Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-07 15:23
AC / zwrotnikraka.pl

Różowy Październik, czyli miesiąc świadomości raka piersi

Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik) obchodzony jest na świecie od 1985 roku. W tym czasie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Miesiąc Świadomości Raka Piersi obchodzony jest na świecie od 1985 roku. W ramach kampanii, 15 października celebrowany jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Nowotwór piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%). Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. W Polsce ten nowotwór w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet.

Na rozwój raka piersi mogą wpływać różne czynniki, jednak istotnym wydaje się ten, który jest powiązany ze stanem hormonalnym kobiety. Częstość występowania nowotworu piersi wzrasta wraz z wiekiem. Sposród kobiet przed 45 rokiem życia rak piersi występuje rzadko. Znaczne większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia - w Polsce to aż 80% pacjentek.

Kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o profilaktykę  i zapobieganie rozwojowi zaawansowanego raka piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining). Ważne są więc regularne badania, aby można było ewentualnie szybko wdrożyć skuteczne leczenie.

źródło: zwrotnikraka.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-07 14:03:47
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Podziały, o których mówi Jezus, są obecne także w ludziach, którzy dbają o swoją stronę duchową, chodzą do kościoła. Praktyki religijne nie mogą być celem same w sobie, ale mają prowadzić do wewnętrznej harmonii, która może być jedynie dziełem samego Boga.
2021-10-07 14:18:52
miniaturka

Najświętsza Maryja Panna Różańcowa – tytuł inny niż wszystkie

Najświętsza Maryja Panna Różańcowa – to tytuł w określeniu do Maryi, który w odmienności od innych tytułów i wezwań maryjnych, nie jest związany z określonym wizerunkiem, figurą, sanktuarium, kościołem, a z modlitwą i nabożeństwem różańcowym. Przytaczamy dziś kilka cytatów, mówiących o sile modlitwy różańcowej.
2021-10-07 15:20:46
miniaturka

Czym jest Synod Biskupów w nowej formule?

W najbliższą sobotę rozpoczyna się Synod Biskupów w nowej formule zaproponowanej przez Papieża Franciszka. Podzielony został na trzy fazy, aby umożliwić wysłuchanie całego Ludu Bożego. Celem jest zrozumienie tego, co dziś Duch Święty mówi do Kościoła
2021-10-08 06:33:02
miniaturka

Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi świętują 100-lecie posługi w Mikstacie

3 maja 1921 roku do Mikstatu ze Lwowa przybyły cztery duchowe córki św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, siostry Franciszkanki Rodziny Maryi. W tym roku siostry świętują więc 100-lecie posługi w Mikstacie, gdzie 2 października odbyły się uroczystości jubileuszowe.
2021-10-08 09:40:55
miniaturka

45 pianistów, w tym dziewięciu Polaków w II etapie Konkursu Chopinowskiego

45 pianistów, w tym dziewięciu Polaków zakwalifikowało się do II etapu XVIII Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Przewodnicząca jury Katarzyna Popowa-Zydroń powiedziała, że „jury miało bardzo dużo pracy i musiało podjąć wiele trudnych decyzji”.
2021-10-08 10:17:35
miniaturka

Bartolo Longo: były satanista apostołem Różańca Świętego

Bł. Bartolo Longo jest uważany za założyciela współczesnych Pompei i tamtejszego sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Jego droga duchowa wiodła przez utratę wiary, aż do popadnięcia w satanizm, do gorliwego apostolatu Maryi