Strona główna
opoka.org.pl
2018-11-21 12:07
AC / KAI

Rozpoczęła się akcja „Paka dla Rodaka” dla Polaków na Ukrainie

„Paka dla Rodaka” – to hasło akcji, której celem jest zbiórka paczek bożonarodzeniowych dla Polaków zza wschodniej granicy.

Autor/źródło: photogenica.pl, Sarah Stabenow

Odbywa się ona m.in. w wielu miejscach diecezji płockiej z inicjatywy Fundacji „Per Aspera ad Astra”. W planach jest zebranie 250 paczek dla rodzin i 150 dzieci na Ukrainie.

Akcję „Paka dla Rodaka” po raz trzeci inicjuje płocka Fundacja Rozwoju Mikrospołeczności „Per Aspera ad Astra”, z prezesem Albertem Dyną. Jest ona prowadzona na rzecz Polaków, którzy żyją na Wschodzie, na terenie byłych republik radzieckich. Rodacy zmagają się tam z licznymi problemami społecznymi oraz finansowymi. Często czują się osamotnieni i opuszczeni, i brakuje im kontaktu z ojczyzną. Najtrudniejsza sytuację mają rodziny mieszkające na wsi, niejednokrotnie żyjące poniżej minimum egzystencji. Bieda dotyka ich zwłaszcza zimą, gdy nie ma dodatkowych możliwości zarobkowania.

Dlatego 12 grudnia pojedzie do Żytomierza, Berdyczowa i Lwowa na Ukrainie 42-osobowa grupa płocczan z darami. Żytomierz należy do najstarszych historycznych i kulturalnych miast Ukrainy, oddalony jest od Płocka o około 850 kilometrów. Jest największym miastem w Rejonie Poleskim i największym skupiskiem obywateli polskiego pochodzenia na Ukrainie (około 40 tys.). W Żytomierzu znajduje się też cmentarz polski.

Obecnie w płockich szkołach trwa zbiórka produktów, które znajdą się w paczkach świątecznych dla rodaków. Organizatorom zależy najbardziej, aby były to: produkty żywnościowe o długim terminie przydatności do spożycia (np. cukier, kasza, makaron, olej, kawa i herbata, ryż, przyprawy, konserwy, płatki śniadaniowe, dżemy) oraz słodycze dla dzieci, produkty chemiczne (np. pasty i szczoteczki do zębów, proszek do prania, mydło, szampon), artykuły papiernicze (np. zeszyty, bloki, długopisy, wycinanki).

Dary można m.in. przynosić osobiście do dnia 10 grudnia do siedziby Fundacji przy ul. Korczaka 35 (Płock - Imielnica). Kontakt meilowy: frm.plock@gmail.com, tel. 606-709-343. Organizatorom „Paki dla Rodaka” zależy, aby udało się zebrać 250 paczek dla rodzin i 150 paczek dla dzieci.

W minionych lata Fundacja „Per Aspera ad Astra” była z darami na Ukrainie i w Mołdawii.

eg / Płock

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-11-21 10:38:36
miniaturka

Komunikat prasowy w związku z papieską decyzją ws. beatyfikacji Michała Giedroycia

Postulator procesu ks. Michal Jagosz, wydał komunikat w sprawie uroczystości dziękczynienia za wyniesienie do chwały ołtarzy nowego Błogosławionego.
2018-11-21 10:50:43
miniaturka

Święto Muzyki Kościelnej 2018 w Częstochowie

Wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki i śpiewu kościelnego, przypada w czwartek, 22 listopada. Z tej okazji duszpasterze muzyków kościelnych zapraszają muzyków, śpiewaków, organistów, chóry i zespoły wokalno-instrumentalne do wspólnego świętowania.
2018-11-21 10:55:11
miniaturka

Papież zmienił datę Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

Na wniosek różnych konferencji episkopatu Papież Franciszek zmienił datę Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy.
2018-11-21 12:39:14
miniaturka
play

Dziś spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. Zapraszamy na transmisję

Dziś odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. Gościem będzie Robert Olender. Podejmie ważny temat: "Bitwa o tożsamość".
2018-11-21 13:16:50
miniaturka

Parafia starsza od Warszawy

W niedzielę 25 listopada parafia św. Katarzyny na Służewie będzie obchodziła 780-lecie swego istnienia. Uroczystej Mszy św. o godz. 9.30 będzie przewodniczył z tej okazji metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
2018-11-21 13:43:36
miniaturka

Koncert z okazji 100-lecia odrodzonej Adwokatury Polskiej

Środowisko adwokackie zaprasza wszystkich mieszkańców Warszawy na koncert, który odbędzie się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.