Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-27 10:21
mk

Rzecznik KEP: O. Szustak potraktował abp. Gądeckiego jak kolegę

„Proszę mi wybaczyć, ale słowa wypowiedziane przez o. Szustaka są tak oczywiste, że nawet trudno je komentować, zarówno od strony pewnej kultury osobistej, że już nie wspomnę o jakimś szacunku” – powiedział rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ, który był gościem programu „Newsroom” Wirtualnej Polski.

Autor/źródło: episkopat.pl

Rzecznik Episkopatu odniósł się do niedawnego wywiadu z o. Adamem Szustakiem OP. Dominikanin w wulgarnych słowach skrytykował oświadczenie biskupów, dotyczące powrotu wiernych do kościołów po pandemii. „Tak aktualnie, że kończy się pandemia, jak teraz kościół powinien zafunkcjonować i pierwszy punkt, k***a, który podano, Gądecki go podał, to najważniejsze jest to, żeby teraz zrobić wszystko, co się tylko da, żeby ludzie wrócili do kościoła, czyli żeby zaczęli chodzić do kościoła. No do k***y nędzy, w takim razie mi ręce opadają” – powiedział.

„Proszę mi wybaczyć, ale słowa wypowiedziane przez o. Szustaka są tak oczywiste, że nawet trudno je komentować, zarówno od strony pewnej kultury osobistej, że już nie wspomnę o jakimś szacunku do instytucji, jaką jest Kościół, nie wspominając o stosunku do konkretnych osób, także takich, które piastują ważne funkcje w Kościele” – powiedział w programie „Newsroom” ks. Leszek Gęsiak SJ.

Dodał, że wypada się zwracać do kogoś zgodnie z jego funkcją, a „o. Szustak potraktował abp. Gądeckiego trochę jak kolegę”. Zaznaczył przy tym, że odpowiedź przewodniczącego Episkopatu jest zupełnie inna. „Odpowiedź jest zaproszeniem do rozmowy o Kościele” – powiedział rzecznik KEP. Podkreślił, że zaproszenie na spotkanie nie jest „wezwaniem na dywanik” i nie ma mowy o żadnej reprymendzie.

Pytany o ewentualny zakaz wypowiadania się w mediach dla o. Szustaka, rzecznik KEP wyjaśnił, że zakonnik ma własnych przełożonych i takie decyzje – jeśli uzna to za konieczne – będzie podejmował prowincjał polskich dominikanów.

Ks. Gęsiak zwrócił uwagę, że rozmowa abp. Gądeckiego z o. Szustakiem jest bardzo ważna, bo wątpliwości, które dominikanin wyraził w długim (ponad dwugodzinnym) wywiadzie, są poważne. Tymczasem, jak tłumaczył rzecznik KEP, jako duchowny o. Szustak wypowiada się także w imieniu Kościoła i „nie jest osobą prywatną”. Dominikanin jest też osobą bardzo znaną medialnie i ma wpływ na wiele osób, zwłaszcza młodych. Jak przyznał ks. Gęsiak, to, co powiedział o. Szustak „w najlepszym wypadku wprowadzi zamieszanie” wśród tych ludzi.

Źródło: Wirtualna Polska

Czytaj także:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-27 08:34:44
miniaturka

Od dziś samoloty z Białorusi nie będą mogły wlatywać w polską przestrzeń powietrzną

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów, zgodnie z którym od czwartku obowiązywać będzie zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników lotniczych z Białorusi.
2021-05-27 09:40:06
miniaturka

Kard. Nycz: Człowiek nigdy nie dorasta do tak wielkich poprzedników jak Prymas Wyszyński

28 maja przypada 40 rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak maj 1981 r. wspomina kard. Kazimierz Nycz? „Papież był w szpitalu po zamachu, a jednocześnie kard. Wyszyński odchodził na skutek ciężkiej choroby. Mieliśmy świadomość, że nagle możemy stracić tych dwóch wielkich Polaków” – mówił.
2021-05-27 10:05:15
miniaturka

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzenia kar za przestępstwa pedofilskie

Naszym obowiązkiem jest podjąć po raz kolejny kwestię zaostrzenia kar wobec sprawców, którzy dopuszczają się brutalnych przestępstw o charakterze pedofilskim – powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
2021-05-27 10:49:52
miniaturka

Abp Aquila z USA do biskupów Niemiec: albo trwa się na winorośli albo się usycha

„Czy jesteśmy gotowi mówić o krzyżu? Czy mamy odwagę iść drogą krzyża i znosić pogardę świata dla przesłania Ewangelii? Czy pozostaniemy na winorośli, Jezusie Chrystusie, i przyniesiemy owoc, czy też uschniemy?” – pyta w otwartym liście do biskupów świata, a w szczególności Niemiec, abp Aquila.
2021-05-27 11:00:39
miniaturka

Ks. Di Noto: Wykorzystanie seksualne osoby małoletniej jest zabójstwem psychologicznym

Bardzo niebezpieczną próbą jest uznanie pedofilii za coś normalnego argumentując, że jest to jeden z rodzajów orientacji seksualnej. Lobby pedofilskie stara się propagować w społeczeństwach tego typu rozumowanie, przekonując, że są to normalne zachowania – powiedział ks. Fortunato Di Noto.
2021-05-27 11:29:27
miniaturka

Dlaczego nie żal mi Naszej Klasy?

Wczoraj „jak grom z nieba” spadła wiadomość, że portal Nasza Klasa zostanie zamknięty po ponad 14 latach funkcjonowania. Prawdę mówiąc, jeśli coś dziwi, to raczej, że przetrwał tak długo, a nie, że wreszcie zdecydowano się go zamknąć.