Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-26 18:45
ek / Michał Król SJ

Renesans modlitwy różańcowej w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania odkrywa na nowo modlitwę różańcową. Do regularnej, a nawet codziennej modlitwy w tej formie zachęcało w ostatnim czasie dwóch biskupów. Wciąż pojawiają się nowe inicjatywy promujące ten sposób modlitwy.

Autor/źródło: Rosary on the Coast/Facebook

Abp Malcolm McMahon, metropolita Liverpoolu, wezwał wiernych do odmawiania różańca, czym zainspirował także księży ze swojej archidiecezji. Niektórzy kapłani podczas homilii wyjaśniali swoim wiernym, czym jest różaniec, jak się nim modlić i jakie duchowe dobra płyną z tego wielkiego nabożeństwa. Podobnie bp John Wilson z archidiecezji Westimnsteru, podczas święta Matki Bożej Rożańcowej podkreślał, że jeżeli wierni mają wynieść coś dla siebie po uroczystościach, niech będzie to wezwanie do częstej modlitwy na różańcu.

Odżywanie różańca na Wyspach Brytyjskich pokazują też liczne wydarzenia, które gromadzą ludzi na modlitwie. Pierwszym z nich był niewątpliwie tzw. „Różaniec na Wybrzeżu”, który zgromadził, jak mówią niektóre źródła, około 30 tys. katolików. Organizatorzy tego przedsięwzięcia nie spoczęli jednak na laurach. W tym miesiącu zorganizowali kolejne wydarzenie „Różaniec pod Krzyżem”, gdzie tłumy wiernych jednoczyły się w modlitwie za życiem oraz o pokój i odnowę wiary. Dwutysięczna grupa wiernych wzięła również udział w Krucjacie Rożańcowej w Londynie.

Wydaje się, że zapomniane przez Brytyjczyków na ponad pół wieku nabożeństwo, przeżywa w Anglii swój renesans. Łączy się to również z zapowiedzianym na 2020 r. odnowieniem zawierzenia Anglii Matce Bożej. Figura z narodowego sanktuarium w Walsingham, zwanego Angielskim Nazaretem, peregrynuje obecnie po wszystkich katolickich katedrach Anglii, jako przygotowanie do tego wydarzenia.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-26 15:18:37
miniaturka

Kraków: „Sklep charytatywny” uczy mądrego pomagania

Mimo początkowych trudności, miejsce od ponad miesiąca rozwija się dobrze. Daje pracę osobom niepełnosprawnym i jest przestrzenią, w której krakowianie i turyści poprzez zakupy mogą włączać się w dzieła społeczne.
2018-10-26 16:00:25
miniaturka

Na tym synodzie płakaliśmy, nie możemy o tym zapomnieć

Na tym synodzie wielokrotnie płakaliśmy. Płakaliśmy, wsłuchując się w krzyk młodych, w świadectwa o młodych męczennikach, o młodych chrześcijanach, którzy nie mogą wyrażać swej wiary – mówi bp Bertrand Lacombe.
2018-10-26 18:00:18
miniaturka

Apel biskupów świata przed szczytem klimatycznym w Katowicach

Biskupi z różnych stron świata podpisali dziś w Rzymie Deklarację Kontynentalnych Konferencji Episkopatów wzywającą rządy państw do „podjęcia ambitnych i natychmiastowych działań, by przeciwstawić się i przezwyciężyć niszczące skutki kryzysu klimatycznego”.
2018-10-26 22:18:59
miniaturka

“Miłość Cię odnajdzie" - rekolekcje dla dziewcząt i kobiet

Zastanawiasz się, jaki jest plan Boga na Twoje życie i szczęście? Rekolekcje z cyklu "Maryja, Matką poszukujących drogi" już od 16 do 18 listopada!
2018-10-27 07:13:44
miniaturka

Brazylijscy biskupi apelują o odłożenie broni nienawiści i zemsty

Przed niedzielnymi wyborami biskupi Brazylii napominają i proszą, aby wyzbyto się wszystkiego co wprowadza podziały, dyskryminację, nietolerancję i przemoc, a wyrażano na nowo miłość, pojednanie i podjęto drogę pokoju.
2018-10-27 07:37:28
miniaturka

Watykan w ONZ: każde dziecko niezastąpionym darem

Każde dziecko jest jedynym i niezastąpionym darem. Żadne nie powinno być pozbawione ochrony swoich podstawowych praw - powiedział abp Bernardito Auza podczas debaty w ONZ.