Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-01-27 18:38
Anna Bajon / KAI

Rzym: wręczono Nagrodę im. bł. Ks. Emiliana Kowcza

Jan Tombiński – polski dyplomata, ambasador Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej otrzymał dzisiaj w Rzymie Nagrodę im. bł. Ks. Emiliana Kowcza, przyznawaną przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK).

Autor/źródło: Photogenica.pl, licencja: Jak album

Nagrodę wręczył w bazylice św. Sofii arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk i członkowie Komitetu przyznającego nagrodę. Nagroda im. E. Kowcza jest przyznawana za działania na rzecz dialogu międzywyznaniowego, pojednanie między narodami i wszechstronną działalność filantropijną.

Ambasadora Jana Tombińskiego nagrodzono "za pełną oddania pracę na rzecz wspierania wartości demokratycznych w Polsce, na Ukrainie i w Europie, wspieranie dialogu polsko-ukraińskiego i transformacji systemowej na Ukrainie. za niezachwianą wierność wartościom wolności i praw człowieka, a także za wyjątkowy osobisty przykład jednania narodów europejskich".

Ponadto Nagrodę otrzymali: Timothy David Snyder – amerykański historyk, specjalista zakresie dziejów Europy Środkowej i Wschodniej – za obiektywizm badawczy w przedstawianiu zagadnień historycznych, kształtując w ten sposób pozytywne stosunki między narodami w poczuciu odpowiedzialności za przyszłość; Oksana Zabużko – ukraińska pisarka, poetka i eseistka – za wnikliwe studium destrukcji społeczeństwa, będącej skutkiem sowieckiego totalitaryzmu; Brigit Weber – niemiecka filantropka – za organizowanie pomocy humanitarnej dla osób poszkodowanych w wyniku działań wojennych w Donbasie i Jana Zinkiewicz – lekarka i wolontariuszka, która wyniosła 129 rannych z pola bitwy podczas wojny w Donbasie, za heroiczną postawę ofiarności oraz osobisty przykład poświęcenia i odwagi.

Komitet przyznający nagrodę wyjaśnił, że w bieżącym roku wyróżniono osoby, których działania są zbliżone do postawy heroizmu, odwagi i otwartości patrona nagrody – bł. ks. Emiliana Kowcza. Chciano w ten sposób wskazać na ważność i aktualność takich wartości jak filantropia, bezinteresowność, tolerancja, dialog międzynarodowy, wyznaniowy i religijny, zbliżenie i pojednanie między narodami, szacunek dla odmienności, niezależnie od kontekstu historyczno-politycznego. Wydaje się to szczególnie ważne w obecnej sytuacji działań wojennych, które prowadzi Rosja przeciw Ukrainie – podkreślili przedstawiciele UKGK.

Dzisiaj przed południem laureaci wraz z przedstawicielami kapituły nagrody modlili się pod przewodnictwem abp Szewczuka w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej m. in. w intencji pokoju na Ukrainie. W świątyni poświęconej pamięci męczenników chrześcijaństwa z XX w. i czasów najnowszych znajduje się ikona bł. Ks. Emiliana Kowcza. Bazyliką opiekuje się wspólnotą Sant’Egidio, która otrzymała nagrodę jego imienia w 2013 r.

W uroczystości wziął udział obecny Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

tom, kg (KAI Rzym) / Rzym


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Rzym, Jan Tombiński, Nagroda im. bł. Ks. Emiliana Kowcza