Sąd w Płocku dał przyzwolenie na profanacje wizerunku Najświętszej Maryi Panny

„Wyrok Sądu Rejonowego w Płocku jest przyzwoleniem na jawne i publiczne obrażanie uczuć osób wierzących i na profanowanie Jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny” – napisali w wydanym dziś oświadczeniu członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej.

Dotyczy ono wyroku Sądu Rejonowego w Płocku z 2 marca 2021 roku „o obrazę uczuć religijnych”. Sąd uniewinnił trzy kobiety, które w kwietniu 2019 naklejały wokół jednego z płockich kościołów wizerunki Matki Bożej w tęczowej aureoli, utożsamianej z LGBT.

Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej, katolicy świeccy napisali w oświadczeniu, że „wyrażają swoje najwyższe zaniepokojenie” wyrokiem Sądu Rejonowego w Płocku z dnia 2 marca 2021 roku, w sprawie z art. 196. Kodeksu karnego, czyli obrazy uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej.

Przypominają, że Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił panie: Joannę Gzyrę-Iskandar, Elżbietę Podleśną i Annę Prus, które w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. wokół kościoła parafii św. Maksymiliana Kolbe na „płockich Górkach” rozlepiały nalepki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone były aureolami w barwach tęczy. Te naklejki znalazły się miedzy innymi na koszach na śmieci i na przenośnej toalecie.

„Członkowie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej nie mogą pogodzić się z wyrokiem sądu, który odczytać można jako przyzwolenie na jawne i publiczne obrażanie uczuć osób wierzących i na profanowanie Jasnogórskiego wizerunku Najświętszej Maryi Panny” – podkreślili katolicy świeccy.

Oświadczenie Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej odnosi się do wyroku Sądu Rejonowego w Płocku, który 2 marca uniewinnił trzy kobiety, którym zarzucono obrazę uczuć religijnych poprzez znieważenie przedmiotu czci religijnej (art. 196 Kodeksu karnego), w związku z tym, że w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. rozlepiły wokół kościoła parafii św. Maksymiliana Kolbego w Płocku wizerunki Matki Bożej Częstochowskiej w aureoli tęczy, którą posługują się środowiska LGBT. Czyn ten był reakcją na wystrój Grobu Pańskiego przed Wielkanocą w kościele parafialnym, gdzie proboszcz umieścił hasła „LGBT” i „gender” wśród innych grzechów (np. kradzież, kłamstwo, hejt).

Na rozprawie w dniu 2 marca sędzia Agnieszka Warchoł uznała m.in. że symbol tęczy wpisany w wizerunek Matki Bożej nie obraża, nie poniża i nie wyszydza tegoż wizerunku. Ponadto stwierdziła w uzasadnieniu, że inicjatorki „tęczowych obrazków” posłużyły się prowokacją, aby nagłośnić „poruszającą instalację Grobu Pańskiego, gdzie obok pospolitych grzechów znalazły się przekazy homofobiczne, krzywdzące osoby nieheteronormatywne”. Prokuratura zapowiedziała apelację od tego wyroku do Sądu Okręgowego w Płocku.

eg / Płock (KAI)


« 1 »

reklama

reklama

reklama