Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-05 08:30
nc / BP AK

Rozpoczynają się XIV Dni Jana Pawła II

Dziś po południu rozpoczną się XIV Dni Jana Pawła II. Tym razem pod hasłem: "Uniwersytet". W programie wykłady, debaty i dyskusje o poszukiwaniu prawdy, edukacji i przyszłości Polski.

W dniach 5-7 listopada odbędzie się kolejna edycja Dni Jana Pawła II, które mają na celu upamiętnienie papieża, jego nauczania oraz popularyzację jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

– Rozmawianie o uniwersytecie, to rozmawianie o Polsce, o przyszłości naszego kraju. Niewątpliwie podjęcie tego tematu w kontekście Dni Jana Pawła II ma swoje bardzo ważne znaczenie, ponieważ, jak dobrze wiemy, Jan Paweł II był człowiekiem uniwersytetu. On nie tylko był studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale był człowiekiem nauki – był filozofem i teologiem. Zostawił po sobie ważne dzieła, a także bardzo ważne wypowiedzi na temat tego, czym powinien być uniwersytet – zaznaczył o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP, przewodniczący komitetu organizacyjnego Dni Jana Pawła II.

Jak zapewnia z kolei prof. dr hab. Teresa Malecka z Akademii Muzycznej w Krakowie, osoba Jana Pawła II, jego nauczanie i poezja były i są stałą inspiracją dla muzyków i kompozytorów. Od 1979 r. nastąpiła „eksplozja” dzieł poświęconych lub dedykowanych papieżowi, m.in. „Te Deum” Krzysztofa Pendereckiego, psalm „Beatus Vir” Henryka Mikołaja Góreckiego oraz „Te Deum” Romana Palestra. Przez cały jego pontyfikat powstawały utwory w najróżniejszych gatunkach: piosenka, hymn pochwalny, utwór symfoniczny czy instrumentalny.

Prof. Malecka wspomina także o spisie utworzonym na podstawie badań przeprowadzonych w Ośrodku Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II, który pokazuje, iż powstały setki utworów związanych z papieżem Polakiem. – Okazało się, że ta siła inspiracji nie ucichła. Ostatni utwór, o którym wiem, powstał w tym roku. To „Gloria Patri” Pawła Łukaszewskiego – powiedziała prof. Malecka.

W programie XIV Dni Jana Pawła II przewidziano m.in. główną sesję naukową, na którą składają się wykłady oraz debata z udziałem rektorów krakowskich uczelni wyższych (7 listopada, Aula Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego), konferencję naukową „Plus ratio quam vis. Uniwersytet w nauczaniu Jana Pawła II oraz wobec zadań współczesności” (5 listopada, Akademia Ignatianum) oraz Międzynarodową Sesję Naukową „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II, cz.X” (5-6 listopada, Akademia Muzyczna). Elementem kulturalnym Dni Jana Pawła będzie koncert, który odbędzie się 5 listopada w kościele śś. Piotra i Pawła.

Tegoroczne Dni zakończą się Mszą św. w sanktuarium Jana Pawła II o godz. 17:00, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Po Eucharystii nastąpi wręczenie nagród przyznanych w konkursach literackim i fotograficznym XIV edycji Dni Jana Pawła II.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-04 15:45:50
miniaturka

Warszawa: Zaduszki Medyczne

Poprzez modlitwę, post i jałmużnę możemy pomagać duszom w czyśćcu cierpiącym – przypomniał Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, ks. Arkadiusz Zawistowski przypominając o tajemnicy świętych obcowania.
2019-11-04 15:52:52
miniaturka

Jutro konferencja prasowa „Polak z sercem”

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży serdecznie zapraszają na konferencję prasową poświęconą II edycji ogólnopolskiej akcji „Polak z sercem!”.
2019-11-04 22:50:48
miniaturka

Wspomnienie NMP z Loreto będzie obchodzone w całym Kościele

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej będzie odtąd obchodzone w całym Kościele powszechnym 10 grudnia.
2019-11-05 08:33:18
miniaturka

Kard. Ruini: modlę się, aby Papież utrzymał celibat kapłanów w całym Kościele

To prawda, że wiele wspólnot cierpi na brak kapłanów. Jest więc zrozumiałe, że pojawiło się dążenie do wyświęcania żonatych mężczyzn, za czym opowiedziała się większość Synodu o Amazonii. Moim zdaniem jest to jednak błędny wybór - powiedział kard. Camillo Ruini.
2019-11-05 09:36:36
miniaturka

Spotkanie z Donaldem Turbittem (+ transmisja)

20 listopada odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. Gościem specjalnym będzie Donald Turbitt - amerykański strażak, mąż i ojciec.
2019-11-05 09:56:33
miniaturka

Papież: kształcić nie oznacza jedynie „wypełnić głowę pojęciami”

"Uniwersytet nie może jedynie «produkować» profesjonalistów w różnych dziedzinach. Powinien dbać o pełny rozwój osoby, kształtować kreatywnych i odpowiedzialnych liderów życia społecznego, ludzi zatroskanych o wspólne dobro" - powiedział nauczycielom akademickim Franciszek.