Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-19 13:09
AC

Republice Środkowej Afryki potrzeba symfonii pokoju!

W Republice Środkowej Afryki rebelianci znów są bardziej aktywni. Ludzie się boją i uciekają do kościołów. Polski misjonarz z RŚA, br. Benedykt Pączka OFMCap opowiada portalowi Opoka jak wygląda obecnie sytuacja.

Autor/źródło: br. Benedykt Pączka OFMCap

Po wyborach prezydenckich w Republice Środkowej Afryki trwają krwawe walki. Siły rządowe walczą z grupami rebelianckimi. W sumie w katedrze i w kościołach schroniło się już kilka tysięcy uchodźców. „W samej katedrze schroniło się już ponad 2000 osób” – mówi portalowi Opoka kapucyn posługujący na misji w RŚA, br. Benedykt Pączka OFM Cap. „Następnie w parafii Fatima schronienie znaleźli kolejni uchodźcy. Trzecim miejscem, w którym chronią się ludzie jest nasza misja w Bouar. Mamy zarejestrowanych 3 367 osób”  –  mówi br. Benedykt. „Ludzi przybywa. Na razie od wyborów jest cisza. Śledzimy, co się będzie działo dalej” - podkreśla kapucyn.

„Dwa dni temu było trochę strzałów, więc ludzie do nas przybiegli. Wczoraj akurat mieliśmy taki incydent, że do naszego klasztoru wjechało dwóch rebeliantów, ale na szczęście tylko wjechali i wyjechali. Ludzie mimo wszystko szybko uciekali” –  mówi br. Benedykt, po czym udaje się pomagać przy wydawaniu żywności dla ludzi w klasztorze. Dziś każdy otrzymał zapas ryżu. W tej chwili jest go dużo dzięki wsparciu organizacji międzynarodowych.

Misjonarze, mimo trudnej sytuacji, nadal starają się dbać o zajęcia dla dzieci. Dalsza budowa African Music School musiała teraz zostać zawieszona, gdyż wszystkie środki idą w obecnym czasie na pomoc potrzebującym, ale codziennie muzycy pracują z dziećmi, które schroniły się na misji wraz ze swoimi rodzinami. „Pełne radości zajęcia muzyczne pozwolą najmłodszym, choć na chwilę zapomnieć o trudnych realiach codzienności i traumie, dając im nadzieję na normalne życie” – czytamy na stronie African Music School.

Ponad dwa lata temu powstał piękny i pełen radości teledysk do symfonii afrykańskiej - symfonii pokoju. To była wtedy iskra ogromnej nadziei w kraju tak bardzo skrzywdzonym przez wojnę. Wzruszające przesłanie dla świata.  „Chcemy Wam zaśpiewać piosenkę o miłości i pokoju. Cieszmy się z tego, co mamy” – śpiewają w niej uczniowie African Music School. „Otwórzmy nasze oczy, otwórzmy uszy i nasze serce. Mamy księżyc, mamy słońce, mamy wiatr, mamy deszcz, uśmiech i łzy i nic poza tym wielkiego. Jesteśmy razem i to dla pokoju. Nie zabijamy, jesteśmy braćmi, przekształcamy hałas wojny w melodię pokoju. W miejsce walk –  idźmy do szkoły. W miejsce zabijania –  studiujmy po prostu. Uczymy się muzyki, aby Wam zaśpiewać... W miejsce walk –  jedni naprzeciw drugim - nauczmy się modlić razem...”. Oby te słowa stały się wreszcie w Republice Środkowej Afryki aktualne...


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2021-01-19 11:56:55
miniaturka

Skandaliczne słowa szefa rosyjskiej dyplomacji wobec Patriarchy Bartłomieja I

W tygodniu modlitw o jedność chrześcijan szczególnie skandalicznie brzmią słowa Siergieja Ławrowa, który zaatakował patriarchę Konstantynopola. Wpisuje się to niestety w kontekst wcześniejszych negatywnych wypowiedzi moskiewskiego patriarchy Cyryla
2021-01-19 12:13:17
miniaturka

Bp Jezierski: ekumenizm to nie tylko debaty ale przede wszystkim sposób myślenia

Bp Jacek Jezierski, przewodniczący KEP ds. Kontaktów z Polską Radą Ekumeniczną odniósł się do niedawnych słów abpa Abla na temat impasu w ekumenizmie, zwracając uwagę, że chodzi o coś więcej, niż tylko ustalenia doktrynalne
2021-01-19 12:57:00
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu prosi o ratowanie życia Polaka ze szpitala w Plymouth

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth.
2021-01-19 13:20:18
miniaturka

To straszliwe, poglądowe działanie tego, co nazywamy cywilizacją śmierci

„Chodzi o brak empatii czy – mówiąc językiem bardziej przemawiającym do serca – brak miłosierdzia wobec tego człowieka” – mówił o sprawie Polaka, któremu angielski szpital odłączył wodę i pożywienie, prof. Grzegorz Kucharczyk z Polskiej Akademii Nauk.
2021-01-19 13:28:59
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Niektórzy zamiast słuchać Słowa Bożego, podsłuchują je, aby wyszukiwać „haki” - jak kiedyś faryzeusze. A jak ja słucham tego, co mówi do mnie Bóg?
2021-01-19 14:01:52
miniaturka

Opoka w czołówce portali religijnych!

Jak podał serwis Wirtualne Media, w porównaniu z listopadem ubiegłego roku w grudniu portal Opoka osiągnął jeden z największych wzrostów odwiedzalności wśród serwisów religijnych. Zyskaliśmy 215,1 tys. użytkowników, co oznacza wzrost o 24,9 proc.