Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-05 10:29
AC / Beata Zajączkowska/ vaticannews.va

Sahel błaga o pomoc: koronawirus sprzyja umacnianiu dżihadystów

Pandemia koronawirusa doprowadziła do jeszcze większej destabilizacji w krajach Sahelu. Misjonarze alarmują o nieustających atakach ze strony islamskich dżihadystów.

Autor/źródło: Pixabay, adeborois, licencja: CC0

„Obostrzenia sanitarne sprawiły, że instytucje państwa w tym regionie stały się jeszcze mniej obecne, co bezpardonowo wykorzystują islamiści, którzy zastraszają ludzi, sieją śmierć i terror, a na celownik biorą szczególnie kościoły i szkoły” – podkreśla pracujący w Nigrze ks. Mauro Armanino ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w krajach stanowiących „pas pustyni”. Mowa o Mali, Burkin Faso, Czadzie, Mauretanii i Nigrze. Władze tych krajów, zjednoczone w grupie „G5 Sahel”, rozmawiały właśnie o dramatycznej sytuacji w tym regionie z prezydentem Francji i przedstawicielami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przypomniano, że międzynarodowe siły (operacja Barkhane) zaangażowane do walki z islamskim terroryzmem są niewystarczające, a obostrzenia epidemiczne wprowadzone w związku z pandemią sprawiają, że dżihadyści przejmują kontrolę nad kolejnymi rejonami Sahelu. Tylko z Burkina Faso każdego dnia ucieka co najmniej 4 tys. ludzi, którzy obawiają się o swe życie. Szacuje się, że swe domy opuściło już 800 tys. Burkińczyków.

„Rozprzestrzenianie się koronawirusa dodatkowo destabilizuje sytuację przyczyniając się do umacniania się fundamentalistów” – podkreśla ks. Armanino. Pracujący w Nigrze misjonarz wskazuje, że ataki na wioski stały się codziennością. Celem islamistów padają głównie kościoły, misje oraz szkoły. „Dżihadyści narzucają wszystkim prawo szariatu, kobiety zmuszają do zakrywania twarzy welonem” – wylicza misjonarz wskazując, że „islamska dyktatura” rozprzestrzenia się coraz szybciej. „Siejąc strach, zupełnie modyfikują styl życia mieszkańców Sahelu i codzienne wybory przerażonych ludzi. Ich głównym celem jest totalne wykorzenienie chrześcijaństwa” – podkreśla ks. Armanino. Dodaje, że coraz częściej wspólna modlitwa organizowana jest w ukryciu, tylko w gronie naprawdę zaufanych osób. W tej sytuacji grupa „G5 Sahel” apeluje do wspólnoty międzynarodowej o podjęcie bardziej zdecydowanych działań, zanim, jak podkreśla, będzie za późno i władzę w regionie przejmą terrorystyczne grupy islamskie.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-05 09:01:24
miniaturka

W Polsce trwa Tydzień Modlitw o Powołania

W Polsce rozpoczął się Tydzień Modlitw o Powołania. O swojej drodze powołania opowiadają alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, w tym jeden, który przeszedł koronawirusa oraz biskup Piotr Turzyński, który zachęcił do modlitwy o święte powołania.
2020-05-05 09:26:11
miniaturka

Katolicy we Francji zabiegają o przywrócenie wspólnych liturgii

Katolicy we Francji walczą o przywrócenie publicznych liturgii w kościele. W ich obronie stanęło 67 parlamentarzystów, którzy zwrócili się z petycją do rządu, podkreślając, że wolność kultu nie może być mniej ważna niż wolność konsumpcji.
2020-05-05 09:45:01
miniaturka
play

Papież: módlmy się dziś za tych, którzy zmarli z powodu pandemii

Za zmarłych z powodu pandemii koronawirusa modlił się Papież na Mszy w Domu św. Marty. W homilii mówił o postawach, które przeszkadzają w prawdziwej wierze w Chrystusa.
2020-05-05 10:53:43
miniaturka

„Zabiłem go za głoszenie Ewangelii”

Przebywający w więzieniu w Abudży Mustafa Mohammed, który przyznał się do porwania i zabicia nigeryjskiego kleryka Michaela Nnadi udzielił wywiadu, w którym przyznaje, że zamordował seminarzystę, gdyż ten nie zaprzestał głoszenia Ewangelii także w niewoli i to już od pierwszych chwil po porwaniu.
2020-05-05 11:08:38
miniaturka

Walka z koronawirusem oczami pielęgniarki

Co można zrobić, aby ludzie zaczęli bardziej rozumieć, jak ważna jest akcja #niekłammedyka? Czy naprawdę możemy mówić, że pandemia powoli mija?
2020-05-05 11:19:05
miniaturka

Bezpieczeństwo finansowe rolników

Trudne warunki pogodowe w tym roku wywołują obawy o bezpieczeństwo żywnościowe Polaków i wzrost cen żywności. Ale to także ogromny problem dla rolników, których dochody są poważnie zagrożone. Czy można zabezpieczyć się przed najgorszym?