Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-08 21:09
Ewa Kotowska-Rasiak

Rzemieślnicy modlili się u św. Józefa w Kaliszu

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w kaliskiej bazylice z okazji 110. rocznicy istnienia Stowarzyszenia Chrześcijańskich Rzemieślników pw. św. Józefa.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii ks. kan. Zbigniew Króczyński wyraził radość, że rzemieślnicy przybyli do Sanktuarium św. Józefa, aby dziękować Bogu za otrzymywane łaski w wykonywaniu swojej pracy. - Jesteście dzisiaj tutaj przy ołtarzu Pana Jezusa, aby dać świadectwo, że ta nazwa, iż jesteście rzemieślnikami chrześcijańskimi nie jest tylko pustym słowem, ale jest istotą waszego życia, że chcecie budować wasze życie rodzinne i zawodowe na wartościach Ewangelii, na Jezusie Chrystusie – powiedział diecezjalny duszpasterz rzemieślników.

Zachęcał do modlitwy do św. Józefa, patrona rzemieślników. - Modlimy się dzisiaj w waszych intencjach i prosimy Pana Boga za wstawiennictwem św. Józefa, patrona rzemieślników, aby wam błogosławił, dodawał sił, pomagał pokonywać trudności, a wy trwajcie przy Chrystusie, trwajcie przy Bogu, nieście wiarę i pracę w nasze codzienne życie – zaznaczył kaznodzieja.

Po komunii św. w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego bp Edward Janiak zawierzył patronowi rzemieślników i ich rodziny.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski wskazywał na św. Józefa, patrona rzemieślników. - Józef jest cichym świętym. Na kartach Ewangelii nie wypowiedział żadnego słowa. Pan Bóg swoją wolę wypowiadał mu zawsze przez sen. Przybyliście dzisiaj do św. Józefa, cieśli, człowieka ciężkiej pracy, aby prosić go o wstawiennictwo u Boga – podkreślał celebrans.

Dziękował rzemieślnikom za ich często niedostrzeganą w społeczeństwie pracę. - Tyle słyszymy w środkach masowego przekazu o artystach, politykach, wypadkach, marszach, paradach, a kto mówi o rzemieślnikach, o rzemiośle?

Proszę przyjąć z serca płynące słowa życzeń rozwoju, ale i sprzyjających warunków zewnętrznych, państwowych, aby w naszej ojczyźnie każdy miał poczucie godności z wykonywanej pracy. Jesteście bardzo potrzebni. Z tego miejsca dziękuję za tę służbę społeczeństwu bardzo często niedostrzeganą – mówił hierarcha.

Zachęcał rzemieślników, aby byli otwarci na drugiego człowieka. - Starajmy się tam, gdzie żyjemy stwarzać takie warunki, aby być otwartym na drugiego człowieka, żeby ludzi łączyć ze sobą, a nie dzielić, żeby dostrzegać ludzi spracowanych, czasem dotkniętych  cierpieniem, a czasem niewidzialną boleścią. Bądźmy otwarci na drugiego człowieka, bo tylko wtedy możemy pokazać, że Pana Boga kochamy – przekonywał bp Janiak.

Po Mszy św. biskup, kapłani i rzemieślnicy udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie złożyli kwiaty i odmówili modlitwę.

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. prał. Andrzej Gaweł, wieloletni diecezjalny duszpasterz rzemieślników, ks. kan. Zbigniew Kruczyński, obecny diecezjalny duszpasterz rzemieślników, ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa, przedstawiciele władz miasta Kalisza, Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu, Kaliskiej Izby Rzemieślniczej w Kaliszu, Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu, Związku Rzemieślników Cechowych w Kaliszu, Zespołu Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru w Kaliszu, Ochotniczego Hufca Pracy w Kaliszu.

Uroczystość uświetniły Gminna Orkiestra Dęta z Koźminka i Chór Chłopięco-Męski z kaliskiej bazyliki.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-08 18:42:30
miniaturka

Papież: chrześcijaństwo to propozycja miłości pochodząca od Boga

Chrześcijaństwo to propozycja miłości, z jaką Bóg w Jezusie Chrystusie wyszedł i nadal wychodzi do człowieka – w ten sposób Papież w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” odniósł się do Ewangelii, która stała się podstawą do jego refleksji.
2017-10-08 18:49:24
miniaturka

Sandomierz: zainaugurowano jubileusz 200-lecia diecezji

Inauguracja jubileuszu 200-lecia diecezji sandomierskiej oraz uroczystości odpustowe ku czci jej patrona bł. Wincentego Kadłubka odbyły się 8 października w Sandomierzu.
2017-10-08 18:51:59
miniaturka

Warszawa: Koncert Galowy XVII Dnia Papieskiego

Halina Frąckowiak, Natalia Kukulska, Krzysztof Cugowski i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej zaśpiewało podczas multimedialnego koncertu organizowanego z okazji XVII Dnia Papieskiego. Widowisko po raz pierwszy odbyło się w w Świątyni Opatrzności Bożej.
2017-10-09 06:32:25
miniaturka

Różańcowe święto dzieci w Krzeszowie

Po wielkiej pielgrzymce żywego różańca do Krzeszowa i modlitwie "Różaniec do granic", w niedzielę 8 października do Matki Bożej Łaskawej przyjechały dzieci modlące się na różańcu.
2017-10-09 08:15:09
miniaturka

Ukraina: Dziennikarze katoliccy pielgrzymowali do Berdyczowa

Ukraińscy dziennikarze katoliccy pielgrzymowali do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Berdyczowie na Ukrainie.
2017-10-09 08:57:13
miniaturka

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na UKSW

Dziś o godz. 11.00 będzie miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.