Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-07 09:05
MG / PAP

SG i policja: do kościoła, cerkwi w strefie stanu wyjątkowego bez zezwolenia

Osoby udające się na nabożeństwa do kościoła, cerkwi znajdujących się na obszarze objętym stanem wyjątkowym nie muszą w tym celu się ubiegać o pisemne zezwolenie od Straży Granicznej – wynika z informacji SG w tej sprawie.

Autor/źródło: PAP

W strefie objętej stanem wyjątkowym znajduje się wiele sanktuariów katolickich i prawosławnych. Na południowym Podlasiu (woj. lubelskie) jest to np. Pratulin z Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich lub Kodeń z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej Matki Jedności. A w Kruszynianach (woj. podlaskie) jest nawet czynny meczet.


Dyrektor Domu Pielgrzyma w Pratulinie ks. Dariusz Radywaniuk poinformował w rozmowie z PAP, że w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego grupy pielgrzymkowe nie mogą przyjeżdżać. Nie ma również pielgrzymów indywidualnych. "Ludzie wiedzą, że jesteśmy w strefie objętej stanem wyjątkowym, to nie przyjeżdżają. W niedzielę byli w zasadzie tylko nasi mieszkańcy, ze strefy" – powiedział.


Inaczej sytuacja wyglądała w Kodniu. "W piątek rozmawialiśmy w tej sprawie ze Strażą Graniczną i władzami samorządowymi. Oni nie widzą żadnych przeszkód, aby wierni, pielgrzymi nie mogli tutaj dotrzeć" – wyjaśnił kustosz sanktuarium o. Krzysztof Borodziej. Zapewnił, że odpust, który przypada w środę odbędzie się zgodnie z planem.


Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym wprowadzenia stanu wyjątkowego, osoby udające się w do miejscowości znajdującej się w obszarze stanu w celu sprawowania lub uczestniczenia w kulcie religijnym nie muszą mieć żadnego dodatkowego pozwolenia. W placówce Straży Granicznej w Kodniu również przekazano PAP takie wyjaśnienia.


PAP zapytała również o tę sprawę w komendzie policji w Bielsku Podlaskim. "Przepis Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 września 2021 r., w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, wskazuje osoby, które nie podlegają ograniczeniom. Odsyłam do treści tego przepisu, tj. § 2 ustęp 1 wspomnianego rozporządzenia, który wymienia enumeratywnie te osoby" – odpowiedziała oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.


Michalska poinformowała ponadto, że od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano już ponad 150 zezwoleń na wjazd i przebywanie w obszarze stanu wyjątkowego.


"Na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano już ponad 125 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym. Natomiast na obszarze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej – 26" - powiedziała PAP rzecznik.


Michalska wskazała, że większość składanych wniosków motywowana była koniecznością odwiedzin krewnych. "Staramy się, aby stan wyjątkowy nie był uciążliwy dla mieszkańców" – zapewniła.


Od czwartku (2 września) w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów.


Według rozporządzenia obowiązuje zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają. Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych; przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych; pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze; wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze; świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe; posiadające nieruchomości na tym terenie. Nie dotyczy także rolników pracujących w gospodarstwach rolnych; uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki; opiekunów dzieci do lat 3; osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.


Zakaz nie dotyczy służb ratowniczych, medycznych i osób w drodze do placówek ochrony zdrowia, a także osób jadących bezpośrednio na przejście graniczne lub z niego do centrum kraju.


Jak podkreślał na konferencji w czwartek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, w innych sytuacjach "zawsze właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł wydać pozwolenie na wjazd na teren, gdzie będzie obowiązywał stan wyjątkowy". (PAP)

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-07 09:19:15
miniaturka

Kapłan archidiecezji przemyskiej został pustelnikiem

Diecezja przemyska ma nowego pustelnika. Został nim ks. Rafał Szykuła, doktor teologii duchowości, wcześniejszy diecezjalny duszpasterz Odnowy w Duchu Świętym. Pustelnia znajduje się na terenie parafii Drohobyczka. Życie pustelnicze jest jedną z form życia konsekrowanego w Kościele
2021-09-07 09:28:46
miniaturka

Polacy palą legalne – najniższy w historii udział szarej strefy wyrobów tytoniowych

W I kwartale 2021 r. Polacy wypalili 6,3 proc. papierosów pochodzących z przemytu – 3,9 mld sztuk, co w porównaniu z 9,4 proc. w 2021 r. oznacza spadek o ponad 3 punkty procentowe, a to przekłada się na znaczny wzrost wpływów z tytułu akcyzy do budżetu państwa – wynika z raportu Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares.
2021-09-07 10:00:27
miniaturka

Bp Doran z Irlandii: węgierski Kongres rozszerza nasze spojrzenie na Kościół

Trwający Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny jest wielkim duchowym wydarzeniem, które stwarza okazję do odnowienia spojrzenia na Kościół. O randze tego wydarzenia opowiada bp Kevin Doran z Irlandii, który był odpowiedzialny za organizację Kongresu w Dublinie w 2012 roku.
2021-09-07 10:12:18
miniaturka

Kard. Parolin: można było uniknąć tych cierpień w Afganistanie

„Wycofanie sił NATO z Afganistanu powinno odbyć się w bardziej uporządkowany sposób” – powiedział kard. Pietro Parolin. Zdaniem Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej można było uniknąć cierpień, które spadły na ludność cywilną w tym kraju.
2021-09-07 10:36:18
miniaturka

Największy w Polsce baner z treściami pro-life - zniszczony

Największy w Polsce baner z treściami pro-life, umieszczony na autostradzie A2 w pobliżu Grodziska Mazowieckiego, został zniszczony. - Jeżeli mamy możliwość wyrażania swoich poglądów, to dlaczego niektórym odbiera się do tego prawo? - ubolewa ks. Rafał Jarosiewicz, twórca inicjatywy.
2021-09-07 11:10:15
miniaturka

Film „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” wkrótce w kinach!

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to oficjalna produkcja uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego oraz matki Róży Czackiej. Spektakularna filmowa realizacja opowiadająca nieznane szerszej publiczności losy wojenne księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego – przyszłego Prymasa Polski.