła, że bardzo ważne i bardzo potrzebne jest wsparcie matki i ojca „w czasie trudnej ciąży”, a także po urodzeniu dziecka.

„Będziemy to prezentować, jak tylko zostaną zatwierdzone te warianty, w jakiej kolejności będziemy to wdrażać” – zapowiedziała Maląg.

Perinatalna opieka paliatywna to świadczenia przeznaczone dla rodziców oraz dziecka, w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Jak informował w listopadzie ub.r. Narodowy Fundusz Zdrowia, usługi perinatalnej opieki paliatywnej świadczy 16 podmiotów, m.in. w Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Warszawie i we Wrocławiu.

Świadczenie to – jak wyjaśniał NFZ – obejmuje bezpłatne porady i konsultacje lekarza i psychologa, od momentu stwierdzenia u dziecka nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, do 28 dni od urodzenia dziecka. Po 28 dniach opieki perinatalnej jest możliwość kontynuowania opieki w hospicjum domowym albo w hospicjum stacjonarnym.

W ramach świadczenia rodzicom oraz dziecku przysługują m.in. bezpłatne porady lekarza i psychologa, konsultacje ze szpitalem lub poradnią specjalistyczną z zakresu położnictwa i ginekologii lub neonatologii. Świadczenie obejmuje też m.in. zapewnienie współpracy z hospicjum domowym dla dzieci lub z hospicjum stacjonarnym, pozwalającej na zachowanie ciągłości opieki nad dzieckiem w przypadku zaistnienia możliwości wypisu z oddziału, na którym przebywa dziecko.

W ramach świadczenie przysługuje także m.in. konsultacja z ośrodkiem diagnostyki prenatalnej, ośrodkiem kardiologii prenatalnej lub zakładem genetyki. Rodzice są informowani o możliwości pożegnania się i sposobie pochówku oraz postępowaniu w przypadku zgonu dziecka.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-28 09:59:10
miniaturka

Polska bez aborcji eugenicznej. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wchodzi w życie

Wieloletnie starania ludzi dobrej woli przyniosły efekt! TK opublikował uzasadnienie wyroku ws. aborcji eugenicznej, a sam wyrok pojawił się w Dzienniku Ustaw. Po latach walki udało się zakończyć barbarzyńskie praktyki zabijania „gorszych” dzieci w majestacie prawa.
2021-01-28 10:43:10
miniaturka

Hrabiowski syn w zakonie żebraczym – jak św. Tomasz walczył z rodziną o powołanie

O tym, jak koledzy naśmiewali się ze św. Tomasza i uważali za niezbyt bystrego; jak Tomasz traktował rozmówców o różnych, nawet heretyckich poglądach; jakie zasadzki robiła na niego rodzina, żeby porzucił powołanie – opowiadał o. Jacek Salij, dominikanin.
2021-01-28 10:45:55
miniaturka

Czy można godnie przyjmować sakramenty popierając prawo do aborcji?

Abp Salvatore Cordileone z San Francisco, w wywiadzie dotyczącym niedawnego upomnienia przez niego Nancy Pelosi, marszałka Izby Reprezentantów USA, podkreślił potrzebę odzyskania przez katolików świadomości, co znaczy godnie przyjmować Komunię Świętą.
2021-01-28 12:01:40
miniaturka

Minister zdrowia rekomenduje dalszą naukę zdalną dla starszych uczniów

Rekomenduję, by nie posyłać do szkół starszych uczniów jeszcze przez co najmniej dwa tygodnie – powiedział w środę w rozmowie z portalem Wirtualna Polska minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obostrzenia trzeba luzować ostrożnie.
2021-01-28 12:43:22
miniaturka

Polak z Plymouth to nie jedyna ofiara eutanazji przez zaniechanie

Przypadek „Polaka z Plymouth”, jak media nazywały RS, którego dane utajniono ze względu na dobro rodziny, nie jest w Wielkiej Brytanii odosobniony. Wręcz przeciwnie, tzw. „eutanazja przez zaniechanie” co najmniej od 2018 roku jest praktykowana, o ile nie istnieje sprzeciw rodziny, bez konieczności wyroku sądowego.
2021-01-28 13:44:26
miniaturka

Cywilizacja życia i cywilizacja śmierci. Św. Jan Paweł II o obronie życia

„Świadoma i dobrowolna decyzja pozbawienia życia niewinnej istoty ludzkiej jest zawsze złem z moralnego punktu widzenia i nigdy nie może być dozwolona ani jako cel, ani jako środek do dobrego celu” – uczy Jan Paweł II w encyklice „Evangelium vitae”.