Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-12 09:07
Anna Bajon / Beata Zajączkowska – Irak

Rocznica wygnania irackich chrześcijan w Równiny Niniwy

Pięć lat temu islamscy dżihadyści podbili chrześcijańskie miasta na Równinie Niniwy i w ciągu jednej nocy wygonili z nich wszystkich wyznawców Chrystusa. Sytuacja w tym regionie powoli się stabilizuje, jednak straty Kościoła są ogromne.

Autor/źródło: Wikimedia Commons

Wielu Irakijczyków wciąż obawia się wracać do swych domów i nie wierzy w sensowność ich odbudowy.

Bolesną rocznicę (przypominającą exodus w nocy z 6 na 7 sierpnia 2014 r.) naznaczyły starcia między wojskiem rządowym a paramilitarnymi bojówkami tworzonymi na bazie etnicznej. Pokazuje to, jak pod względem bezpieczeństwa sytuacja w Iraku jest wciąż napięta, co utrudnia powrót wygnańców. Szacuje się, że z 1,5 mln chrześcijan przed amerykańską interwencją w 2003 r., dziś pozostało zaledwie 250 tys. Chaldejski arcybiskup Irbilu w irackim Kurdystanie abp Bashar Warda wierzy, że do zmiany tej sytuacji przyczyni się planowana w przyszłym roku wizyta Franciszka. Wskazuje on, że chrześcijanie są kluczowym partnerem, gdy chodzi o przywracanie pokoju i praw człowieka.

Szybciej niż Mosul z wojennej pożogi podnosi się Karakosz, gdzie powróciło wiele chrześcijańskich rodzin, odbudowuje się domy i kościoły, a swoją działalność wznowiły katolickie szkoły i przedszkola. „Wojna się niby skończyła, jednak ludzie z trudem odnajdują pokój. To co przeszli ze strony bojowników tzw. Państwa Islamskiego mocno naznaczyło ich serca i nauczyło ich nieufności” – mówi iracka dominikanka, która wraz ze współsiostrami została wygnana wówczas z klasztoru, który islamiści zrównali z ziemią. S. Silvia Batras wskazuje, że sytuacja na Równinie Niniwy wciąż jest bardzo trudna. Brakuje prądu i wody, ludzie nie mają pracy, szerzy się bieda. W Karakosz, gdzie wróciło kilka wspólnot zakonnych i aż 25 kapłanów Kościół stara się odpowiadać nie tylko na materialne potrzeby mieszkańców, ale niesie im też wsparcie duchowe i psychologiczne.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-08-12 07:28:16
miniaturka
play

Wdzięczność, modlitwa i solidarność z apb. Jędraszewskim na Jasnej Górze

- Tutaj, u stóp Matki Bożej, właściwie codziennie zanosimy modlitwę o jedność w Episkopacie, a szczególnie teraz modlimy się w intencji naszego współbrata ks. abpa Marka, który nie jest słuchany w całości. Ale tak było z Jezusem. Dlatego Matka Boża nas serdecznie umocni.
2019-08-12 07:32:08
miniaturka

Papież: wojna i terroryzm zawsze są stratą dla całej ludzkości

Papież Franciszek przypomniał o przypadającej jutro 70. rocznicy podpisania konwencji genewskich. Wskazał na wagę tych międzynarodowych narzędzi prawnych, które zobowiązują do ograniczenia użycia siły i mają na celu ochronę ludności cywilnej i jeńców w czasie wojny.
2019-08-12 07:52:23
miniaturka

Nowenna przed odpustem w mikstackim sanktuarium – dzień piąty

"To właśnie w tym Kościele żyje Chrystus. To tu mnie On przywraca do życia, w tej łączności z Kościołem ja mogę wracać do zdrowia. W tym Kościele bije serce Chrystusa, bije źródło modlitwy" mówi do wiernych zebranych w sanktuarium ks.S. Łagódka.
2019-08-12 09:53:08
miniaturka

Afrykańscy księża przyszłością Kościoła katolickiego w USA

W Stanach Zjednoczonych szybko rośnie liczba księży urodzonych w Afryce, a od ponad 50 lat dramatycznie spada liczba rdzennych Amerykanów wstępujących w szeregi duchowieństwa.
2019-08-12 10:19:12
miniaturka

Zimbabwe: odpowiedź Kościoła na niebezpieczeństwo głodu

Niedawne przejście cyklonu, susza niszcząca uprawy i kryzys polityczny - to trzy czynniki, które stawiają mieszkańców Zimbabwe w obliczu niebezpieczeństwa głodu. Na miejscu, w porozumieniu z lokalnym Kościołem, działają instytucje humanitarne.
2019-08-12 11:02:00
miniaturka

Tysiące Polaków na pielgrzymce w Stanach Zjednoczonych

Tysiące Polaków pielgrzymowało do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville w Stanach Zjednoczonych. 32. Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna wyruszyła z Chicago. W czasie dwudniowej drogi pątnicy rozważali słowa „Trzymaj się ręki Matki”.