Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-29 10:10
JR / PAP

Rusza ćwiczenie Dragon. Wojska już są na drogach

Największe tegoroczne ćwiczenie wojsk w Polsce – Dragon-21 – rozpoczyna się w przyszłym tygodniu; związany z nim ruch wojsk na drogach już się rozpoczął i potrwa przez najbliższe trzy tygodnie – powiedział PAP rzecznik prasowy 18. Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński.

Autor/źródło: PAP

Dowództwo 18. Dywizji, która będzie pierwszoplanowym ćwiczącym tegorocznej edycji Dragona, zostanie podczas ćwiczenia poddane certyfikacji, dlatego też scenariusze nie są dowództwu znane. Ćwiczenie odbędzie się od 2 do 18 czerwca w całym kraju, głównie we wschodnich rejonach Polski.

Transporty ze sprzętem 18DZ wyruszyły w miejsca prowadzenia ćwiczenia w ubiegły poniedziałek; przemarsze wojsk potrwają jeszcze przez najbliższe trzy tygodnie – powiedział mjr Lipczyński.

Transporty poruszające się głównie po wschodniej Polsce, będą organizowane w systemie kombinowanym. Pojazdy gąsienicowe będą transportowane w rejon ćwiczenia koleją. „Przewozy zostały zsynchronizowane z ruchem cywilnym, by nie zakłócać ruchu pasażerskiego” – podkreślił rzecznik prasowy 18. DZ.

Jak dodał, pojazdy kołowe poruszają się po drogach publicznych, głównie w kolumnach. „Kolumna może liczyć do 20 pojazdów, żeby zapewnić bezpieczeństwo, każdą oznaczamy – pierwszy i ostatni pojazd są wyróżnione pomarańczowymi znakami” – powiedział. Podkreślił, że pojazdy w kolumnie nie są uprzywilejowane, chyba że przed pierwszym i za ostatnim pojazdem kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany z włączoną sygnalizacją – wtedy cała kolumna jest uznawana za uprzywilejowaną.

Zwrócił uwagę, że dozwolone jest wyprzedzanie kolumny wojskowej, trzeba przy tym pamiętać, że nie można wjeżdżać pomiędzy pojazdy kolumny. „Stąd nasz apel o szczególną ostrożność” – dodał.

Mjr Lipczyński podkreślił, że także samo przemieszczenie ludzi i sprzętu w rejon szkolenia i z powrotem do macierzystych jednostek również jest częścią ćwiczenia.

„Dla naszej dywizji – najmłodszej dywizji w Wojsku Polskim – jest to swoisty egzamin dojrzałości, do którego przygotowywaliśmy się przez ostatnie trzy lata” – dodał rzecznik związku taktycznego, którego formowanie rozpoczęło się w 2018 r.

Podkreślił, że ćwiczenie jest bardzo ważne, podczas niego „dowództwo 18. Dywizji Zmechanizowanej zostanie poddane certyfikacji – sprawdzeniu zdolności stanowiska dowodzenia dywizji do planowania i organizowania walki oraz do współdziałania z innymi rodzajami wojsk”.

Połączenie ćwiczenia z tym sprawdzianem oznacza także, że dowództwo 18DZ nie zna szczegółowych scenariuszy. „Jako 18. Dywizja jesteśmy certyfikowani przez specjalny zespół z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, więc tak naprawdę nie wiemy, jakie epizody nas czekają” – zaznaczył Lipczyński.

Zaznaczył, że – co staje się regułą w ostatnich latach – wiele elementów ćwiczenia będzie się odbywało poza terenami wojskowymi. „W ramach ćwiczenia Dragon staramy się szkolić żołnierzy także poza poligonami. Strzelania bojowe prowadzimy na poligonach – głównie w Nowej Dębie i Orzyszu. Jednak wiele elementów ćwiczenia będzie się odbywało w terenie przygodnym, z wykorzystaniem infrastruktury cywilnej” – powiedział major.

Oprócz 18DZ, która jest głównym ćwiczącym, w ćwiczeniu weźmie udział także 16. Dywizja Zmechanizowana – obie są rozlokowane we wschodniej Polsce. Wojsko będzie ćwiczyć w czterech domenach: na lądzie, w powietrzu, na morzu i w cyberprzestrzeni.

Ćwiczeniu Dragon będzie towarzyszyć kilkanaście innych ćwiczeń, z udziałem Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojska Specjalnych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolić będą się m.in. żołnierze z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej i 6. Brygady Powietrznodesantowej. W ćwiczeniu wezmą także udział pododdziały sił sojuszniczych NATO.

Dragon-21 – ćwiczenie taktyczne z wojskami – to największe cykliczne przedsięwzięcie szkoleniowe Dowództwa Generalnego w tym roku. Celem tegorocznej edycji jest doskonalenie współpracy wojsk operacyjnych z WOT i układem pozamilitarnym. Dragon odbywa się co dwa lata, na przemian z ćwiczeniem Anakonda. W poprzedniej edycji, przeprowadzonej w 2019 r., przed wybuchem pandemii Covid-19, wzięło udział 18 tys. żołnierzy z 12 państw, w tym 15 tys. żołnierzy polskich.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-29 09:22:47
miniaturka

O. Szustak o spotkaniu z abp. Gądeckim: To była po prostu rozmowa, nie dyscyplinowanie

W piątek odbyło się zapowiedziane spotkanie abp. Stanisława Gądeckiego z o. Adamem Szustakiem. „To była po prostu rozmowa. To nie było dyscyplinowanie. To mnie bardzo cieszy. Mam mnóstwo wniosków: dobrych i bardzo niedobrych” – powiedział o spotkaniu dominikanin.
2021-05-29 09:40:37
miniaturka

Niezwykły kwiat zakwitnie w Ogrodzie Botanicznym UW

„Uprzejmie informujemy, że pierwszy raz zakwitnie u nas dziwidło olbrzymie. Według naszej wiedzy, będzie to również pierwsze kwitnienie w Polsce!" – poinformował Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. To będzie niesamowite wydarzenie.
2021-05-29 09:49:34
miniaturka

Europa łagodzi restrykcje. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach?

Kraje Europy luzują obostrzenia sanitarne. W większości działają ogródki gastronomiczne i placówki kultury, ale obowiązują limity miejsc i inne środki ostrożności. Na Węgrzech, w Austrii i niektórych regionach Niemiec restauracje są otwarte tylko dla zaszczepionych.
2021-05-29 11:46:14
miniaturka

Czy polski system ratownictwa medycznego działa?

15 maja w Polsce przestał działać system ratownictwa medycznego. Numer alarmowy funkcjonował, ale dyspozytorzy musieli notować zgłoszenia w dokumentacji papierowej, a następnie przekazywać je zespołom telefonicznie lub przez radio. Dzień później MSWiA poinformowało, że awaria systemu została usunięta. Jednak czy na pewno?
2021-05-29 12:26:24
miniaturka

Netflix znowu atakuje chrześcijaństwo. Jest petycja o wycofanie obraźliwych scen

W trzecim sezonie kreskówki Netflixa „Paradise PD” Jezus zostaje pokazany jako połączenie masowego mordercy z bohaterem scen pornograficznych. „Netflix posunął się kolejny raz za daleko w swojej «artystycznej» wolności słowa” – piszą inicjatorzy petycji o wycofanie obraźliwych scen.
2021-05-29 12:49:54
miniaturka

Będą ograniczenia w odprawianiu Mszy trydenckiej?

Przygotowywany jest nowy dokument Watykanu, który ograniczy odprawianie Mszy św. w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, znanej jako tradycyjna Msza łacińska. Informuje o tym amerykański watykanista, Edward Pentin, powołując się na blog Messa in Latino.