Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-24 13:56
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Rzym: Prezydent Andrzej Duda odwiedził polski kościół pw. św. Stanisława BM

W środę 23 września prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką i członkami delegacji, towarzyszącymi mu podczas oficjalnej wizyty we Włoszech i Watykanie, odwiedził rzymski kościół pw. św. Stanisława BM – centrum duszpasterstwa Polaków w Rzymie i najstarszy ośrodek polskiego duszpasterstwa emigracyjnego.

Duszpasterstwo Polaków w Rzymie, Kościół pw. św. Stanisława B.M.

Pierwsza Dama odwiedziła Siostry Zmartwychwstanki w Rzymie

Zaproszenie do pana prezydenta skierowaliśmy wcześniej, z myślą o maju, kiedy miały odbyć się uroczystości 100-lecia urodzin Jana Pawła II i 100. rocznicy odzyskania kościoła z rąk rosyjskich. Niestety, z wiadomych przyczyn, uroczystości te nie odbyły się tak, jak to było przewidywane. Pan Prezydent zechciał jednak odpowiedzieć na zaproszenie podczas tej podróży do Włoch i Watykanu. Jest to dla nas zaszczyt i ważne wydarzenie, bo dzieje naszego kościoła – najstarszej polskiej placówki poza granicami Kraju – zawsze były głęboko związane z losami Ojczyzny i narodu. Starałem się krótko ukazać te więzi, przedstawiając historię naszego kościoła i jego znaczenie dla Polaków mieszkających i przybywających do Rzymu oraz dla Polonii na całym świecie – mówi w rozmowie z KAI ks. prał. Paweł Ptasznik, rektor kościoła i szef Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Wizyta Pary Prezydenckiej wraz z polską delegacją miała charakter prywatny. Po nawiedzeniu kościoła, prezydent Andrzej Duda spotkał się także ze wspólnotą księży pracującymi w parafii, wśród których znajdują się oprócz kapłanów diecezjalnych także księża chrystusowcy, oraz siostrami sercankami, posługującej wśród parafian. 

Historia kościoła pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika sięga XVI w., kiedy do Rzymu z okazji Roku Świętego przybywali liczni pielgrzymi, także z Polski. Z myślą o rodakach kard. Stanisław Hozjusz podjął starania o utworzenie polskiej parafii i hospicjum. W 1578 r., gdy papież Grzegorz XIII przekazał Polakom kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, Hozjusz rozpoczął jego przebudowę i nadał mu drugi tytuł: św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Na przestrzeni wieków, kościół ten gościł wybitnych Polaków, a także był miejscem dziękczynienia za najważniejsze dla Polaków wydarzenia w kraju i na świecie. W czasie zaborów, znalazł się w rękach Rosjan, a odzyskać go dla Polaków udało się dopiero w 1920 r. Po II wojnie światowej mieścił się przy nim Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Emigracji. Kościół posiada także przywilej parafii personalnej dla wszystkich Polaków mieszkających na terenie diecezji rzymskiej. Jest prężnym ośrodkiem duszpasterskim, a także organem prowadzącym Polską Katolicką Szkołę Podstawową.

Za: https://ekai.pl/prezydent-duda-odwiedzil-polski-kosciol-pw-sw-stanislawa-bm-w-rzymie/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2020-09-24 11:22:21
miniaturka

Osłabienie parafii, skupienie na relacjach w rodzinie - pierwsze efekty epidemii

Epidemia wzmocniła obserwowany od 20 lat proces zanikania więzi z parafiami, a przy tym stworzyła zagrożenie dla ich finansowej płynności. Z drugiej strony, pandemia zmotywowała Polaków do skupienia się na relacjach rodzinnych – zauważa ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
2020-09-24 12:50:52
miniaturka

Czwarta edycja akcji „Świeć Przykładem” pod hasłem „Bądź widoczny”

Praktyka dowodzi, że często osoby udające się do kościoła wieczorem lub wczesnym rankiem nie są dobrze widoczne, dlatego zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Leszek Gęsiak SJ podczas briefingu inaugurującego akcję informacyjno-edukacyjną „Świeć przykładem – Bądź widoczny”.
2020-09-24 13:47:40
miniaturka

Koncert muzyki sakralnej księdza Dolindo Ruotolo

Ksiądz Dolindo mówił z absolutnym przekonaniem, pociągając za sobą najbardziej oporne dusze. Po zakończeniu zasiadał do pianina lub organów, zwracając się do Pana: „Natchnij mnie; co chcesz, bym zagrał”. I zaczynał przepiękną muzykę i śpiewy, podczas których wielu słyszało poza jego głosem dołączający się inny ujmujący, zarazem słodki i potężny, kogoś niewidzialnego.
2020-09-24 14:29:42
miniaturka

Jutro Papież zwróci się do ONZ i spotka się z prezydentem Dudą

Wielkie oczekiwania towarzyszą zapowiedzianemu na jutro wideoprzesłaniu Ojca Świętego do 75. zgromadzenia ogólnego ONZ. Wydarzenie to zbiegnie się w czasie z papieską audiencją dla polskiego prezydenta.
2020-09-24 14:31:06
miniaturka

16/17 października – XXXV Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polonii

Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polonii i jej duszpasterzy odbędzie się w tym roku z 16/17 października. W dobie pandemii zapraszamy do duchowej łączności przez TV Trwam, Radio Maryja i transmisję internetową. Spotkanie odbywa się w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II pod hasłem: „W oparciu o Ewangelię i Eucharystię”.
2020-09-24 22:42:23
miniaturka

W Etiopii odkryto najstarsze przekłady Ewangelii

Klasztor Abuna Garima w północnej Etiopii jest w posiadaniu najstarszego ilustrowanego przekładu Ewangelii.