Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-24 18:59
Marcin Kluczyński

Roman Kołakowski zaprasza na warszawski koncert CIVIS CHRISTI

Koncert „Civis Christi” Romana Kołakowskiego z Teatrem Piosenki odbędzie się 28 maja o godz. 20.00 w warszawskiej archikatedrze Św. Jana Chrzciciela.

Autor/źródło: photogenica.pl

Autorem tekstów, muzyki i reżyserem wyjątkowego koncertu jest Roman Kołakowski – pochodzący z Wrocławia uznany kompozytor, poeta, piosenkarz, gitarzysta i tłumacz. „Civis Christi…” jest opowieścią o życiu i kapłańskiej posłudze Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Wielkiego Inter Rexa Rzeczypospolitej” – od chwili narodzin, dzieciństwa, młodości i powołania, poprzez lata wojny i okupacji, czasy stalinizmu i aresztowania, okres Ślubów Narodu Polskiego i Millenium, lata siedemdziesiąte i udział w rzymskim konklawe, które wybrało kardynała Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową, aż po najsłynniejsze spotkanie dwóch Wielkich Polaków, czasy Solidarności, zamachu na Jana Pawła II i ostatnie chwile życia Księdza Prymasa.

Koncert odbędzie się w przypadają 28 maja br. 37. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Występ artystyczny poprzedzi Msza św. o godz. 19.00, którą w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego będzie sprawował kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Bezpłatny koncert „Civis Christi…” w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia organizują: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wraz z Fundacją Civitas Christiana. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Twórca tekstów i muzyki „Civis Christi. Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia” Roman Kołakowski karierę artystyczną rozpoczął w latach 70., śpiewając wiersze m.in. Miłosza i Barańczaka do własnych kompozycji muzycznych. W roku 1981 zdobył I nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, a trzy lata później II miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Jego pierwsza płyta pt. Przypowieść błękitna, ukazała się w 1985 r. W latach 1996-2005 Roman Kołakowski był dyrektorem artystycznym Festiwalu Piosenki Aktorskiej. Od 2004 r. współpracował z Teatrem „Syrena”, w latach 2005-2007 prowadził Teatr Piosenki we Wrocławiu.

R. Kołakowski jest też tłumaczem tekstów, m.in. Toma Waitsa, Nicka Cave’a, Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy czy Stinga. Jego autorskie utwory śpiewali m.in. Michał Bajor, Kazik czy Voo Voo. Na przestrzeni swojej kariery otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawaną przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-24 18:37:32
miniaturka

Papież na Mszy: bądź wolny w stosunku do bogactw

Bogactwo zostało dane człowiekowi, aby mógł się nim dzielić z innymi i w imieniu Boga czynić dobre rzeczy – mówił Franciszek na Mszy w Domu św. Marty, w czasie której szczególnie modlił się za „drogi naród chiński”.
2018-05-24 18:40:27
miniaturka

Ubodzy Papieża Franciszka na zawodach lekkiej atletyki

Ubodzy, podopieczni Papieża Franciszka zostali zaproszeni do obejrzenia zawodów lekkiej atletyki Golden Gala, które odbędą się za tydzień na Stadionie Olimpijskim w Rzymie – informuje Urząd Dobroczynności Apostolskiej.
2018-05-24 18:44:56
miniaturka

Msza św. z okazji 50. rocznicy śmierci bp. Henryka Grzondziela

W kościele Matki Bożej Fatimskiej w Opolu-Grudzicach trwa Msza św. w intencji biskupa Henryka Grzondziela w 50. rocznicę jego śmierci.
2018-05-25 07:31:10
miniaturka
play

Otwarte drzwi seminarium w Kielcach

W poniedziałek, 4 czerwca 2018 r. Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach otworzy swe drzwi na wszystkich gości, którzy chcą zobaczyć miejsce, gdzie mieszkają i kształcą się przyszli kapłani.
2018-05-25 07:40:36
miniaturka
play

Uwielbienie w Centrum Miasta

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą oddać chwałę Jezusowi, dawcy życia na kielecki Rynek na godz. 19.00 – 27 maja 2018 r.
2018-05-25 07:56:48
miniaturka

Toruń: ogólnopolska debata pastoralna nt. diakonatu stałego

W starożytności nazywano diakonów oczyma, uszami i sercem biskupa – powiedział bp Andrzej Suski, emerytowany biskup toruński podczas I ogólnopolskiej debaty pastoralnej zatytułowanej „Diakonat stały w Kościele w Polsce. Historia – teologia – wyzwania”.