Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-19 12:37
JR

Relacje Jana Pawła II z krajami Europy Środkowo-Wschodniej – nowa publikacja

Kilka tygodni temu ukazała się książka „Krew z waszej krwi, kość z waszej kości. Pontyfikat Jana Pawła II i Kościoły w Środkowo-Wschodniej Europie” pod redakcją ks. Jana Mikruta. Autorzy analizują relacje papieża z krajami Europy Środkowo-Wschodniej w okresie zimnej wojny.

Autor/źródło: gabriellieditori.it

Nakładem włoskiego wydawnictwa Gabrielli Editori ukazało się dwutomowe, liczące 1507 stron dzieło, noszące tytuł „Krew z waszej krwi, kość z waszej kości. Pontyfikat Jana Pawła II (1978-2005) i Kościoły w Środkowo-Wschodniej Europie. W stulecie urodzin Karola Wojtyły” pod redakcją ks. Jana Mikruta, profesora Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W publikację zaangażowało się ponad 50 autorów.

Książkę „Krew twojej krwi, kość twojej kości” rozpoczyna przedmowa kard. Stanisława Dziwisza, który był osobistym sekretarzem Jana Pawła II. Zawiera ona rozdziały dotyczące relacji papieża z Albanią, Austrią, Bułgarią, Czechosłowacją, NRD, Jugosławią, Polską, Rumunią i Węgrami. Autorzy analizują relacje polskiego papieża z krajami Europy Środkowo-Wschodniej w okresie zimnej wojny.

„Wszyscy autorzy podkreślali relacje Jana Pawła II z ich krajami. Jan Paweł II był duszpasterzem, który skłonił się, aby ucałować ziemię ich ojczyzny, przesiąkniętą łzami i krwią po dziesięcioleciach dyktatur nazistowskich i komunistycznych, aby przemówić do nich z głębi serca ” – powiedział ks. Mikrut.

Jak zaznaczył: „Papież był zupełnie wyjątkowym bohaterem historii Kościoła: jako Polak, jako ksiądz i jako papież osobiście stawił czoła wszystkim wymiarom”.

Jedna trzecia publikacji poświęcona jest Polsce. Na tę część składa się 15 artykułów, napisanych przez 14 różnych autorów. W swych opracowaniach przedstawiają oni różne aspekty działalności Ojca Świętego, jego nauczanie i jego dokonania, które miały wyraźny wpływ nie tylko na życie Kościoła katolickiego w Polsce za czasów jego pontyfikatu, ale także na życie Kościołów w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak mówił na telekonferencji zorganizowanej w związku z publikacją dzieła abp. Marek Jędraszewski: „Tytuł dzieła «Krew z waszej krwi, kość z waszej kości» pochodzi od sformułowania użytego przez samego papieża, który podczas swej I Pielgrzymki do Polski, na zakończenie homilii w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 3 czerwca 1979 roku w Gnieźnie, powiedział o sobie: «Tak będzie śpiewał wraz z wami, umiłowani rodacy, ten papież, krew z waszej krwi i kość z waszej kości»”.

Źródło: catholicnewsagency.com, diecezja.pl


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Jan Paweł II, pontyfikat, Europa Środkowo-Wschodnia, Komunizm, ks. Jan Mikrut