Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-03-28 17:42
nc

Sandomierz: siostry służki szyją maseczki ochronne

Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Sandomierzu szyją maseczki ochronne. Już dziś – 28 marca ponad 200 sztuk trafiło do sandomierskich parafii oraz do szpitala w Nisku.

Zdjęcie ilustracyjne
Autor/źródło: J Williams / Unsplash

Zakonnice zaczęły szycie maseczek na początku tego tygodnia, aby wyjść na przeciw zapotrzebowaniu wielu osób na środki ochrony przed epidemią koronawirusa. W Domu Prowincjonalnym przy ul Mickiewicza powstała swego rodzaju linia produkcyjna.

- Inspiracją był ksiądz kapelan szpitala w Nisku, który przywiózł do nas dwie nowe maszyny do szycia, materiał i powiedział: „siostry, szyjcie”. Pracę podzieliłyśmy na etapy i każda zajmuje się określona czynnością. Jedna z sióstr robi wykrój z materiału, inna przygotowuje elementy do szycia, kolejne szyją i wykańczają gotowy produkt. W ten sposób idzie nam dużo sprawniej. Łącznie zaangażowanych jest kilkanaście sióstr – informuje s. Grażyna.

Maseczki są w różnych rozmiarach. Jedne przygotowywane są w rozmiarach dziecięcych, inne większe – dla osób dorosłych. Gotowe maseczki dodatkowo poddawane są sterylizacji. Są prane z użyciem detergentów i prasowane w wysokiej temperaturze. Następnie są pakowane w odpowiednie woreczki, by zachować ich sterylność.

- Warto podkreślić, że wykonywane przez nas maseczki są wielokrotnego użycia. Pozwala na to materiał, który można prać i następnie poddać wysokiej temperaturze podczas prasowania – dodaje siostra.

Pierwsze partie maseczek dostarczone zostały do sandomierskich parafii, gdzie będzie można je odebrać u duszpasterzy. Część z nich trafiło na potrzeby szpitala w Nisku. Samo wykonywanie maseczek to nie wszystko, podczas pracy siostry modlą się o ustanie epidemii.

– To nasze powołanie. Podczas szycia, będąc we wspólnocie, modlimy się modlitwą różańcową prosząc Boga o ustanie epidemii. Naszą modlitwą obejmujemy osoby chore, przebywające na kwarantannie oraz wszelkie służby opiekujące się chorymi i troszczące się o nasze wspólne zdrowie i bezpieczeństwo – podkreśliła s. Barbara.

Bezhabitowe Zgromadzenie Służek założył w 1878 r. bł. Honorat Koźmiński. Początki pracy sióstr służek w diecezji sandomierskiej sięgają 1886 r. Ówczesny ordynariusz bp Antoni Sotkiewicz zatwierdził Konstytucje Zgromadzenia, dzięki czemu zgromadzenie utrwaliło się na prawie diecezjalnym i otworzyło mu to drogę do zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską w 1909 r. już na prawie papieskim.

Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej zajmują się szerzeniem wiedzy religijnej i kształtowaniem sumień chrześcijańskich zwłaszcza w środowiskach wiejskich. Poświęcają się szczególnie wychowaniu dzieci i młodzieży oraz uczestniczą w duszpasterskich i misyjnych zadaniach Kościoła.


apis / Sandomierz


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Sandomierz, koronawirus, maseczki ochronne, Siostry Służki NMP Niepokalanej