Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-27 13:25
MG / Monika Zdziera (PAP)

Rzecznik MZ: ograniczenie liczby gości to „twarde wskazanie”, jak spędzić święta

Nikt nie wyśle policji, czy wojska na wigilijną kolację; ograniczenie liczby świątecznych gości to twarde wskazanie i jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzać nadchodzące święta - zaznaczył w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz

Autor/źródło: PAP

Rzecznik MZ: ograniczenie liczby świątecznych gości to twarde wskazanie, jak spędzić święta


Nikt nie wyśle policji, czy wojska na wigilijną kolację; ograniczenie liczby świątecznych gości to twarde wskazanie i jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzać nadchodzące święta - zaznaczył w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.


Andrusiewicz, odnosząc się na piątkowej konferencji prasowej do ilości osób, jaka będzie mogła zasiąść przy wigilijnym stole zaznaczył, że przepisy ograniczające liczbę gości zostały wprowadzone także w innych europejskich krajach.


"Mamy tam często do czynienia ze wskazaniem, że na wigilii, na imprezach rodzinnych może przebywać sześć osób dodatkowych, czy jedna" - mówił.


"Oczywiście, nikt nie wyśle policji czy wojska na wigilijną kolację, ale jest to twarde wskazanie dla naszych obywateli, to jasna deklaracja, jak powinniśmy spędzać święta" - zaznaczył. "Tu nasza odpowiedzialność, by zastosować te przepisy, a nie czekać na ich egzekucję ze strony policji, czy innych organów państwa" - dodał.


Pytany z kolei o karę za ewentualne złamanie przepisów ograniczających liczbę gości odparł, że zawsze w jednostkowych przypadkach policja możne nałożyć mandat karny.


Andrusiewicz został też zapytany o rozbieżności w liczbie testów na obecność koronawirusa oraz dlaczego wykonuje się mniej testów niż wczesną jesienią. Zaznaczył, że na test kierowane są osoby z objawami choroby. Zaznaczył, że główną rolę w zlecaniu testów odgrywa Podstawowa Opieka Zdrowotna.


"To lekarze POZ stwierdzają, czy istnieje konieczność przeprowadzenia testu; od ich wskazań wynika, ile będzie przeprowadzonych testów. Na tym oparliśmy się od początku jesiennej strategii testowania, ona się sprawdza" - mówił Andrusiewicz.(PAP)Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-27 12:19:45
miniaturka

Sensacyjne zarzuty medialne wobec kard. Dziwisza dalekie od prawdy

Analizując fakty przedstawione przez dziennikarzy w filmie „Don Stanislao” dr Michał Skwarzyński z KUL dochodzi do zasadniczo odmiennych wniosków niż autorzy filmu. W jego przekonaniu film ma charakter nierzetelny, koncentrując się na sensacji, a nie dociekaniu prawdy
2020-11-27 12:55:19
miniaturka

Ważne ustalenia w sprawie kard. Gulbinowicza

W opublikowanym w „Więzi” artykule Agnieszka Bugała pokazuje, na jak wątłych podstawach zbudowany został cały gmach zarzutów wobec kard. Henryka Gulbinowicza. Być może kwestię rewizji jego życiorysu będzie trzeba podjąć na nowo
2020-11-27 13:18:42
miniaturka

Chińska sonda w drodze na Księżyc. To historyczna misja

Chińska sonda Chang'e-5 jest w drodze na Księżyc, żeby zebrać najmłodsze jego fragmenty. Wejście na orbitę naszego naturalnego satelity nastąpi w sobotę. To będzie na pewno historyczne wydarzenie, gdyż ostatnie próbki zostały pobrane niemal 45 lat temu przez radziecką Łunę 24.
2020-11-27 13:56:29
miniaturka

Świat potrzebuje od wierzących świadectwa prawdy i miłości, a nie taniej akceptacji

Jak chrześcijanie mają reagować na to, co się dzieje na ulicach – na protesty, profanacje, groźby? „Świat potrzebuje od wierzących świadectwa gorącej prawdy i miłości, a nie taniej akceptacji. Potrzebuje Chrystusa, a nie tandetnych kompromisów” – pisze ks. prof. Robert Skrzypczak.
2020-11-27 14:05:27
miniaturka

Państwowa Komisja ds. pedofilii nie będzie dla nikogo pobłażliwa

W wywiadzie udzielnym KAI Szef Państwowej Komisji ds. pedofilii, dr hab. Błażej Kmieciak podkreślił, że im większe będą naciski, aby jakąś sprawę zostawić, tym bardziej wnikliwie będzie ona badana. Nie będzie wyjątków ze względu na funkcję czy pozycję społeczną oskarżonych
2020-11-27 14:34:52
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

To ostatni dzień roku liturgicznego. Stając u progu Adwentu, jesteśmy zachęcani do tego, aby przyjąć postawę czujności, tak aby nie dać się porwać codziennemu wirowi zajęć i trosk, ale wypłynąć na głębię