Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-22 13:50
nc / KAI

Sant’Egidio: brak szacunku dla starszych to wstęp do braku szacunku dla życia w ogóle

Apel ostrzega przed „polityką dwóch klas” w systemie opieki zdrowotnej w Europie: - W czasie pandemii COVID-19 wielu krajach europejskich, a także gdzie indziej, szczególnie zagrożeni są ludzie starsi. Dramatyczne liczby zmarłych w domach opieki budzą przerażenie - czytamy w dokumencie.

Autor/źródło: Pixabay, subhamshome28, licencja: CC0

Apel „Nasza przyszłość – nie bez ludzi starszych” zwraca uwagę, że w wielu krajach pojawia się „niebezpieczny model, opowiadający się za selektywnym systemem zdrowotnym, w którym życie osób starszych uważane jest za drugorzędne”. Wielka urazowość tych ludzi, ich podeszły wiek oraz być może dalsze istniejące schorzenia mają stanowić usprawiedliwienie dla „formy wyboru na rzecz młodszych i zdrowszych”.

Przyjęcie takich okoliczności jest „nie do zaakceptowania z ludzkiego i prawnego punktu widzenia”, uważają autorzy apelu adresowanego zarówno do obywateli oraz instytucji. Zwracają uwagę, że tendencja ukazująca możliwość poświęcenia życia starszych ludzi na korzyść młodych, coraz bardziej się przyjmuje. Teza, że podeszły wiek ma mniejszą wartość, jest „barbarzyństwem z prawnego punktu widzenia”.

Co więcej, z punktu widzenia religii, praw człowieka i etyki medycznej nie należy wprowadzać rozróżnienia między ludźmi w kategoriach etycznych i demokratycznych. Jednocześnie apel ten przypomina o życiowym wkładzie osób starszych: „Nie możemy pozwolić, aby umarło pokolenie, które walczyło z dyktaturami, pracowało na rzecz powojennej odbudowy i budowało Europę”.

Apel podpisali m.in. Andrea Riccardi, założyciel Wspólnoty Sant’Egidio; były premier Włoch i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi; filozof Jürgen Habermas; dyrektor ONZ-owskiego Sustainable Development Solutions Network, Jeffrey Sachs; prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz; były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering; arcybiskup Bolonii kard. Matteo Zuppi oraz była ambasador Niemiec przy Stolicy Apostolskiej Annette Schavan.
Dokument ukazał się 20 maja na stronie internetowej Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego) w kilku językach.


ts / Rzym

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-05-22 12:40:37
miniaturka

Ks. Adam Piotr Bab nowym biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej

Ks. Adam Piotr Bab, dotychczasowy proboszcz parafii św. Józefa w Lublinie i wikariusz biskupi ds. młodzieży w archidiecezji lubelskiej, został mianowany biskupem pomocniczym tejże archidiecezji. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska.
2020-05-22 12:40:56
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Nie bój się prosić Boga!

Często boimy się prosić Boga o coś, bo wydaje się nam niemożliwe, by nam to rzeczywiście dał. Często przeszkodą jest postawa Zosi Samosi. Komentarz do dzisiejszej Ewangelii.
2020-05-22 13:06:17
miniaturka

Premier powołał Elżbietę Malicką na członka państwowej komisji ds. pedofilii

Premier Mateusz Morawiecki powołał Elżbietę Malicką w skład państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. To już trzeci członek tego gremium. Swoich przedstawicieli powołali wcześniej prezydent Andrzej Duda oraz Rzecznik Praw Dziecka.
2020-05-22 14:09:27
miniaturka

Jasna Góra: duchowa pielgrzymka Żywego Różańca

Członkowie i zelatorzy Żywego Różańca stawią się w tym roku przed tronem Matki Bożej sercem. W dniach 5-6 czerwca 2020 r. odbędzie się VIII Duchowa Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę.
2020-05-22 14:25:27
miniaturka

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach – w tym roku 25 maja

– To, że papież prosi cały Kościół Powszechny o modlitwę w intencji jednego Kościoła partykularnego jest czymś wyjątkowym, co wskazuje, jak wielki i poważny jest to problem – wskazuje o. Gniadek SVD. Zbliżają się bowiem obchody, ustanowionego przez Benedykta XVI, Światowego Dnia Modlitw za Kościół w Chinach.
2020-05-22 15:18:28
miniaturka

#komentarzNiedzielny - posługa Kościoła

«A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata». Komentarz do niedzielnej Ewangelii.