Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-09 15:09
JR / PAP

Saczka: zaszczepienie się przeciwko COVID-19 to decyzja, która ma też wymiar społeczny

Zaszczepienie się przeciwko COVID-19 jest decyzją, która ma nie tylko osobisty, ale też społeczny wymiar. To obecnie jedyne antidotum pozwalające walczyć z pandemią – podkreślił kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym Krzysztof Saczka.

Autor/źródło: Unsplash.com

Do osób protestujących przeciwko szczepieniom zaapelował o rozsądek oraz zapoznanie się z wynikami badań i rekomendacjami.

W sobotę ulicami Katowic przeszła licząca kilka tysięcy osób manifestacja, określana przez organizatorów jako Wielki Śląski Marsz Wolności. Demonstranci z różnych części kraju sprzeciwiali się polityce rządu dotyczącej COVID-19, szczepienia nazywając eksperymentem medycznym.

„Zaapelowałbym do tych osób o trochę zdrowego rozsądku. Szczepienia to jest tak naprawdę jedyne w tej chwili antidotum pozwalające walczyć z wirusem, skutecznie przerywać łańcuchy zakażeń” – powiedział w poniedziałek w Katowicach PAP Saczka, pytany o tę demonstrację. Jak przekonywał, szczepionki należą do najbardziej bezpiecznych dla pacjentów preparatów na rynku.

„Jeśli już takie osoby, które protestują i są przekonane o tym, że faktycznie nie chcą się szczepić z różnych powodów, to nie powinny zniechęcać do tego innych osób. Mówimy tutaj niekoniecznie tylko i wyłącznie o bezpieczeństwie własnym, bo to byłoby zbyt proste. Jeśli mówimy o pandemii, szczepienie ma znacznie szerszy wymiar, bo to dotyczy również naszych rodzin, dzieci, rodziców, współmałżonków, przyjaciół, znajomych” – powiedział szef GIS.

Jak podkreślił, osoba dla której zakażenie może być czymś błahym, może zakazić inne osoby i gdzieś na końcu łańcucha zakażeń może dojść do zgonu jednej lub wielu osób.

„Widzimy tutaj, że to nie dotyczy tylko i wyłącznie nas, dlatego że nie chcemy się zaszczepić, tylko ten wymiar jest zdecydowanie szerszy społecznie. Ma to ogromne znaczenie w zwalczaniu pandemii” – zaznaczył Saczka.

Jak przekonywał, szczepionki przeciw COVID-19 są przebadane, dopuszczone do obrotu i bezpieczne. „Zachęcam osoby, które protestują do takiej refleksji. Do zapoznania się z opiniami naukowców, z badaniami naukowymi, ze stanowiskiem instytucji międzynarodowych, które dopuszczają szczepionki do użycia i może jednak zauważą, że szczepienia są niezwykle ważne, abyśmy sobie zapewnili bezpieczeństwo” – oświadczył Saczka.

„Przecież wszyscy pragniemy też powrotu do normalności, do tego, żeby już nie było zakażeń. Żeby szpitale były dostępne dla pacjentów z innymi schorzeniami, więc tak naprawdę jedyną drogą jest droga właśnie poprzez szczepienia” – podsumował.

Sobotni marsz zorganizowano pod hasłami „Stop segregacji” i „Stop zamykaniu Polaków”. Uczestnicy manifestacji zebrali się w sobotnie południe przy pomniku Powstańców Śląskich, po czym przeszli ulicami Katowic na tereny rekreacyjne Doliny Trzech Stawów. Manifestacja zakończyła się po kilku godzinach.

„Bądź lekarzem, nie zbrodniarzem”, „Dłużej by się żyło, gdyby się nie szczepiło”, „Fałszywa pandemia”. „Zakrzep się” – takie napisy nieśli uczestnicy zgromadzenia.

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej zgromadzenie organizatorzy – przedstawiciele kilku stowarzyszeń – deklarowali, że chcą w pokojowy sposób wyrazić niezadowolenie z działań rządu, "stawić opór tyranii” i pokazać, że osób podzielających ich poglądy jest wiele. Jak oświadczyli, to „manifestacja przeciwko bezprawiu”.

Domagają się zaprzestania – jak to określili – „łamania praw człowieka i obywatela”, segregacji narodu oraz przedstawienia dowodów medycznych i naukowych dotyczących szczepień przeciwko COVID-19, które „stanowią podstawę tak drastycznych, wyniszczających decyzji”. Jak dodają, jeśli te dane nie zostaną pilnie przekazane, żądają ujawnienia „winnych zbrodni przeciwko narodowi polskiemu” oraz ich osądzenia, a także zaprzestania „eksperymentów medycznych i propagowanie mobbingu”. Kwestionowali zasadność wprowadzenia w Polsce stanu epidemii, przekonując, że prowadzi to do wyniszczenia gospodarki.

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-09 14:17:27
miniaturka

Nowe ubezpieczenia podróżne dla księży, zakonników i misjonarzy

Z myślą o polskich misjonarzach, a także o osobach duchownych i konsekrowanych, które wizytują misje albo w każdym innym celu wyjeżdżają za granicę, TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych wprowadza ubezpieczenia podróżne.
2021-08-09 14:41:24
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Życie tracone w służbie bliźnim owocuje dobrem. Stary człowiek, żyjący tylko dla siebie, musi w nas obumrzeć, aby narodził się nowy gotowy do ofiar. Życie zatrzymane tylko dla siebie, skutkuje jego utratą. Tylko podarowane gwarantuje jego zachowanie.
2021-08-09 15:05:36
miniaturka

Kolejne badania potwierdzają bezpieczeństwo mieszania szczepionek przeciw COVID-19

Kolejne badania potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo mieszania szczepionek przeciw COVID-19 o różnych mechanizmach działania: wektorowych i mRNA – przekazał w poniedziałek szef URPL Grzegorz Cessak.
2021-08-09 15:37:32
miniaturka

Francja: podpalacz katedry w Nantes zabił księdza w Wandei

Podpalacz katedry w Nantes w ubiegłym roku, zabił księdza w Wandei. Do zbrodni doszło prawdopodobnie wczoraj w Saint-Laurent-sur-Sèvre. Ofiarą jest o. Olivier Maire ze zgromadzenia misjonarzy montfortanów.
2021-08-10 08:46:06
miniaturka

Mija 76 lat od zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki

Mija 76 lat od zrzucenia przez Stany Zjednoczone bomby atomowej na Nagasaki. Trzy dni wcześniej amerykańska armia w ten sam sposób zbombardowała Hiroszimę. Traktat o zakazie broni jądrowej, który wszedł w życie 22 stycznia tego roku, ma sprawić, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły
2021-08-10 09:29:25
miniaturka

Dali z siebie wszystko

Kampania #RazemPoEmocje autorstwa Enei, sponsora Polskiego Komitetu Olimpijskiego i polskiej reprezentacji olimpijskiej, dobiegła końca. Olimpiada za nami. Doping polskich kibiców się przydał w najważniejszych momentach igrzysk w Tokio. Przyszedł czas na małe podsumowanie tych wrażeń.