Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-28 10:40
mk / vaticannews.va

Sardynia: gigantyczne pożary, Caritas wspiera pogorzelców

Kościół na Sardynii utworzył kryzysowy fundusz solidarnościowy dla pogorzelców. Na południu tej włoskiej wyspy od kilku dni trwa bezprecedensowa katastrofa. Gigantyczny pożar strawił ponad 20 tys. hektarów obszarów leśnych i rolnych. Zniszczone są domy, gospodarstwa i uprawy. Ewakuowano kilka tysięcy osób.

Autor/źródło: vaticannews.va

„Co roku walczymy z pożarami, jednak tak ogromnej katastrofy nie pamiętają najstarsi mieszkańcy Sardynii. Na całe szczęście dotąd obyło się bez ofiar w ludziach” – mówi Radiu Watykańskiemu bp Mauro Maria Morfino. Ordynariusz Alghero podkreśla, że pomoc pogorzelcom niesie miejscowa Caritas, wiele rodzin znalazło prowizoryczne schronienie w budynkach parafialnych.

„Mamy ludzi, którzy stracili dosłownie wszystko. Są rodziny, którym spłonęły całe przedsiębiorstwa. Ogień strawił hektary upraw i gajów oliwnych, w wielu miejscach spłonęły hodowle bydła. Ze społeczno-ekonomicznego punktu widzenia dla wielu ludzi oznacza to koniec. Podniesienie się z tej tragedii będzie bardzo trudne, dla niektórych wręcz niemożliwe” – mówi papieskiej rozgłośni bp Morfino. „Te pożary to wynik wieloletnich zaniedbań tego, co Papież Franciszek nazywa troską o wspólny dom. Od razu utworzyliśmy fundusz solidarności, aby pomóc tym, którzy ponieśli najpoważniejsze straty. Diecezja udostępniła 50 tys. euro. Natychmiast pojawiło się wiele osób i instytucji gotowych do niesienia pomocy. Powinniśmy być wdzięczni, ponieważ oznacza to, że wciąż dostrzegamy ból innych, że nadal istnieją silne międzyludzkie relacje, które dają nam nadzieję. Ten aspekt solidarności jest czymś bardzo pięknym i wcale nie oczywistym” – podkreśla.

Beata Zajączkowska – Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-28 10:07:11
miniaturka

Ks. Dziewiecki: czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe

Czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe – ocenił ks. Marek Dziewiecki, komentując dane Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Radomiu. Wynika z nich, że w 2020 r. radomianie na alkohol wydali rekordową ilość pieniędzy, bo aż 237 mln złotych. Wzrost wydatków odnotowano również w całym kraju.
2021-07-28 10:18:07
miniaturka

Bp Barron: „Imagine” Lennona to jedna z najgorszych piosenek wszechczasów

„Podczas ceremonii otwarcia Olimpiady w Tokio zabrzmiała jedna z najgorszych piosenek pop wszechczasów: Mówię o «Imagine» Johna Lennona, śpiewanej przez duży chór dziecięcy i całą masę gwiazd” – napisał w felietonie dla New York Post bp Robert Barron.
2021-07-28 10:27:56
miniaturka

Tokio 2020: sukces wioślarek i pierwszy medal dla Polski! „Walczymy tu dla was”

Wioślarska czwórka podwójna kobiet – Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann – zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich. Zawodniczki zaapelowały do kibiców, by przestali hejtować polskich sportowców startujących w Tokio.
2021-07-28 10:46:46
miniaturka

„To nie event, tylko wydarzenie duchowe”. Ida Nowakowska o chrzcie swojego syna

Ida Nowakowska, tancerka i prezenterka telewizyjna, przygotowuje się do chrztu syna. „Jestem osobą wierzącą – z czego jestem dumna, bo to jest prawie najważniejsza rzecz w moim życiu. Tak też chciałabym wychowywać mojego synka” – powiedziała. Zaznaczyła, że chrzest to nie tylko event, ale przeżycie duchowe.
2021-07-28 11:25:40
miniaturka

Poznawanie świata, rozwój, zabawa, wartości... Co dobrego baśnie mogą dać dzieciom?

Dlaczego baśnie warto mieć w domu i je wykorzystywać? Na to pytanie odpowiada ks. dr Janusz Stańczuk, redaktor naczelny miesięcznika „Tak Rodzinie”, autor baśni i opowiadań. Jego baśnie są przekazem świata wartości, który jest spójny ze światem wiary.
2021-07-28 11:26:58
miniaturka

Państwowa Komisja ds. Pedofilii podsumowuje swoje działania. Pierwszy pełny raport

Od 24 listopada 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. komisja prowadziła łącznie 349 spraw zgłoszonych oraz podjętych z własnej inicjatywy. Jak wynika z raportu, 188 pokrzywdzonych osób to dziewczynki, a 173 chłopcy. Najmłodsza z poszkodowanych miała zaledwie rok, a najstarsza 16 lat.