Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-12 17:40
ek / KAI

„Serce Łodzi” w 100. rocznicę Niepodległości dla Katolika, Luteranina i Żyda

W niedzielę, 11 listopada 2018 roku, podczas Wieczoru Uwielbienia połączonego z modlitwą ekumeniczną w 100-lecie Niepodległości, w ewangelickim kościele św. Mateusza w Łodzi, wręczona została tegoroczna nagroda „Serce Łodzi”.

Członkowie wielowyznaniowej Kapituły na posiedzeniu, które odbyło się 23 października, zdecydowali, by w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przyznać pośmiertnie nagrodę przedstawicielom łódzkich wspólnot wyznaniowych: katolickiej, ewangelickiej i żydowskiej, którzy w okresie walki o niepodległość i tuż po jej odzyskaniu, zatroszczyli się, by Łódź i jej mieszkańcy w bezpieczny sposób mogli skorzystać z daru wolności.

Każda ze wspólnot wyznaniowych wybrała jednego, charakterystycznego dla ówczesnych czasów przedstawiciela, który jest symbolem zaangażowania na rzecz wolności i poprawy bytu łodzian okresu odzyskania wolności.

Wspólnota łódzkich ewangelików wskazała ks. Rudolfa Gundlacha, proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy w Łodzi, prezesa i działacza licznych organizacji dobroczynnych w Łodzi. Katolicy wskazali ks. prałata Wincentego Tymienieckiego, ówczesnego proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Łodzi, wiceprzewodniczącego Głównego Komitetu Obywatelskiego, zaangażowanego szczególnie w pomoc osobom bezdomnym, zaś wspólnota łódzkich Żydów wskazała Filipa Śmiłowskiego, żołnierza Wojska Polskiego, wielce zasłużonego w walkach o niepodległość Polski, odznaczonego pośmiertnie Virtuti Militari V klasy i Krzyżem Niepodległości.

Statuetka Nagrody – miniatura dzwonu Serce Łodzi – wręczona została duchownym stojącym na czele wspólnot wyznaniowych przez członków Kapituły w Święto Odzyskania Niepodległości, a podczas spotkania z koncertem wystąpił zespół muzyczny Exodus 15.

W imieniu zmarłego bpa Włodzimierza Tymienieckiego nagrodę odebrał jego następca – ks. abp Grzegorz Ryś, który dziękując za uhonorowanie swojego poprzednika podkreślił, że proboszcz parafii p.w. św. Stanisława Kostki, późniejszy pierwszy biskup łódzki, na długo przed powstaniem ruchu ekumenicznego działał na tym polu w mieście Łodzi. – To pokazuje, że ksiądz Tymieniecki wyprzedził Kościół katolicki o 50 lat. To oznacza, że jest jednym z protagonistów ekumenizmu po stronie katolickiej. Tak odczytuję to zobowiązanie, że nie możemy się wlec w ogonie ekumenizmu w Polsce, ale mamy mieć odwagę wyznaczać mu pierwsze i nowe ślady. Z taką nadzieją zaniosę tę nagrodę jutro i położę księdzu biskupowi na grobie, nie w poczuciu, że jemu jest to potrzebne, ale mnie ten widok się przyda. – mówił metropolita łódzki.

Nagroda „Serce Łodzi” przyznawana jest w celu uhonorowania osoby fizycznej lub instytucji, która oddaje swoje serce miastu i jego mieszkańcom. Nagrodę przyznaje Kapituła Nagrody złożona z duchownych czterech wyznań: Kościoła rzymskokatolickiego w Łodzi, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Katedralnej Parafii Prawosławnej p.w. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Mateusza w Łodzi. 

xpk / Łódź

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-11-12 12:45:11
miniaturka

Niemcy: do 2030 r. ok. 7 tys. parafii katolickich nie będzie miało duszpasterzy

Według raportu magazynu "Focus" dwa główne Kościoły chrześcijańskie w Niemczech w niedalekiej przyszłości staną w obliczu dramatycznego niedoboru kapłanów.
2018-11-12 13:09:25
miniaturka

Proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza

Stolica Apostolska wyraziła zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza - niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu. Poinformował o tym Biskup Radomski Henryk Tomasik.
2018-11-12 16:59:29
miniaturka

Służba miłości przez wiedzę

Kościół oczekuje od nauki nie tylko przestrzegania kryteriów etycznych, ale, służby „miłości poprzez wiedzę” - powiedział Papież Franciszek do członków Papieskiej Akademii Nauk, którzy aktualnie spotykają się w Rzymie na posiedzeniu plenarnym.
2018-11-12 17:23:42
miniaturka

Bp Solarczyk: duszpasterstwo młodzieży musi być oparte na parafii

Podczas tradycyjnych listopadowych Dni Duszpasterskich w Radomiu, bp Marek Solarczyk zachęcał do tego, żeby ksiądz był zawsze pośród młodych ludzi, by ta obecność "ostatecznie prowadziła człowieka do tajemnicy Boga".
2018-11-12 17:45:19
miniaturka

Spotkanie rzeczoznawców ds. oceny podręczników nauczania religii

15 listopada 2018 r. na UKSW w Warszawie odbywa się spotkanie rzeczoznawców ds. oceny programów nauczania religii i podręczników katechetycznych.
2018-11-12 17:53:31
miniaturka

CHARIS: To Papież pragnie jedności w katolickim ruchu charyzmatycznym

Tak tłumaczy ks. Miguel Delgado Galindo powołanie przy Stolicy Apostolskiej instytucji CHARIS, która zastąpi istniejące dotąd dwa różne międzynarodowe organizmy koordynacyjne.