Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-21 07:45
Anna Bajon / Paweł Pasierbek SJ

Rosja: spotkanie młodych katolików

W Bajkalsku, we wschodniej części Syberii, pod hasłem: „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Pana” odbywa się VII krajowe spotkanie młodych katolików Rosji.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

W spotkaniu bierze udział ponad 200 osób miedzy 16 a 30 rokiem życia. Na miejsce dotarli w kilkudniowych pieszych pielgrzymkach.

Dni spotkania poświęcone są wspólnej modlitwie, medytacji oraz pogłębieniu wiary – mówi ks. Daniele Sollazzo, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieżowe w diecezji moskiewskiej. Przyznaje on, że Rosja nie jest krajem katolickim, stąd ci młodzi ludzie, aby świadczyć o swojej wierze, muszą iść pod prąd życia społecznego i dlatego potrzebują bardzo spotkań, które dają okazję do wymiany doświadczeń z innymi, aby nie czuli się osamotnieni. W tak wielkim kraju, jak Rosja, takich możliwości jest niewiele.

Jednym z punktów spotkania jest wyjazd do Irkucka, gdzie znajduje się pomnik ofiar komunizmu.

    “Pielgrzymka do pomnika upamiętniającego ofiary komunistycznych prześladowań jest po to, aby nie zapomnieć o przeszłości – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Sollazzo. Ci ludzie są nastolatkami i wychowywali się już po pierestrojce, a więc nie znają ogromu cierpień, których doświadczyli ich rodzice, dziadkowie. Dziś możemy już mówić o wolności religijnej, nawet jeżeli społeczeństwo nie jest w większości religijne, czy nawet w pewnej mierze jest religijnym ignorantem, ale w stosunku do minionego czasu na pewno można mówić o wolności. W tej części Rosji było także wiele sowieckich obozów koncentracyjnych. A więc to nie przypadek, że jesteśmy właśnie tutaj. 70 lat ateizmu, komunizmu pozostawiło swoje ślady, rany. Dlatego przed nami jeszcze droga katechezy, ewangelizacji i rekonstrukcji fundamentów wiary.”


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-20 21:35:40
miniaturka

Ameryka Łacińska modli się za Nikaraguę

Najbliższa niedziela w całej Ameryce Łacińskiej będzie dniem szczególnej modlitwy za Nikaraguę. Już trzy miesiące kraj ten spływa krwią, a prezydent odmawia wznowienia dialogu narodowego.
2018-07-20 21:39:41
miniaturka

Sukcesu wizyty Jana Pawła II w Irlandii nie da się powtórzyć

Abp Dublina przyznał jednak, że również obecna wizyta Papieża cieszy się dużym zainteresowaniem. W jej centrum znajduje się osoba Franciszka, który jest swego rodzaju religijną gwiazdą.
2018-07-20 21:45:06
miniaturka

Kard. Sako: coraz bliżej ku wspólnej dacie Wielkanocy

Na spotkaniu Papieża z patriarchami Bliskiego Wschodu został podniesiony temat wyznaczenia daty wspólnych obchodów Wielkanocy, jako widocznego znaku jedności chrześcijan.
2018-07-20 21:54:37
miniaturka

Taizé: br. Alois zachęca do odkrywania radości dzięki ubogim

Spotkanie z ludźmi pozbawionymi perspektyw życiowych, chorymi, bezdomnymi lub obcymi pozwala nam spotykać Chrystusa i zaznać prawdziwej radości - podkreślił przeor Wspólnoty z Taizé.
2018-07-20 21:59:09
miniaturka
play

#ChallengeWakacyjny - Wyzwanie #21

Zapraszamy do wysłuchania wakacyjnych rozważań o spotkaniach Jezusa. Dziś spotkanie z Piotrem (Mt 16, 13-17)
2018-07-20 22:01:17
miniaturka

Liban: konferencja młodych Kościoła syro-katolickiego

Słowa Jezusa z Ewangelii św. Jana: „Chodźcie, a zobaczycie” (1, 39) są myślą przewodnią I Międzynarodowej Konferencji Młodych Kościoła syro-katolickiego, jaka odbywa się w Libanie.