Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-18 13:35
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Rzym: przygotowania do Światowego Dnia Ubogich

Kościół przygotowuje się na I Światowy Dzień Ubogich. Ojciec Święty już teraz osobiście angażuje się w pomoc dla ubogich za pośrednictwem swego jałmużnika abp Konrada Krajewskiego.

I Światowy Dzień Ubogich przypada w przyszłą niedzielę, a ustanowił go Papież na zakończenie Roku Miłosierdzia.

„Papież Franciszek w swoim liście na Dzień Ubogiego prosił, abyśmy przestali miłować słowem, ale czynami. Dlatego w minioną niedzielę wysłał mnie do miejscowości, chyba zapomnianej już przez wszystkich, tj. Campo Tosto, na wysokości 1.600 m., gdzie w styczniu tego roku po trzęsieniu ziemi została ona całkowicie zniszczona. Nikt o nich nie pamięta. Stąd Papież prosił, aby do nich pojechać i spędzić z nimi całą niedzielę. Wcześniej mieszkało tam 3 tys. ludzi, dziś tylko 40, jest czynny tylko jeden sklep. Poprosił, aby zrobić w nim potężne zakupy i zapłacić co najmniej kilka razy więcej, a wszystkie produkty przywieźć i dać w naszych jadłodajniach w Rzymie. Od ubogich dla ubogich, nie kochajmy tylko słowem, ale czynem. Podobnie odpowiedzieli w Rzymie restauratorzy, każdy na swój sposób. Ojciec Święty zaprasza ubogich do bazyliki, około 8 tys. osób, a potem 1.500 osób zaprasza na obiad do Auli Pawła VI. Natomiast restauratorzy postanowili, że w centrum historycznym każdy z nich zaprosi 10 ubogich, pozwoli im wybrać potrawy, oczywiście jest to wszystko gratis, a restauracja będzie funkcjonowała normalnie. Myślę, że są to małe rzeczy, ale one są piękne, bo pochodzą z serca” – powiedział abp Krajewski.

Jedną z inicjatyw towarzyszących obchodom Światowego Dnia Ubogich jest polowa przychodnia, którą urządzono przed placem św. Piotra. Można w niej skorzystać z darmowych badań u lekarzy różnych specjalizacji. Przychodnia jest otwarta przez cały tydzień. Wczoraj odwiedził ją również Ojciec Święty, by podziękować służbom medycznym za ich inicjatywę. Towarzyszył mu abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

„Papież, jak zawsze, nas zadziwia. Przybył niespodziewanie. Postrzegamy tę wizytę jako kontynuację piątków miłosierdzia, choć miało to miejsce w czwartek, a nie w piątek. Franciszek mógł zobaczyć, przekonać się na własne oczy, że jest tu szpital polowy. Bardzo mu się spodobała ta inicjatywa. Wierzę, że jest to konkretny, namacalny znak tego, jak należy się przygotowywać do Światowego Dnia Ubogich” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Fisichella.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-18 12:17:18
miniaturka

Rozpoczęły się ogólnopolskie obchody rocznicy Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana

Światowy Dzień Ubogich jest praktyczną lekcją królowania Jezusa w świecie – mówił w Krakowie bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. na rozpoczęcie ogólnopolskich obchodów rocznicy Aktu Przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.
2017-11-18 12:45:29
miniaturka

O. Maciej Zięba OP: Kościół przeżyje, ale Europa nie!

- Co do Europy jestem pesymistą. Europę zniszczy przede wszystkim demografia, brak tożsamości oraz przesuwanie się centrów gospodarczych w inne rejony świata - mówi w rozmowie z KAI dominikanin o. Maciej Zięba.
2017-11-18 13:12:45
miniaturka

Biskup nominat Andrzej Iwanecki: zdrowa parafia buduje Kościół powszechny

Z doświadczenia bycia proboszczem wiem, że ważny jest kontakt z wszystkimi wiernymi. Jeśli parafia jest zdrowa, to buduje Kościół powszechny – podkreśla nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej Andrzej Iwanecki.
2017-11-18 13:51:08
miniaturka

Oświadczenie "Tygodnika Powszechnego" ws. ks. Adama Bonieckiego

Dziś ogłoszona została decyzja prowincjała Zgromadzenia księży marianów, który pozbawił ks. Bonieckiego możliwości swobodnego wypowiadania się w mediach. Redakcja "Tygodnika Powszechnego" odpowiada.
2017-11-18 17:22:55
miniaturka

Papież do Fundacji Josepha Ratzingera – Benedykta XVI

Prawda Chrystusowa nie jest dla solistów, lecz jest symfonią: domaga się życzliwej współpracy i harmonijnego dzielenia się. - mówił Papież w czasie wręczania nagród przyznanych przez Papieską Fundację Josepha Ratzingera – Benedykta XVI.
2017-11-18 17:34:32
miniaturka
play

Co ma wspólnego Patryk Vega, "Botoks", ksiądz kulturysta i ksiądz, który był skinheadem?

Autorzy książki "#Kawa z Bogiem, czyli jak rozumieć to, w co wierzę", mówią co ma wspólnego Patryk Vega, film "Botoks", Bóg i ksiądz, który był skinheadem.