Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-27 14:26
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Rzym pod śniegiem, atrakcja dla dzieci, problem dla bezdomnych

Śnieg i temperatura spadająca w nocy poniżej zera to poważny problem dla licznych w Rzymie bezdomnych. Z nietypowej zimy cieszą dzieci, tym bardziej, że ze względu na kłopoty z komunikacją zamknięte zostały szkoły.

Lazio. Rzym
Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Cały świat obiegły dość rzadkie zdjęcia zaśnieżonego Rzymu. Po raz ostatni takie opady śniegu miały tu miejsce w 2012 r.

Śnieg i temperatura spadająca w nocy poniżej zera to jednak poważny problem dla licznych w Rzymie bezdomnych. Oficjalnie jest ich 8 tys. Nieoficjalnie szacuje się, że może ich być nawet dwa razy więcej. W ostatnich latach ich liczba radykalnie wzrosła. Przyzwyczajeni do łagodnego zazwyczaj klimatu, często śpią na ulicach. Bezdomnym pomaga Kościół, między innymi Wspólnota św. Idziego. 

 Mówi Carlo Santoro, rzecznik prasowy wspólnoty:

„Sytuacja w ostatnich dniach jest dość trudna. Wielu ludzi nadal pozostaje na ulicy. Władze miejskie udostępniły ostatnio nowe miejsca. Są one jednak niewystarczające. Zapotrzebowanie jest bardzo duże. Mamy nadzieję, że pojawią się nowe miejsca. Dlatego prosimy, by ludzie w swych dzielnicach interweniowali u władz dzielnicowych, gdy zobaczą bezdomnych śpiących na ulicy. Ważne jest, by przynajmniej przez tych kilka najchłodniejszych nocy wszyscy mieli zapewnione schronienie. My jako wspólnota zorganizowaliśmy zbiórkę koców, śpiworów, ciepłych ubrań, czapek, szalów i rękawic. Jeździmy po Rzymie i rozdajemy je bezdomnym. Muszę powiedzieć, że odzew jest ogromnych. Już od wczoraj wiele osób angażuje się w pomoc. Wielu zakonników, świeckich, młodych wychodzi na ulice. Jest to bardzo pozytywny sygnał, który pokazuje, że Kościół w Rzymie jest coraz bardziej obecny pośród ubogich” – powiedział przedstawiciel rzymskiej wspólnoty św. Idziego.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-27 12:35:40
miniaturka

Lublin. Miasto zgody religijnej

W środę, 28 lutego, na Zamku Lubelskim nastąpi uroczyste rozpoczęcie programu „Lublin ekumeniczny. W stulecie odzyskania niepodległości (1918-2018)" połączone z promocją monografii "Lublin. Miasto zgody religijnej".
2018-02-27 13:01:52
miniaturka

Papież: Niech spowiednicy naśladują łagodność przebaczenia Ojca

Pan niestrudzenie wzywa każdego z nas do przemiany życia, do uczynienia kroku w Jego stronę, aby nas nawrócił swoją łagodnością i ufnością. Niech tak też czynią spowiednicy – powiedział Papież podczas Eucharystii w Domu Św. Marty.
2018-02-27 13:44:48
miniaturka

Konferencja prasowa: Rycerze Kolumba w Polsce

W środę, 28 lutego, w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa podsumowującą dotychczasową działalność Rycerzy Kolumba w Polsce.
2018-02-27 15:00:48
miniaturka

Ekspert KEP: nie ma powodu, by katecheta nie był wychowawcą klasy

Nie ma żadnego powodu, żeby nauczyciel religii nie mógł być wychowawcą klasy – uważa ks. prof. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy w Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
2018-02-27 15:24:42
miniaturka

I Małopolski Konkurs Pieśni Religijnej "Nie lękajcie się"

Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie organizuje po raz pierwszy Małopolski Konkurs Pieśni Religijnej Nie lękajcie się im. Jana Pawła II.
2018-02-27 15:53:35
miniaturka

Polski misjonarz w Panamie: podczas ŚDM nastawmy się przede wszystkim na bycie z ludźmi

Karaibska przyroda jest przepiękna, ale podczas ŚDM nastawmy się przede wszystkim na bycie z ludźmi, nie na zwiedzanie. - zachęca ks. Józef Gwóźdź SVD, polski misjonarz w panamskiej diecezji Bocas del Toro.