Sensacyjne odkrycie w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem!

O sensacyjnym odkryciu poinformował na konferencji prasowej w Jerozolimie przewodniczący palestyńskiego urzędu prezydenckiego ds. konserwacji Bazyliki Narodzenia, Ziad al-Bandak.

W Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem naukowcy natrafili na chrzcielnicę z czasów późnego antyku. O sensacyjnym odkryciu poinformował na konferencji prasowej w Jerozolimie przewodniczący palestyńskiego urzędu prezydenckiego ds. konserwacji Bazyliki Narodzenia, Ziad al-Bandak.

Według tej informacji chrzcielnica została odkryta w dotychczasowej chrzcielnicy w południowym korytarzu bazyliki. Do przeanalizowania nowego odkrycia zostali zaangażowani specjaliści zarówno palestyńscy, jak i zagraniczni. Nieoczekiwane odkrycie spowoduje przesunięcie terminu oficjalnej ceremonii zakończenia prac konserwatorskich Bazyliki Narodzenia, co miało nastąpić w listopadzie br. Jako nowy termin przewiduje się teraz maj lub czerwiec 2020 tak, aby trzy uczestniczące Kościoły: patriarchat grecko-katolicki, Kustodia Franciszkanów w Ziemi Świętej oraz patriarchat ormiańsko-apostolski miały dość czasu na dokończenie prac.

Chrzcielnica z czasów późnego antyku została odkryta w czasie badań archeologicznych i historycznych obecnie istniejącej chrzcielnicy. Kamień, z którego została wykonana, jest taki sam jak kamień kolumn Bazyliki Narodzenia, co świadczy o wczesnym jej pochodzeniu. Dokładniejszą datę jej pochodzenia bada prof. Michele Bacci z uniwersytetu we Fryburgu Szwajcarskim.

Prace konserwatorskie w Bazylice Narodzenia rozpoczęto przed sześcioma laty. Według Gianmarco Piacentiego, szefa włoskiej firmy prowadzącej prace konserwatorskie, nowo odkryta chrzcielnica jest „niezwykłym i wyjątkowym” dziełem sztuki. Firma Piacentiego z Prato we włoskiej Toskanii od 2013 roku prowadzi prace konserwatorskie pochodzącej z IV wieku bazyliki w Betlejem.

Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na polecenie rzymskiego cesarza Konstantyna kościół został zbudowany w IV wieku nad grotą, w której według tradycji chrześcijańskiej narodził się Chrystus. Znaczną część świątyni zburzyli Samarytanie w czasie buntu w 529 r. Przez wiele lat walczyły o niego armie krzyżowców i muzułmanów.

Kościół odbudowano za panowania cesarza rzymskiego Justyniana ok. 530 r. krzyżowcy bogato go ozdobili, a z biegiem wieków kościół był odnawiany i rozszerzany o nowe kaplice i klasztory. Nadzór nad Bazyliką Narodzenia sprawują od 1852 r. Kościoły: prawosławny, ormiański i rzymskokatolicki.

Najbardziej czczonym miejscem w kompleksie świątyni jest umieszczona pod prezbiterium Grota Narodzenia. Srebrną, 14-ramienną gwiazdę na białym marmurze posadzki groty, w miejscu, w którym Jezus miał przyjść na świat, umieścili katolicy w 1717 r. Na gwieździe widnieje łaciński napis "Hic de Virginae Maria Jesus Christus natus est" (Tu z Dziewicy Maryi narodził się Jezus Chrystus). Grota ma 12 m długości, 3,5 m szerokości i ok. 3 m wysokości. Wisi tam 15 srebrnych lamp oliwnych.

ts (KAI) / Jerozolima

« 1 »

reklama

reklama

reklama