Samorządy chcą rozwijać elektromobilność

Z myślą o uczestnikach programu „Zielony transport publiczny”, Agencja Rozwoju Przemysłu przygotowała nową ofertę. ARP zaproponuje samorządom i operatorom transportu zbiorowego zarówno gotowy produkt – autobus elektryczny, jak i jego sposób jego finansowania.

Jak wynika z „Licznika elektromobilności”, przygotowanego przez Polski Związek Przemysłu Motorowego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, pod koniec stycznia 2021 r. po polskich drogach jeździło 19 671 elektrycznych samochodów osobowych (w pierwszym miesiącu tego roku przybyło 796 sztuk – o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.). Nieco ponad połowa z nich (52 proc) to auta w pełni elektryczne, pozostała część to hybrydy typu plug-in. „Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych zwiększył się do 864 szt. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec stycznia osiągnęła liczbę 9 025 szt.” – czytamy w opracowaniu.

„Choć w styczniu dynamika rejestracji pojazdów bateryjnych i hybryd plug-in nieco zmalała, to dane za rok 2020 pokazują, że aż 18,5 proc. nabywców w Polsce wybrało pojazdy z napędami alternatywnymi, i że jest to poziom zbliżony do popytu na takie pojazdy w Europie, gdzie wynosi on 24,5 proc.” – mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motorowego.

Dodaje, że popyt na samochody bateryjne i hybrydy plug-in mógłby zwiększyć systemu wsparcia zakupu pojazdów elektrycznych dla firm. Podkreśla, że nabywcy instytucjonalni są odpowiedzialni za ok. 3/4 nowych rejestracji pojazdów w Polsce. 

„Jeżeli dodamy do tego fakt, że obecnie większość firm prowadzi politykę proekologiczną i wykazuje troskę o środowisko, to możemy być pewni sukcesu takiego programu” – przekonuje J. Faryś.

Dofinansowanie dla samorządów

W ramach programu „Zielony transport publiczny” na takie wsparcie mogą już liczyć samorządy i operatorzy publicznego transportu zbiorowego. Zainteresowanie nim było tak duże, że pierwszy nabór został zamknięty 18 stycznia. W ciągu dwóch tygodni wnioski wypełniły alokację całego budżetu pierwszej fazy programu – 1,3 mld zł. Wnioski dotyczyły wsparcia zakupu łącznie 431 autobusów zeroemisyjnych, w tym 102 pojazdów z napędem wodorowym. Dla porównania według „Licznika elektromobilności” pod koniec stycznia park autobusów elektrycznych w Polsce liczył 442 szt. W styczniu przybyło na polskich drogach 12 takich pojazdów (to i tak znacznie więcej niż na początku 2020, kiedy roku zarejestrowano tylko jeden taki autobus).

Jak podkreśla Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., także organizowana na początku roku przez ARP konferencja „Autobus elektryczny w każdej gminie” pokazała jak dużym zainteresowaniem wśród samorządowców cieszy się temat przejścia z tradycyjnych autobusów miejskich, napędzanych olejem napędowym, na pojazdy elektryczne, zeroemisyjne. Stąd pomysł, by właśnie do samorządów i operatorów transportu publicznego skierować nową propozycję Agencji Rozwoju Przemysłu.

Podwójna oferta

„Grupa ARP dostrzega olbrzymie zainteresowanie i potrzeby samorządów oraz operatorów publicznego transportu zbiorowego wymianą środków transportu o napędach konwencjonalnych na pojazdy zeroemisyjne” – podkreśla Mariusz Wdowczyk, prezes ARP E-Vehicles.

Kolejny nabór wniosków do programu „Zielony Transport Publiczny” ma się odbyć jesienią. 

To właśnie do samorządów, które będą chciały skorzystać z takiego finansowania nowych autobusów, swoją ofertę kierują dwie spółki z Grupy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. – ARP E-Vehicles oraz ARP Leasing. W połowie lutego zawarły one porozumienie, dzięki któremu będą mogły zaoferować samorządom kompleksowe rozwiązanie – autobus elektryczny wraz z leasingiem.

„Dzięki podpisanemu porozumieniu, chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom polskich samorządów, jak i przedsiębiorców, przedstawiając kompleksową ofertę nowoczesnego, w pełni polskiego elektrycznego autobusu połączoną z możliwością jego zakupu poprzez leasing” – mówi Wojciech Miedziński, prezes ARP Leasing.

„Cieszymy się bardzo, że inwestycja w pierwszy polski autobus elektryczny, z bateriami w podłodze, opłaciła się i teraz ruszamy w Polskę z promocją pierwszego w pełni polskiego E-Busa spod marki ARP E-Vehicles. Dziś, wykorzystując efekt synergii spółek Grupy ARP, możemy zaprezentować kompleksową ofertę polskiego E-Busa, połączoną z możliwością sfinansowania jego zakupu ofertą leasingową spółki ARP Leasing” – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP S.A.

Polski E-Bus

Oferta ułatwi samorządom wprowadzenie do swojego taboru autobusu, oferowanego przez ARP E-Vehicles. Pojazd jest ekonomiczny, lekki, dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych oraz wyposażony w dodatki takie jak gniazda USB do ładowania telefonów czy bezpłatny dostęp do internetu przez Wi-Fi. Jego 8,5-metrowa wersja dostępna jest w trzech wariantach – miejskim (mieści najwięcej osób), podmiejskim (ma większą liczbę miejsc siedzących) i szkolnym (ma m.in. dodatkowe zewnętrzne elementy oznakowania). Co ważne, autobus to całkowicie polski projekt. Również prawie 60 proc. wykorzystanych do jego produkcji komponentów pochodzi z Polski. Teraz klienci zainteresowani zakupem lub leasingiem elektrycznych autobusów od ARP E-Vehicles będę mogli od razu zapoznać się z warunkami sfinansowania takiego zakupu leasingiem oferowanym przez ARP Leasing.

Agencja Rozwoju Przemysłu

Partnerem publikacji jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.


« 1 »

reklama

reklama

reklama