Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-17 10:47
MG / PAP

Rzecznik Praw Dziecka: dobro dziecka zwyciężyło, 8-letnia Polka zostaje z babcią

Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił wniosek o wstrzymanie wydania 8-letniej Nikolety do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Dziecka. "Dobro dziecka zwyciężyło, Nikoleta nie będzie zabrana do Jugendamtu austriackiego bez kontaktu z rodziną polską" - powiedział Mikołaj Pawlak

Autor/źródło: PAP

W czwartek Rzecznik Praw Dziecka poinformował, że Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił wniosek o wstrzymanie wydania dziewczynki do czasu rozpatrzenia skargi kasacyjnej Rzecznika Praw Dziecka. Dzięki tej decyzji 8-letnia Nikoleta nie wraca do austriackiego domu dziecka - zostanie w Polsce z babcią, która wychowuje ją od ponad roku.


"Cieszę się bardzo, bo to jest uwzględnienie w całości mojego wniosku sprzed kilku dni. Sąd apelacyjny w Warszawie dostrzegł te argumenty, które przedstawiłem, nowy dowód w postaci opinii ze szkoły i do czasu rozpatrzenia mojej skargi kasacyjnej przez Sąd Najwyższy ta sprawa będzie wstrzymana o tyle, że Nikoleta nie będzie zabrana do domu dziecka, do Jugendamtu austriackiego bez kontaktu z rodziną polską" - powiedział PAP rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.


Podkreślił, że zwyciężyło dobro dziecka - "przede wszystkim to dobro psychiczne, powstrzymanie przed traumą".


Wcześniej Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał wydanie 8-letniej Polki do austriackiego domu dziecka, choć dziewczynka od dawna mieszka w Polsce z babcią i starszym bratem. W komunikacie biura RPD podano, że dziewczynka "boi się wracać do ośrodka – bo jak mówi, tam ją biją". Dlatego rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak zdecydował się złożyć skargę kasacyjną od tego wyroku i skierował do sądu wniosek o wstrzymanie wydania dziecka do czasu jej rozpatrzenia.


Rodzicom – Austriakowi i Polce – austriackie sądy odebrały prawa rodzicielskie. Opiekę przejął tamtejszy Jugendamt i umieścił dziewczynkę w domu dziecka. Babci – mimo jej dobrego kontaktu z wnuczką, odmówiono ustanowienia jej rodziną zastępczą i ograniczono kontakty z wnuczką jedynie do trzech godzin raz na dwa tygodnie. W opinii Rzecznika Praw Dziecka decyzje urzędników Jugendamtu złamały prawa dziecka i mogły doprowadzić do zerwania więzi rodzinnych.(PAP)

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-17 11:40:32
miniaturka

Państwowa komisja ds. pedofilii: w pierwszym miesiącu 46 spraw - 6 dotyczy duchownych

W pierwszym miesiącu funkcjonowania do Państwowej Komisji ds. Pedofilii wpłynęło 46 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i wniosków o monitorowanie postępowań, w tym 6 dotyczących osób duchownych - poinformowano w czwartek na stronie instytucji
2020-12-17 11:43:41
miniaturka

Papież Franciszek będzie bohaterem serialu Netflixa

Netflix ogłosił powstanie serialu dokumentalnego opartego na nagradzanej książce „Dzielenie się mądrością czasu”. Czteroodcinkowy serial będzie opowiadać historie starszych osób. Jeden z odcinków będzie zawierać wywiad z papieżem Franciszkiem.
2020-12-17 12:51:13
miniaturka

Kraków: Maciej Maleńczuk uznany winnym ataku na pro-lifera

Krakowski sąd rejonowy uznał w czwartek Macieja Maleńczuka winnym naruszenia nietykalności osobistej działacza pro-life - dowiedziała się PAP. Muzyk ma zapłacić m.in. sześć tysięcy złotych grzywny
2020-12-17 14:24:27
miniaturka

Francja: były nuncjusz skazany za molestowanie seksualne

Osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu – taki wyrok zapadł w sprawie byłego nuncjusza apostolskiego we Francji abp. Luigiego Ventury, oskarżonego o molestowanie seksualne pięciu młodych mężczyzn podczas publicznych spotkań w ramach wykonywania swej misji dyplomatycznej.
2020-12-17 14:34:08
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Sprawiedliwość to niekierowanie się dumą, własnym interesem, ale uznanie prawdy o rzeczywistości, nawet gdy bardzo komplikuje nam to życie, gdy staje w poprzek naszym życiowym planom...
2020-12-17 14:58:59
miniaturka

PSE i Lasy Państwowe ponownie zadbają o bezpieczeństwo rybołowów

Dzięki porozumieniu podpisanemu w grudniu między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz Lasami Państwowymi kolejne platformy pod gniazda lęgowe dla rybołowów zostaną zainstalowane na słupach linii najwyższych napięć.