Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-23 08:42
S. Zielińska / Krzysztof Ołdakowski SJ

Rumunia: beatyfikacja Weroniki Antal

W sobotę 22 września, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nisiporeşti w Rumunii, odbyła się beatyfikacja Weroniki Antal, męczenniczki, która 23 sierpnia 1958 r. poniosła śmierć w obronie wiary i czystości.

Autor/źródło: Pixabay, GuentherDillingen, licencja: CC0

Uroczystości przewodniczył kard. Angelo Becciu, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W wygłoszonej homilii, modlił się, aby Bóg dał Rumunii tę samą odwagę, którą miała błogosławiona, kroczenia drogami dobra i miłości.

Weronika w młodości nie mogła zrealizować pragnienia całkowitego oddania się Bogu, ponieważ komuniści zlikwidowali zakony. Stworzyła więc dla siebie jakby wewnętrzny klasztor w domu. Była tercjarką franciszkańską, przynależała do Rycerstwa Niepokalanej, złożyła prywatny ślub czystości i stała się „duszą” parafii. Uczyła dzieci katechizmu, pomagała biednym i chorym, starszym oraz samotnym matkom. Przygotowując się do przyjęcia sakramentu bierzmowania w wieku niespełna 23 lat, w drodze powrotnej z kościoła do domu została napadnięta. Zginęła w obronie czystości od wielokrotnego uderzenia nożem.

Kard. Becciu przypomniał, że Weronika poświęciła swoje życie Jezusowi i pozostała mu wierna, aż do męczeńskiej śmierci. Wydarzenie miało miejsce w okresie ogromnych cierpień i prześladowań, jakim byli poddani chrześcijanie żyjący w Rumunii. W tych smutnych czasach chrześcijanie byli więzieni nie tylko dlatego, że przeciwstawiali się reżimowi komunistycznemu, ale także z powodu świadectwa wiary w Chrystusa. To wydawało się prześladowcom winą godną najwyższej kary. Życie wspólnoty katolickiej było poddane szczególnie twardej próbie przez ideologię komunistyczną, edukację marksistowsko-leninowską, szczególnie niebezpieczną dla społeczeństwa rumuńskiego, ponieważ wykluczała Boga i wartości chrześcijańskie z horyzontu życia ludzi. Dążyła ona do zniszczenia „duszy” narodu.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przypomniał, że Weronika była bardzo zaangażowana w pomoc charytatywną, której udzielała potrzebującym, bez dzielenia wyznaniowego na katolików czy prawosławnych. Dawała piękne świadectwo braterstwa i szczerego dialogu. Jest wspaniałym przykładem „ekumenizmu męczenników”, który realizuje się w solidarności i wzajemnej komunii – dodał kardynał.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-23 07:21:20
miniaturka

Komunikat na temat umowy z Chińską Republiką Ludową

W Pekinie, po długim okresie rozważnych negocjacji, została podpisana Umowa Tymczasowa w sprawie mianowania biskupów, kwestii o wielkim znaczeniu dla życia Kościoła.
2018-09-23 07:43:11
miniaturka

Pielgrzymka Łotyszy na spotkanie z Franciszkiem

Na spotkanie z Ojcem Świętym do Wilna przyjechały także grupy m.in. z Białorusi, Ukrainy, Łotwy. Choć Franciszek odwiedzi także Rygę, mieszkańcy krajów bałtyckich pragną wykorzystać każdą okazję do spotkania z nim.
2018-09-23 08:11:32
miniaturka

Papież: bycie katechetą jest powołaniem, a nie zawodem

Papież skierował specjalne przesłanie do uczestników międzynarodowego kongresu katechetów, który zorganizowała w Rzymie Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
2018-09-23 09:53:46
miniaturka

Mikstaczanie u św. Józefa Kaliskiego, ale nie tylko oni….

„Czy ty prawdziwie żyjesz z Jezusem?” – pytał ks. Szymon Rybak pielgrzymów licznie zebranych w sobotnie południe w Narodowym Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu
2018-09-23 12:19:38
miniaturka

Papież do młodych: nie jesteśmy ludźmi bez korzeni

Nikt nie może powiedzieć: „zbawiam się sam” powiedział Papież podczas spotkania z młodzieżą na placu przed wileńską katedrą. Nawiązał także do dwóch świadectw, jakimi podzielili się Monika i Jonas.
2018-09-23 12:30:34
miniaturka

Giovanni Maria Vian o umowie z Chinami: historyczna data

Z pewnością przejdzie do historii data 22 września: podpisanie tymczasowej umowy między Chinami a Stolicą Apostolską, dotyczącej nominowania biskupów. - napisał Giovanni Maria Vian, redaktor naczelny L'Osservatore Romano.