Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-06 10:23
JR / gov.pl

Rząd przywraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy

W związku z sytuacją epidemiczną i pozostawaniem dzieci w domach rząd przywraca zasiłek opiekuńczy dla rodziców. Będzie przysługiwał od 9 do 29 listopada.

Autor/źródło: Anna Herba / Twitter / MRiPS

„W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polakom, zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu br.” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 21 dni – od 9 do 29 listopada 2020 r.

W jakich przypadkach dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał?

• w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały
• w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19. 
• dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia powyżej wymienionych placówek.

Kto może liczyć na prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie:

• rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
• ubezpieczonym rodzicom dzieci: 
   o do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności, 
   o do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, 
   o do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. 
• ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą. 

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 9 listopada br.

Źródło: gov.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-05 15:57:46
miniaturka

Jakie jest stanowisko Światowego Kongresu Żydów wobec ataków islamistów w Europie?

W ostatnim czasie Francja i Austria doświadczyły brutalnych ataków islamistów. Wiceprzewodniczący Światowego Kongresu Żydów (WJC) reaguje i ostrzega Europę.
2020-11-05 16:37:41
miniaturka

Jak długo chore dziecko musi żyć po porodzie, aby nie zostało skazane na śmierć?

Na jutro przewidziano posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia. Poświęcone będzie procedowaniu prezydenckiego projektu ustawy zmieniającej Ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka napisało list do posłów.
2020-11-06 08:11:36
miniaturka

Dominikanie odpowiadają na „Apel zwykłych księży”: brakuje opowiedzenia się za życiem

„Zabrakło jednoznacznego opowiedzenia się za życiem nienarodzonych. (…) Zamiast nauczania Kościoła na temat świętości życia dostajemy deklarację solidaryzującą się z postulatami protestujących” – pisze w odpowiedzi na „Apel zwykłych księży” 25 dominikanów.
2020-11-06 11:19:48
miniaturka

Anglia: zakaz sprawowania kultu publicznego

Angielscy biskupi wezwali katolików do codziennej wspólnej modlitwy w czasie, gdy cały kraj objęty został drugim lockdownem. Apel ma szczególny wydźwięk ze względu na to, że obowiązujące od 5 listopada przepisy wprowadziły zakaz sprawowania kultu publicznego
2020-11-06 11:27:44
miniaturka

Pozornie dziwna intencja papieska na listopad

Właśnie ukazało się wideo z papieską intencją na listopad. Wyraża ona pragnienie Franciszka, aby modlitwą całego Kościoła katolickiego, za pośrednictwem Papieskiej Światowej Sieci Modlitewnej, objąć robotykę i sztuczną inteligencję.
2020-11-06 11:39:51
miniaturka

Jako społeczność uniwersytecka nie możemy zgadzać się na zabijanie kogokolwiek

Ks. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, wystosował do społeczności akademickiej apel, w którym odwołał się do sytuacji związanej wyrokiem TK ws. aborcji eugenicznej i z protestami. Wezwał do wierności wartościom chrześcijańskim, którym służył patron uczelni – kard. Wyszyński.