Rok kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021 jest rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przypada w nim 120. rocznica jego urodzin i 40. rocznica śmierci. 12 września Prymas Tysiąclecia został ogłoszony błogosławionym. Z tej okazji powstało wiele projektów z dziedziny kultury i nauki, które upamiętniają jego osobę.

12 września 2021 roku, kardynał Stefan Wyszyński, charyzmatyczny przywódca polskiego Kościoła, został ogłoszony błogosławionym. Wraz z nim wyniesiona na ołtarze została matka Elżbieta Róża Czacka. Był to podniosły dzień dla katolików w Polsce. Oprócz najważniejszej części tej niedzieli, czyli uroczystej Eucharystii, odbywało się wiele zorganizowanych spotkań, modlitw, a także koncertów, upamiętniających kard. Wyszyńskiego.

PGE Polska Grupa Energetyczna aby uczcić pamięć o kardynale Stefanie Wyszyńskim - jednym z najwybitniejszych Polaków XX wieku, zaangażowała się w projekty inicjowane w całej Polsce. „Poprzez wsparcie wystaw, koncertów, produkcji filmowych przyczyniamy się do rozpowszechniania wiedzy o kardynale Stefanie Wyszyńskim, w szczególności wśród młodego pokolenia. W ten sposób Grupa PGE oddaje hołd wybitnej postaci Prymasa Tysiąclecia” – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

„Społeczna Krucjata Miłości  - dziedzictwo Kardynała Stefana Wyszyńskiego”

To jeden z projektów wspartych przez Fundację PGE. Jego celem było upowszechnienie wiedzy o życiu i wartościach prezentowanych przez kard. Wyszyńskiego. W Prudniku Śląskim, czyli miejscu więzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego w latach 1954-1955 odprawiona została Msza Święta w intencji Kardynała i Ojczyzny. Miał również miejsce premierowy, oratoryjny koncert Piotra Rubika „Najważniejsza jest miłość”. W ramach projektu na pamiątkę beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia sadzono buki kardynalskie na terenie województwa opolskiego. Zaprojektowana została również Aleja Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Aleja na Klasztornej Górze w Prudniku będzie miejscem refleksji i zadumy nad myślami ks. Kardynała.

„Niepodległa – Suwerenna – w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu”

Fundacja PGE wsparła także wystawę malarstwa zatytułowaną „Niepodległa – Suwerenna – w hołdzie Prymasowi Tysiąclecia Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu”. W Pałacu Męcińskich w Działoszynie zebrano prace najznakomitszych polskich artystów inspirowane wątkami narodowymi i historycznymi. Wybrane reprodukcje zaprezentowane zostały również w wydanym na tę okoliczność albumie. Wernisaż otwierający wystawę odbył się 15 sierpnia 2021 r. Wieczór uświetnił koncert polskiego wokalisty i kompozytora - Mieczysława Szcześniaka. Wystawę w Pałacu Męcińskich można oglądać do końca września br. jak również w formie online.

„Polska Energia”

Dzięki wsparciu ze strony Fundacji PGE powstanie film prezentujący postać Prymasa. Film dokumentalny p.t. „Polska energia” zostanie zaprezentowany polskiej widowni, ale za pośrednictwem telewizji ETWN dotrze też do szerokiej publiczności na całym świecie. Telewizja ETWN ma zasięg ogólnoświatowy i obejmuje do 300 milionów gospodarstw domowych w 150 krajach świata. Emisja filmu będzie doskonałą okazją do zaprezentowania milionom odbiorców na całym świecie postaci wielkiego Polaka na tle dramatycznych dziejów naszego kraju. Premiera filmu jest zaplanowana na październik 2021 roku w telewizji ETWN.

Pierwsze w Polsce i na Świecie Sanktuarium Bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Parafia Kobylanka w Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej to miejsce szczególnie związane z Błogosławionym Ks. Prymasem Stefanem Wyszyńskim. Do Kobylanki przyjeżdżał często, aby odpocząć, pomodlić się, spotkać z lokalną społecznością. Decyzją Arcybiskupa Metropolity kościół parafialny został ustanowiony pierwszym w Polsce i na Świecie Sanktuarium Bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Uroczystości związane z ustanowieniem Sanktuarium odbyły się 18 września 2021 roku. Fundacja PGE wsparła również to wydarzenie. Ponadto zaangażowała się w przebudowę kaplicy pod prawą wieżą Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. Celem tego projektu jest utworzenie kaplicy Prymasa Tysiąclecia.

« 1 »

reklama

reklama

reklama