Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-05 11:05
JR / PAP

Są wstępne wyniki matur. Zdało 74,5 proc. tegorocznych absolwentów

Maturę zdało 74,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 17,7 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu – podała w poniedziałek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Autor/źródło: PAP

CKE opublikowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego w sesji głównej majowej. W poniedziałek od rana maturzyści mogą poznać swoje indywidualne wyniki w systemie ZIU (http://wyniki.edu.pl).

Spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 81 proc., a prawo do poprawki ma 13,2 proc. Spośród tegorocznych absolwentów techników maturę zdało 64 proc., a prawo do poprawki ma 24,9 proc.

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia edukacji zdalnej egzamin maturalny był przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych ogłoszonych w grudniu ub.r., a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań (o 20-30 proc.) określonych w podstawie.

Tak jak w latach ubiegłych maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Nie było w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawali je tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą. Nie było też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli z przedmiotu do wyboru. Chętni mogli przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.

Aby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.

Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Maturzysta, który nie zdał więcej niż jednego obowiązkowego egzaminu, może poprawiać wyniki dopiero za rok.

7,8 proc. tegorocznych absolwentów nie zdało egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu. Wśród absolwentów liceów takie osoby stanowią 5,8 proc., wśród absolwentów techników – 11,1 proc.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-05 10:01:27
miniaturka

Dr Helena Pyz: pandemia pogłębia analfabetyzm w Indiach. Możesz pomóc!

Pandemia sprowokowała w Indiach prawdziwą katastrofę edukacyjną. Szkoły zamknięte są od wiosny ubiegłego roku i nie wiadomo kiedy ponownie zostaną otwarte, a na udział w zajęciach zdalnych mogą pozwolić sobie jedynie dzieci z bogatych rodzin. Uboższe nie mają sprzętu ani dostępu do internetu.
2021-07-05 10:29:53
miniaturka

Korzenie Komunistycznej Partii Chin oplatają całe społeczeństwo

Obchodzona 1 lipca 100. rocznica powstania Komunistycznej Partii Chin (KPCh) stała się okazją do wielu różnych opracowań w światowych mediach. Na szczególną uwagę może zasługiwać artykul Yi Zheng Liana – redaktora naczelnego „The Hong Kong Economic Journal” w latach 2000-16.
2021-07-05 11:05:40
miniaturka

Abp Aquila o politykach: używają Eucharystii jako broni politycznej

Wielu polityków „wybrało polityczną skuteczność zamiast Ewangelii” – pisze abp Samuel Aquila z Denver. „Cenią swoją partię polityczną i swoją władzę bardziej niż Ewangelię Jezusa Chrystusa. Nie służą jako zaczyn Ewangelii w społeczeństwie, ale raczej budują kulturę śmierci” – stwierdza.
2021-07-05 11:29:06
miniaturka

Minęło 80 lat od egzekucji polskich profesorów dokonanej przez Niemców

Sprawa mordu na profesorach lwowskich nadal jest otwarta – napisała w 1967 r. we „Wspomnieniach wojennych” Karolina Lanckorońska – wybitna mecenas sztuki, ale też badaczka tej zbrodni sprzed już 80 lat. Egzekucji na polskich uczonych dokonali Niemcy wspierani przez kolaborujących z nimi Ukraińców.
2021-07-05 11:58:22
miniaturka

Jagiełło i inne nowe polskie nazwy planetoid

Dudziński, Rożek, Sławomirbreiter, Oauam (akronim Obserwatorium Astronomicznego UAM) oraz Jogaila, czyli litewskie imię Władysława Jagiełły – to nowe, związane z Polską nazwy planetoid (asteroid) w Układzie Słonecznym. Nazwy te zatwierdziła ostatnio Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IUA).
2021-07-05 12:09:54
miniaturka

Francuscy eurosceptycy wezwali rodaków do Frexitu

„Express.co.uk” podaje, że francuscy eurosceptycy wezwali rodaków do Frexitu na wieść o planach wprowadzenia europejskiego portfela tożsamości cyfrowej. Chociaż opracowywana przez UE aplikacja nie będzie obowiązkowa dla obywateli Unii, budzi już sprzeciw eurosceptyków. Widzą w niej niebezpieczne narzędzie kontroli.