Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-29 08:12
MG / PAP

Ryzyko hospitalizacji przy zakażeniu wariantem delta dwa razy większe

Ryzyko wystąpienia przebiegu Covid-19 wymagającego hospitalizacji jest ponad dwa razy wyższe u pacjentów zakażonych wariantem Delta koronawirusa niż u tych zainfekowanych wariantem Alfa - wynika z badań angielskich naukowców opublikowanych w czasopiśmie "Lancet".

Autor/źródło: PAP

Wyniki badań podkreślają również znaczenie szczepień - powiedziała dziennikowi "The Guardian" jedna z autorek publikacji, dr Anne Presanis z Uniwersytetu w Cambridge.


Badacze przeanalizowali ponad 43 tys. przypadków zakażeń koronawirusem w Anglii między 29 marca a 23 maja br., wszystkie próbki były sekwencjonowane, by określić, który wariant spowodował infekcję. 1,8 proc. zakażeń zdiagnozowano u w pełni zaszczepionych osób, 24 proc. u tych, którzy przyjęli tylko jedną dawkę, a 74 proc. zainfekowanych nie było zaszczepionych.


Naukowcy ustalili, że ryzyko hospitalizacji z powodu zakażenia dominującym obecnie w Wielkiej Brytanii wariantem Delta jest 2,26 raza wyższe niż w przypadku infekcji Alfą, będącą wcześniej najbardziej rozpowszechnionym wariantem.


"Wyniki sugerują, że ogniska zakażeń wariantem Delta w niezaszczepionych populacjach mogą prowadzić do większego obciążenia systemu opieki zdrowotnej niż ogniska wariantu Alfa" - zaznaczono w konkluzjach opublikowanego w piątek badania.


Wiadomo już, że wariant Delta jest znacznie bardziej zakaźny, a obecna analiza potwierdziła, że osoby nim zainfekowane częściej trafiają do szpitala - zauważył w rozmowie z "Guardianem" dr Peter English, zajmujący się epidemiologią emerytowany przewodniczący komitetu zdrowia publicznego brytyjskiej izby lekarskiej.(PAP)

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-28 14:15:00
miniaturka

Nuncjusz o abp. Hoserze: „był wyciągniętą ręką Ojca Świętego Franciszka ku Medziugorju”

Nuncjusz apostolski w Bośni i Hercegowinie abp Luigi Pezzuto przewodniczył 26 sierpnia w Medziugorju Mszy św. za duszę śp. abp Henryka Hosera, zmarłego 13 bm. w Warszawie. Od 2017 aż do śmierci był on z nominacji Franciszka związany z tym hercegowińskim sanktuarium i miejscem pielgrzymkowym
2021-08-29 08:43:22
miniaturka

Hiszpania: prestiżowa wystawa sztuki sakralnej

Blisko 60 tys. osób zwiedziło już prestiżową wystawę sztuki sakralnej „Edades del hombre” (Wieki ludzkie). Jej 25. edycja nosi tytuł „Lux”, czyli światło i wpisuje się w obchody Świętego Roku Jakubowego oraz 800-lecia katedry w Burgos.
2021-08-29 08:45:44
miniaturka

Papież do Stowarzyszenia „Łazarz”: jesteście wizytówką przyjaźni społecznej

Papież spotkał się w Watykanie z członkami Stowarzyszenia „Łazarz” z okazji dziesięciolecia jego istnienia. Projekt powstał we Francji i polega na wspólnym zamieszkiwaniu młodych wolontariuszy i osób w kryzysie bezdomności.
2021-08-29 09:17:08
miniaturka

Afganistan: w ciągu 10 lat w zamachach bombowych zginęło prawie 50 tys. osób

Niedawny krwawy zamach na lotnisku w Kabulu, w którym – według najnowszych ustaleń – zginęło co najmniej 90 osób, a ponad 150 odniosło rany, zwiększył do ponad 49 tys. liczbę śmiertelnych ofiar ataków bombowych w Afganistanie od 2011 roku.
2021-08-29 09:25:51
miniaturka

Prymas do ojców duchownych seminariów: priorytetem jest więź z Bogiem

„Towarzysząc seminarzystom trzeba umiejętności budowanie więzi z Bogiem i całkowitej ufności w relacji z Nim. Owocem takiej postawy będzie wolne i pełne posłuszeństwo wobec Jezusa” – mówił abp Wojciech Polak podczas spotkania ojców duchownych wyższych seminariów.
2021-08-29 11:23:02
miniaturka

Apel o wycofanie projektu ustawy dopuszczającej aborcję dzieci z wadami letalnymi

W liście otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka apeluje o wycofanie projektu ustawy dopuszczającej przerywanie życia dzieci z podejrzeniem wad letalnych.