Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-03 15:43
S. Zielińska / KAI

Republika Konga: płyta z muzyką afrykańską może pomóc w budowie kościoła i szkoły

Nagrywali w trudnych warunkach, bo w studiu przypominającym garaż, ale śpiewali z potrzeby serca. Płyta z muzyką afrykańską ma też wymiar ekumeniczny, bo śpiewały chóry i zespoły katolickie oraz z parafii ewangelickiej.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Krążek został przygotowany jako cegiełka na budowę kościoła, domu katechetycznego oraz katolickiej szkoły podstawowej w Brazzaville. Płyta „Diata Tuna Diata” to pomysł ks. Macieja Fleszara i ks. Karola Kuźmy - dwóch tarnowskich misjonarzy pracujących w Republice Konga. Kilka miesięcy temu powierzono im utworzenie parafii pw. Św. Jana Pawła II w Brazzaville.

„Nasza parafia usytuowana jest w popularnej dzielnicy Diata. Tytuł naszej płyty nawiązuje do tej właśnie nazwy. «Diata tuna diata mu nzile zulu» – to znaczy iść, deptać, kroczyć do nieba razem z innymi. Taki jest właśnie cel naszej misji w Republice Konga - iść do nieba razem z powierzonymi nam braćmi i siostrami” – mówi ks. Maciej Fleszar, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Brazzaville.

W nagraniach płyty udział wzięły cztery zespoły muzyczne: Chór Św. Jana Pawła II (Chorale Saint Jean-Paul II), Schola Ludowa (Schola Populaire), Nadzieja w Jezusie Chrystusie (Espoir en Jésus-Christ) oraz Wspólnota Serc (Kilombo Tsima). Pierwsze dwa to zespoły z katolickiej parafii, pozostałe należą do sąsiedniej parafii ewangelickiej.

„Oni mają już swój kościół i z radością odpowiedzieli na naszą prośbę. Natomiast parafianie byli zaskoczeni tą propozycją, że nagrają płytę. Była wielka mobilizacja. Naszym celem było także ocalenie od zapomnienia lokalnych rytmów ludowych, które zanikają” – dodaje ks. Maciej Fleszar.

Wybrany repertuar muzyczny ma na celu ukazanie bogactwa rytmów, melodii oraz języków Konga. Na płycie znalazły się zatem śpiewy w języku francuskim, lingala, lari, munukutuba, téké, nzebi oraz kongo przy akompaniamencie tradycyjnych instrumentów muzycznych takich jak ngongi, tam-tam oraz balafon. W repertuarze zespołów nie zabrakło również akcentów papieskich.

Więcej informacji można znaleźć na blogu misjonarza http://zrobcie-halas.pl/mission-possible/author/maciej/ Tam także można posłuchać kilku utworów.

eb / Republika Konga

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-03 14:19:00
miniaturka

Licheń. Na fali wielbienia

W licheńskim Sanktuarium zakończyły się warsztaty „Na fali wielbienia”. Wzięły w nich udział osoby z Polski, Anglii, Szwajcarii oraz Ukrainy (29.07–03.08).
2018-08-03 14:47:07
miniaturka

Archidiecezja gnieźnieńska: pielgrzymki rowerowe w drodze na Jasną Górę

Oprócz pątników pieszych na Jasną Górę zmierzają już także z archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymi na rowerach. Hasło tegorocznych pielgrzymek brzmi «Obdarowani».
2018-08-03 15:11:37
miniaturka

Bp Tomasik: trzeba wygrać walkę o rodzinę

Konieczne staje się ponowne odkrycie wartości małżeństwa jako wspólnoty kobiety i mężczyzny - pisze biskup radomski Henryk Tomasik.
2018-08-03 18:34:49
miniaturka

Kard. Turkson: aby praca była godna trzeba szanować człowieka

Jeżeli chcemy mówić o pracy godnej i ludzkiej to najpierw trzeba szanować godność człowieka – podkreśla prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka w wywiadzie, jakiego udzielił włoskiemu periodykowi „La Civiltà Cattolica”. Mówił w nim o etosie pracy.
2018-08-03 18:40:28
miniaturka

Rzym: uroczystości pogrzebowe o. Hieronima Fokcińskiego

„Był człowiekiem, który całkowicie oddał się na służbę Kościołowi oraz uosobieniem niewiarygodnej pokory” – tak o zmarłym o. Hieronimie Fokcińskim SJ, mówi jego wieloletni przyjaciel kard. Grocholewski, który przewodniczył Mszy pogrzebowej w Rzymie.
2018-08-03 19:49:24
miniaturka

USA: apel o odnowę Kościoła po fali skandali

O odnowę moralną Kościoła i podjęcie konkretnych działań w obliczu kryzysu związanego z nadużyciami duchownych zaapelował przewodniczący amerykańskiego episkopatu.