Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-23 10:24
AC / Radio Watykańskie

Rzym: umowa o zwalczaniu pedofilii w internecie

W ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej podpisano umowę między polską Komendą Główną Policji a włoskim stowarzyszeniem Meter, które zajmuje się zwalczaniem pedofilii w internecie.

Autor/źródło: Photogenica.pl

„Dzięki temu będziemy mogli natychmiast i bezpośrednio sygnalizować Polsce wykryte przez nas przestępstwa” – wyjaśnił założyciel i dyrektor stowarzyszenia ks. Fortunato Di Noto. Podkreśla on, że skala tego zjawiska jest ogromna. Zeszłoroczny raport mówi o niemal 2 mln zdjęć i ponad 200 tys. filmów. Do ich produkcji wykorzystanych zostało ok. 2 mln dzieci.

Jak podkreśla ks. Di Noto, stowarzyszenie Meter wielokrotnie podejmowało starania, by o tej przestępczej działalności informować policję zainteresowanych krajów. Zawsze jednak natrafiało na bariery biurokratyczne. „Odsyłano nas do policji włoskiej, do ambasad, a w pedofilii w internecie trzeba reagować natychmiast, bo przestępcy zacierają po sobie ślady” – tłumaczy ks. Di Noto. Podkreśla on, że porozumienie z polską policją umożliwia kontakt bezpośredni i jest wzorem dla innych krajów.

Mówi komendant główny policji nadinspektor Jarosław Szymczyk:

„Doświadczenia tych ludzi, którzy na co dzień w Fundacji Meter funkcjonują, umiejętność pozyskiwania informacji z internetu to dla nas naprawdę wielki kapitał i możliwość pozyskiwania tych informacji dotyczących zdarzeń związanych z terenem naszego kraju będzie dla nas dużym ułatwieniem i możliwością jeszcze bardziej skutecznej walki z tego rodzaju przestępczością, bo walka z pedofilią jest priorytetem polskiej policji. Przykładamy do tego wielką wagę, stworzyliśmy specjalne struktury do walki z cyberprzestępczością, która również zajmuje się problemem pedofilii, ale mamy świadomość tego, że ci ludzie bardzo dobrze się ukrywają. Stąd też współpraca z Fundacją Meter będzie dla nas niezwykle istotna i pomocna. Jest to bardzo ważne porozumienie” – powiedział Radiu Watykańskiemu nadinspektor Jarosław Szymczyk.

Sygnatariusze porozumienia zwracają też uwagę na zasługi polskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej, która pośredniczyła w kontaktach i zabiegała o podjęcie współpracy.

Mówi ambasador Janusz Kotański:

„Gdy tylko dowiedziałem się z ust ks. Fortunato Di Noto o skali tego haniebnego, obrzydliwego przestępstwa, o gwałceniu dzieci zaraz po narodzeniu, postanowiłem za wszelką cenę doprowadzić do porozumienia między Associazione Meter, które z sukcesami od 25 lat zwalcza pedofilię, a Komendą Główną Policji polskiej. Udało się to i dzisiaj możemy się cieszyć, bo to zaowocuje ochroną najbardziej bezbronnych istot, jakimi są dzieci. Jeśli uda się, jak powiedział pan komendant, uratować choćby jedno dziecko, a na pewno uda się więcej, to będę szczęśliwy” - powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański.

lgo, kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-23 08:52:21
miniaturka
play

Abp Grzegorz Ryś: Jezus każdego człowieka widzi tak samo!

Dziś zaczyna się Kongres Nowej Ewangelizacji, a my przypominamy piękne słowa abp Rysia, przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, o tym, jak nasze gradacje tracą znaczenie, bo Jezus każdego widzi tak samo.
2017-11-23 09:23:12
miniaturka

Ukraina: Pół miliona uchodźców objętych pomocą papieską

Trwa akcja humanitarna „Papież dla Ukrainy”, korzystająca ze środków zebranych w całej Europie na apel Franciszka. W jej ramach specjalne zimowe wsparcie dotrze do pół miliona uchodźców.
2017-11-23 09:52:08
miniaturka

„Rejs Niepodległości” - konkurs dla młodzieży, nagrodą rejs dookoła świata

Młodzi Polacy mogą już brać udział w konkursie „Rejs Niepodległości”. Promując swoje „małe ojczyzny” i rywalizując w teście wiedzy biblijnej, mogą wygrać miejsce na pokładzie „Daru Młodzieży”.
2017-11-23 11:08:39
miniaturka

Poznań: pierwsza polska aplikacja mobilna dla wiernych

W Poznaniu działa już pierwsza polska aplikacja mobilna dla wiernych „Drogowskaz”.
2017-11-23 11:39:25
miniaturka

Polska młodzież zrobiła raban... Papieżowi

Franciszek powiedział wczoraj: Ci młodzi Polacy proszą Papieża, aby pobłogosławił im ich raban!
2017-11-23 12:15:32
miniaturka

Związek Polskich Kawalerów Maltańskich świętuje 25-lecie reaktywacji

Dwudziestopięciolecie reaktywacji świętuje w tym roku Związek Polskich Kawalerów Maltańskich. W czasach komunizmu działalność polskiej gałęzi tej najstarszej instytucji charytatywnej na świecie była zakazana.