Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-24 10:30
AC / PAP

Rozpoczynające się w poniedziałek szczepienia seniorów nie są zagrożone

Pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 trafią do punktów szczepień powszechnych już w niedzielę wieczorem – powiedział PAP prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Zapewnił, że rozpoczynające się w poniedziałek szczepienia seniorów nie są zagrożone.

Autor/źródło: PAP

Od poniedziałku ruszają szczepienia seniorów przeciw COVID-19. Od piątku mogą się na nie zapisywać osoby 70 plus. Taką możliwość od tygodnia mają także seniorzy powyżej 80 lat.

Szef ARM zapewnił, że szczepienia dla seniorów nie są zagrożone. Poinformował, że w sobotę rozpoczął się proces dystrybucji szczepionek do punktów szczepień powszechnych.

Kuczmierowski zwrócił uwagę, że rozpoczyna się w ten sposób nowy etap w procesie szczepień w Polsce. „Do tej pory dostarczaliśmy szczepionki do około 600 szpitali, które szczepiły głównie grupę zero i domy pomocy społecznej. W tej chwili zaczynamy dystrybucję do ponad 5 tys. punktów, w których będą odbywać się szczepienia powszechne. To przedsięwzięcie na nieporównywalnie większą skalę" – podkreślił.

Zapowiedział, że pierwsze szczepionki trafią do punktów szczepień w niedzielę wieczorem. „W sobotę wysłaliśmy szczepionki do hurtowni farmaceutycznych. Tam w specjalnych warunkach czekają do niedzieli. W niedzielę w południe zaczyna się proces przygotowania paczek do poszczególnych punktów szczepień. Trzeba je wyjąć z chłodni i przepakować do mniejszych pojemników, w których będą dystrybuowane do poszczególnych punktów. Następnie szczepionki są transportowane do punktów szczepień w specjalnie do tego przygotowanych samochodach-chłodniach. To musi być zrobione sprawnie, by te szczepionki były jak najdłużej przydatne do użytku - po wyjęciu z mroźni będą musiały być wykorzystane w ciągu pięciu dni" –  powiedział Kuczmierowski.

Dodał, że obecnie przy tak małych dawkach nie ma obawy o niewykorzystanie szczepionek, jednak w przyszłości, kiedy będzie ich coraz więcej, sprawny proces transportu będzie miał szczególne znaczenie.

Szef ARM zapewnił, że do południa w poniedziałek wszystkie punkty szczepień otrzymają szczepionki i będą mogły rozpocząć szczepienia seniorów. Spodziewane godziny dostaw do poszczególnych punktów szczepień zostały potwierdzone przez hurtownie farmaceutyczne.

Wskazał, że na jeden punkt przypada 30 dawek szczepionki. „To 30 zaszczepionych pacjentów na jeden punkt w tygodniu. Takie są obecnie możliwości, ciągle mamy mniej szczepionek niż byśmy chcieli" –  wyjaśnił Kuczmierowski.

Zaznaczył, że zabezpieczone muszą być przede wszystkim szczepionki przeznaczone na drugą dawkę. „Wszystkie szczepionki, które mamy teraz w naszym magazynie, wydajemy na drugą dawkę. To jest duże wyzwanie. Tak jak w zeszłym tygodniu wydaliśmy 52 tys. szczepionek na drugą dawką, to w tym tygodniu wydajemy ich 152 tys., a w następnym tygodniu będzie to 308 tys." –  przekazał prezes ARM.

Zwrócił uwagę, że aktualne zamówienia szczepionek na drugą dawkę są konsekwencją liczby osób zaszczepionych trzy tygodnie temu. „Musimy odpowiednio planować naszą dynamiką szczepień do tego, jakim zasobem szczepionek będziemy dysponować za trzy tygodnie. Niestety wiemy, że najbliższa dostawa, którą spodziewamy się otrzymać od Pfizera będzie podobna do tej przed ograniczeniem ilości dostaw. Natomiast dwie kolejne dostawy są znowu na zdecydowanie niższym pułapie - około 90 tys. mniejszym niż wcześniej" –  powiedział Kuczmierowski.

Poinformował, że najbliższa dostawa Pfizera planowana jest na około 360 tys. szczepionek.

Szef ARM podkreślił, że dostawa szczepionek to duże przedsięwzięcie logistyczne. „To jest kilkadziesiąt osób w każdej hurtowni medycznej, do tego jest prawie tysiąc kurierów, którzy będą realizować dystrybucję szczepionek. Można więc spokojnie powiedzieć, że w całą logistykę zaangażowanych jest niemal 2 tys. osób" –  powiedział.

źródło: kkr/ robs/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-23 17:13:43
miniaturka

SMS na dobranoc z Opoką. Oto 10 wybranych cytatów!

Od kilku lat w okolicy 21.00 na facebookowym profilu portalu Opoka prezentowane są cytaty na dobranoc, zarówno te z Pisma Świętego, jak i m.in. myśli świętych. Cieszą się one dużą popularnością. Od niedawna są publikowane również na Twitterze. Zapraszamy do czytania krótkich refleksji przed snem!
2021-01-23 18:33:11
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W języku greckim istnieją dwa słowa na określenie czasu. Jest „chronos”, wskazujący na biegnące godziny, dni, lata, w których mają miejsce określone wydarzenia. Jest i drugie słowo: „kairos”, oznaczające czas specyficzny, wskazujące na określony moment w historii zbawienia. Czas, w którym w sposób szczególny działa Bóg.
2021-01-24 09:24:24
miniaturka
play

Abp Depo: Każdy ma misję w międzyludzkiej komunikacji

Każdy z nas ma określoną misję do spełnienia w międzyludzkiej komunikacji i odpowiedzialności za prawdę – uważa przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP, z okazji publikacji papieskiego orędzia na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce przypada w tym roku 19 września.
2021-01-24 10:42:38
miniaturka

S. Judyta Pudełko: każdy dzień jest dniem Słowa Bożego!

„Każdy dzień, a zwłaszcza każda niedziela, jest dniem Słowa Bożego, ponieważ codziennie to Boże słowo jest nam ofiarowywane bardzo obficie w liturgii i dzięki temu możemy poznawać coraz bardziej misterium Chrystusa” – biblistka s. Judyta Pudełko opowiada o Niedzieli Słowa Bożego.
2021-01-24 11:16:31
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jezus powalił łaską Szawła, ale to on musiał zdecydować, żeby chcieć przyoblec się w nowego człowieka. Nie wybrał ślepoty świata, ale przyjął cud uzdrowienia. Zgodził się na śmierć starego Szawła, aby mógł wzrastać Paweł, Apostoł Narodów. Czy i ja pragnę powstać jako nowy człowiek i uczeń Jezusa?
2021-01-24 13:24:57
miniaturka

Papież: wyłączmy telewizory i telefony komórkowe, otwórzmy Biblię!

Z powodu kolejnego ataku rwy kulszowej Franciszek nie przewodniczył Mszy w Bazylice Św. Piotra z okazji Niedzieli Słowa Bożego. Eucharystii przewodniczył i papieską homilię odczytał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella.