Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-28 12:14
ds / Vatican News

Rwandyjski wolontariusz przyznał się do podpalenia katedry w Nantes

Francuska policja aresztowała 39-letniego Rwandyjczyka, który przyznał się do podpalenia katedry w Nantes, w której pomagał jako wolontariusz. Emmanuel był odpowiedzialny za zamknięcie świątyni w przededniu pożaru. Mimo szybkiej interwencji strażaków ogień dokonał w niej znaczących zniszczeń. Podpalaczowi grozi 10 lat więzienia i grzywna w wysokości 150 tys. euro.

Autor/źródło: By © Guillaume Piolle, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5045100

Jest to już drugie aresztowanie Rwandyjczyka. Po raz pierwszy został zatrzymany zaraz po pożarze. Po złożeniu zeznań zwolniono go jednak do domu. Teraz prokuratura oskarżyła go o podłożenie ognia w trzech miejscach katedry, do czego się przyznał. Prokurator z Nantes poinformował, że śledczym udało się odnaleźć obecność śladów łatwopalnego środka czyszczącego, który użyto na dużych i małych organach oraz panelu elektrycznym. Te elementy pozwoliły ustalić kryminalne pochodzenie pożaru. 

Emmanuel przyjechał z Rwandy do Francji w 2012 r, był zaprzyjaźniony z diecezją, wielokrotnie służył w katedrze do mszy. Oskarżenie o podpalenie katedry wywołuje niedowierzanie wśród ludzi, którzy go znali. „Mój klient okazał wolę współpracy, bardzo żałuje swego czynu i przyznanie się było dla niego wyzwoleniem” – podkreślił adwokat podpalacza Quentin Chabert. Wyjaśnił przy tym, że podejrzany ma wyrzuty sumienia i „załamał się, słysząc o rozmiarach zniszczeń”. Prokuratura zapowiedziała, że w przypadku wyroku skazującego oskarżonemu grozi 10 lat więzienia i grzywna w wysokości 150 000 euro.

Do pożaru doszło 18 lipca. Według strażaków płomienie zniszczyły wielkie organy nad zachodnim portalem późnogotyckiego kościoła, które uniknęły zniszczenia podczas rewolucji francuskiej i pożaru świątyni w styczniu 1972 roku. Spłonęły ponadto cenne dzieła sztuki, ogień zniszczył też XVI-wieczne witraże okienne. W walce z płomieniami uczestniczyło ponad stu strażaków i ratowników. Eksperci szacują, że świątynię czekają teraz wieloletnie prace remontowe.

źródło: Beata Zajączkowska, Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-28 11:10:39
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Eucharystia – spotkanie tego, co ludzkie z tym, co boskie

Według tradycji cud rozmnożenia chleba dokonał się w miejscowości Tabgha na północno-zachodnim wybrzeżu Jeziora Galilejskiego. W tym ewangelicznym wydarzeniu to, co ludzkie spotkało się z mocą Bożą.
2020-07-28 11:46:34
miniaturka

Rwandyjski wolontariusz, który przyznał się do podpalenia katedry w Nantes, aresztowany

Francuska policja aresztowała 39-letniego Rwandyjczyka, który przyznał się do podpalenia katedry w Nantes, w której pomagał jako wolontariusz.
2020-07-28 12:13:34
miniaturka

Na Łotwie w trasy wyruszyli pielgrzymi

Pielgrzymowanie na Łotwie ma długą tradycję, która rozwija się na różne sposoby. Pielgrzymi pojawiają się dość często na tutejszym Szlaku Jakubowym, korzystając z tego, że związana z nim tradycja wędrowania w niewielkich grupach nie kłóci się z obowiązującymi ograniczeniami sanitarnymi.
2020-07-28 12:27:14
miniaturka

Francja wspomina ks. Jacques’a Hamela zamordowanego przez islamistów

26 lipca minęła czwarta rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jacquesa Hamela, francuskiego kapłana zamordowanego w czasie sprawowania Mszy przez islamskich terrorystów.
2020-07-28 14:39:36
miniaturka

Apel o sierpniową abstynencję od alkoholu - Zespół KEP ds. Apostolstwa trzeźwości

Tegoroczne hasło Apostolstwa trzeźwości to „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”. W swoim apelu Zespół KEP ds. Apostolstwa trzeźwości zachęca, by w sierpniu – miesiącu trzeźwości - Polacy podjęli dobrowolną abstynencję od alkoholu. Publikujemy treść Apelu.
2020-07-28 14:47:28
miniaturka

„National Catholic Register” przypomniał o objawieniach maryjnych w egipskim El-Zeitoun

O mało znanych objawieniach maryjnych nad koptyjskim kościołem w El-Zeitoun na przedmieściach Kairu w Egipcie przypomina amerykański „National Catholic Register”.