Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-12-31 22:15
Małgorzata Strzelec / ks. krzysztof Ordziniak

Rocznice małżeńskie w Święto Świętej Rodziny w Mikstacie

Przed laty przyrzekali sobie miłość, wierność , uczciwość małżeńską, w Święto Świętej Rodziny dali świadectwo, że trwają na dobre i na złe, w zdrowiu i chorobie…

Rocznice małżeńskie w mikstackiej wspólnocie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Stało się już tradycją w  mikstackiej wspólnocie parafialnej, że w Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa sprawowana jest Msza Święta w intencji obchodzących w mijając roku  5, 10, 15…55 rocznicę zawarcia sakramentalnego związku  małżeńskiego.

Już w listopadzie ks. kan. Krzysztof Ordziniak skierował do małżonków  obchodzących w roku 2017  mniejsze i większe rocznice zaproszenie na Eucharystię w Święto Świętej Rodziny. Wiele małżeństw odpowiedziało  na zaproszenie Ks. Proboszcza, który  31 grudnia o godz. 11:00 sprawował w Ich intencji Mszę Świętą. Jubileusze stanowią okazję do  tego, by podziękować Bogu za wspólnie przeżyte lata i prosić o dalsze błogosławieństwo. Podczas tej Mszy Świętej  miejsca  w pierwszych ławkach zostały zarezerwowane dla małżonków obchodzących 55, 50, 45 rocznice zawarcia małżeństwa. Na początku Mszy Świętej ks. kan. Krzysztof  w sposób szczególny przywitał przybyłych Jubilatów i podziękował im za ich świadectwo wiary oraz za wierność złożonej przed laty przysiędze małżeńskiej.

To modlitewne spotkanie pokoleń to cenna inicjatywa Pasterza parafii. Na wspólnej Eucharystii spotkali się bowiem ci, którzy stosunkowo niedawno zawarli związek małżeński, z tymi, którzy chwile radości i trosk dzielą ze sobą ponad pół wieku. Pozostają wierni złożonej przed laty małżeńskiej przysiędze w zdrowiu i chorobie i stanowią dla młodych przykład, że także we współczesnych czasach możliwe jest jej wypełnienie. Ważny i wart zaakcentowania jest także dzień modlitwy w intencji Jubilatów- Święto Świętej Rodziny. Często słyszymy, że współczesne rodziny borykają się z wieloma problemami, ale przecież życie Świętej Rodziny nie było wolne od trosk, kłopotów.

Podczas  Mszy Świętej odczytane zostało Słowo Prezydium Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Świętej Rodziny zatytułowane „Kochać, nie zabijać!”. Następnie wybrzmiały dźwięki „ Hymnu do Ducha Świętego”. Małżonkowie stanęli na czerwonym dywanie rozłożonym w nawie głównej i wobec kapłana i zgromadzonych w parafialnym wieczerniku wiernych odnowili słowa przysięgi małżeńskiej. Tak jak przed laty wypowiedzieli słowa: Ślubuje Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską… Po końcowym błogosławieństwie każda para obchodząca Jubileusz otrzymała  album „ Wszystko o Eucharystii. Biblia. Tradycja. Praktyka” oraz obrazek Świętego Józefa Kaliskiego, na odwrocie którego, znajduje się modlitwa za rodziny. Będzie on przypominał im  o kiedyś złożonych, a w Niedzielę Świętej Rodziny  A. D. 2017  odnowionych przyrzeczeniach małżeńskich.  O tym, że  „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie pamięta złego (...) Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma. Miłość nigdy nie ustaje”(1 Kor 13,4,7-8).  I powinno się  w niej trwać w chwilach radości i trosk, w  zdrowiu i w chorobie… Podczas Eucharystii wybrzmiały słowa pieśni „ Rodzino  z Nazaretu, broń naszych rodzin broń” i chciałoby się dodać i bądź dla nich wzorem. Z Bożym błogosławieństwem Jubilaci rozpoczęli kolejne lata wspólnego pielgrzymowania przez życie.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Mikstat, sakrament małżeństwa, Święta Rodzina., jubileusze