Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-26 11:55
Anna Bajon / KAI

Rosja: luteranie odzyskali katedrę w Moskwie

Kościół ewangelicko-luterański odzyskał moskiewską katedrę św. Piotra i Pawła. W ceremonii, która odbyła się wczoraj w Moskwie wzięli udział m. in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i bp Bedford-Strohm, z Rady Kościołów Ewangelickich w Niemczech (EKD).

Autor/źródło: Pixabay, jackmac34, licencja: CC0

Steinmeier zaznaczył, że spełniły się "wieloletnie pragnienia" luteran. Podziękował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi za "piękny gest w Roku Jubileuszu Reformacji", co ma wielkie znaczenie dla chrześcijan-ewangelików w tym kraju.

W 1936 r. komunistyczny reżim zastrzelił pastora luterańskiej katedry, a w 1938 r. budynek przejęło państwo. Katedra został zamieniona na kino, a w 1957 r. zburzono wieżę kościoła. Dopiero od 1991 roku luteranie mogli tylko gościnnie odprawiać nabożeństwa, gdyż katedra należała cały czas do państwa. Około 19 tys. osób w Rosji należy do Kościoła luterańskiego. Większość z nich ma niemieckie korzenie. O zwrot swojego głównego kościoła walczyli od lat.


- Relacje prawosławnych i luteran, Rosjan i Niemców w zmieniającej się historii były raz bliskie raz odległe - powiedział Steinmeier i dodał: "Odważę się stwierdzić, że i teraz trudno określić nasze relacje, czy są bliskie czy dalekie".


Steinmeier odwiedził w Moskwie także archiwum Stowarzyszenia "Memoriał", które zajmuje się badaniami historycznymi i propagowaniem wiedzy o ofiarach represji sowieckich, a także ochroną praw człowieka w krajach byłego ZSRR. Znajdują się w nim dokumenty świadczące o cierpieniach jakich w tych czasach doświadczali zarówno prawosławni, jak i luteranie. "Wszyscy byli chrześcijanami dającymi świadectwo swojej wiary. O tym musimy pamiętać i to jesteśmy winni ofiarom tamtych czasów" - powiedział Steinmeier.


"Być może zdobycz Reformacji, jaką było odkrycie godności człowieka przed Bogiem, także jej prawa do wolności, a której jubileusz obchodzimy w tym roku, może być dla nas okazją, abyśmy się na nowo spotkali" - powiedział prezydent Niemiec, który jako minister spraw zagranicznych mocno zaangażował się w starania o zwrot świątyni. Pragnął, aby katedra św. Piotra i Pawła stała się miejscem bliskich spotkań prawosławnych i luteran, Rosjan i Niemców. "To miejsce może stanowić przykład, że różnice nie muszą stać na przeszkodzie tego, co mamy wspólne" - zaznaczył Steinmeier.


Luteranie nie są jedynym Kościołem chrześcijańskim, który walczy o przywrócenie własności. Katolicka Archidiecezja Matki Bożej w Moskwie od lat domaga się zwrotu kościoła pw. świętych Piotra i Pawła oraz zespołu sakralnego na Łubiance w centrum stolicy Rosji. We wrześniu br. Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję moskiewskiego Sądu Arbitrażowego w sprawie zwrotu Kościołowi kompleksu budynków. W czasach sowieckich wszystkie te obiekty zostały skonfiskowane i zamienione na różne cele świeckie.


Kościoły chrześcijańskie i inne wspólnoty religijne w Rosji domagając się zwrotu majątku powołują się na prawo z 2010 r., zgodnie z którym mają one prawo do zwrotu budynków wywłaszczonych przez reżim komunistyczny.

tom (KAI) / Moskwa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-26 10:47:17
miniaturka

Asyryjska zakonnica o ratowaniu niewolnic seksualnych: najmłodsza ofiara miała 5,5 roku

Najmłodsza dziewczynka, którą uratowałam, a która była bestialsko gwałcona, w chwili porwania miała zaledwie pięć i pół roku - mówiła s. Hatune Dogan z Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego podczas środowego spotkania „Gość na Polach” w Krakowie.
2017-10-26 11:17:27
miniaturka
play

O 15-ej papież Franciszek połączy się z załogą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Dziś Ojciec Święty będzie rozmawiał z kosmonautami przebywającymi na międzynarodowej stacji kosmicznej
2017-10-26 11:41:55
miniaturka

Współpraca Torunia z Fundacją Ratzingera

Jak podaje BP Urzędu Marszałkowskiego woj. Kujawsko-Pomorskiego marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera Benedykta XVI o. Federico Lombardi SJ złożyli 25 października podpisy pod listem intencyjnym.
2017-10-26 12:08:27
miniaturka

Abp Szal: Boga nie zastąpią banki, centra handlowe, czy miejsca rozrywki

Nie zastąpią Pana Boga żadne banki, centra handlowe, miejsca rozrywki – mówił abp Adam Szal w Gorliczynie.
2017-10-26 12:50:39
miniaturka

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: Biblia jest księgą ludzi wiary

- Biblia jest księgą ludzi wiary, powstałą, aby budzić wiarę w czytelniku - mówił ks. prof. Waldemar Chrostowski, wykładowca Pisma Świętego na UKSW w Warszawie.
2017-10-26 13:15:53
miniaturka
play

Heretycy czy bracia. Jak katolik ma celebrować Reformację?

Gościem Tematu Dnia był ks. Grzegorz Michalczyk, duszpasterz środowisk twórczych, który w rozmowie z Piotrem Otrębskim zastanawiał się nad tym, czy Reformacja to reforma czy rewolucja.