Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-20 13:19
AC / Twitter.com/vaticannews.va

Rząd sprowadza moralnie wątpliwą szczepionkę? Johnson & Johnson budzi zastrzeżenia

Zdaniem biskupów USA zatwierdzenie do użytku szczepionki Johnson & Johnson rodzi sprzeciw moralny. Została opracowana, przetestowana i wyprodukowana przy pomocy linii komórkowych nienarodzonych dzieci. Tymczasem minister Niedzielski zapowiada sprowadzenie ok. 4,5 mln dawek do Polski.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Przypomnijmy, że o szczepionce firmy Johnson & Johnson zrobiło się głośno w USA na początku marca. Wówczas amerykańscy biskupi wyrazili zdanie, że zatwierdzenie do użytku w Stanach Zjednoczonych szczepionki firmy Johnson & Johnson rodzi moralny sprzeciw. Preparaty firm Pfizer i Moderna wzbudzały obawy, ponieważ do ich testowania użyto linii komórkowych pochodzących z aborcji. Jednak, aż do tej pory, medyczni giganci nie posunęli się do ich wykorzystania w procesie produkcji. Zrobiła to firma Johnson & Johnson. Ta najnowsza szczepionka została opracowana, przetestowana i wyprodukowana przy pomocy linii komórkowych nienarodzonych dzieci.

Kongregacja Nauki Wiary orzekła, że „gdy nie są dostępne etycznie nienaganne szczepionki na COVID-19 (...), moralnie dopuszczalne jest przyjęcie preparatu, w którego procesie badawczym i produkcyjnym wykorzystano linie komórkowe pochodzące z aborcji”. Oznacza to, że, jeśli jest taka możliwość, to spośród kontrowersyjnych szczepionek należy wybrać tę, która ma najmniejszy związek z przemysłem aborcyjnym. Stąd biskupi USA polecają preparaty firmy Pfizer lub Moderna zamiast tych wyprodukowanych przez Johnson & Johnson. Zaznaczają, że aborcja jest również pandemią, która powoduje światowe cierpienie i której należy się przeciwstawiać. „Powinniśmy nalegać, aby firmy farmaceutyczne zaprzestały używania linii komórkowych pochodzących z aborcji” – napisali amerykańscy biskupi.

Tymczasem minister zdrowia Adam Niedzielski napisał na Twitterze, że rząd RP zakłada, iż ok. 4,5 mln dawek szczepionki na koronawirusa firmy Johnson & Johnson dotrze do Polski w drugim kwartale. To będzie czwarta po preparatach koncernów Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca szczepionka, którą mają być szczepieni Polacy.

źródło: Twitter.com/ Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-20 10:21:24
miniaturka

„Święty Józef: Marzenie Powołania”

„Święty Józef wychodzi nam na spotkanie ze swoją łagodnością, jako święty z sąsiedztwa; jednocześnie jego mocne świadectwo może wyznaczyć nam kierunek na naszej drodze” – napisał papież Franciszek w orędziu na 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania.
2021-03-20 11:02:25
miniaturka

Liban pogrążony w kryzysie. Caritas apeluje o pomoc!

Sytuacja gospodarcza i społeczna w Libanie pogarsza się coraz bardziej, w miarę jak krajowa waluta traci na wartości w stosunku do dolara. Wśród ubożejącej z dnia na dzień ludności narasta wzburzenie. Libańczycy potrzebują pomocy, aby przetrwać.
2021-03-20 12:01:24
miniaturka

Afryka w walce z korupcją

Podobnie jak resztę świata, Afrykę dotknęła pandemia Covid-19. Jednak inna choroba dłużej toczy Czarny Kontynent, niszcząc jego zasoby i wiarę w przyszłość. To korupcja. W 2019 roku jeden na czterech Afrykańczyków – czyli około 130 milionów obywateli z 35 badanych krajów – zapłaciło łapówkę, aby uzyskać dostęp do usług publicznych.
2021-03-20 13:58:20
miniaturka

Od soboty nowe obostrzenia epidemiczne na terenie całego kraju

Od soboty zamknięte będą w całym kraju m.in. hotele, część sklepów w galeriach handlowych, kina, baseny, sauny, solaria – wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek. W budynkach i innych obiektach kultu religijnego przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, może znajdować się nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni.
2021-03-20 16:33:28
miniaturka

Jubileuszowa i ostatnia edycja ogólnopolskiego przeglądu pieśni pokutnej i pasyjnej

Dziś odbędzie się XV, i zarazem ostatnia, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach, któremu portal Opoka patronował od początku. Przy trwającej pandemii, XV edycja będzie koncertem online.
2021-03-20 16:58:59
miniaturka

„Otwórzmy serca na Boga!” Kalwaryjskie dni modlitwy błagalnej o ustanie pandemii

„Wiele dziedzin naszego życia zostało ograniczonych, przerwanych, zmienionych. Łaska Boża, którą otrzymujemy w sakramentach, Jego Miłosierdzie, nigdy się nie zmienia. Od nas, od naszej wiary, zależy, czy otworzymy nasze serca, nasze domy i rodziny na Boże działanie i obecność” – mówił kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.