Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-05 15:02
mk

Ręcznie tkane, furmańskie rękawice dla Berniego Sandersa

Prezent dla amerykańskiego polityka przygotowali górale z Sądecczyzny, rodzinnych stron jego ojca. Inspiracją było zdjęcie z inauguracji prezydentury Joe Bidena, na którym B. Sanders siedzi w zimowej kurtce i w grubych, wełnianych rękawiczkach.

Autor/źródło: Marcelina Kubiak

„On tam wygląda na trochę zmarzniętego, a w związku z tym, że nasze rękawice są najcieplejsze na świecie, postanowiliśmy mu takie wysłać, żeby nie marzł” – mówi w rozmowie z Radiem Kraków Małgorzata Polańska-Kubiak, jednak z tkaczek robiących rękawice dla senatora.

Rękawice będą wzorowane na mających ponad 100 lat eksponatach muzeum regionalnego. Jak jednak podkreśla M. Polańska-Kubiak, wygląd każdej z furmańskich rękawic zależy od wielu małych rzeczy – „od grubości nitki czy od tego jak ktoś ubija albo naciąga nitkę”. Każda para (a właściwie każda rękawica) jest więc niepowtarzalna.

Tkane przestrzennie rękawice to tradycyjny wyrób górali z Sądecczyzny. „Rękawice furmańskie były tu tkane od zawsze. Powszechnie hodowano polskie owce górskie odmiany barwnej (z przewagą czarnych), pozyskiwano od nich wełnę, z której tkano płótno samodziałowe, a pozostałe resztki uprzędzionej włóczki wykorzystywano do wykonania rękawic” – mówi cytowana przez „Dziennik Polski” Barbara Talar, kustosz Muzeum Regionalnego Towarzystwa Miłośników Piwnicznej.

Jak tłumaczy, rękawice najczęściej były noszone przez furmanów, pracujących przy zwózce drewna z lasu lub podczas zimowych prac w gospodarstwie.

Wraz ze zdjęciami Berniego Sandersa słynne stały się też same rękawiczki. Okazało się, że polityk otrzymał je w prezencie od Jennifer Ellis, nauczycielki w szkole podstawowej w Essex Junction w stanie Vermont. Szyje ona rękawiczki z materiału, odzyskanego ze starych swetrów oraz polaru. Po tym, jak zdjęcia z inauguracji prezydentury J. Bidena obiegły świat, Jennifer Ellis została zasypana lawiną telefonów i wiadomość. Otrzymała 13 tys. maili. Niektórzy prosili ją o uszycie nawet kilkunastu par podobnych rękawic.

Teraz szanse na międzynarodową karierę będą mieć furmańskie rękawice, wykonane przez tkaczki z Piwnicznej-Zdroju i Łomnicy-Zdroju.

Źródła: Dziennik Polski, Radio Kraków, Polsat News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-05 13:38:46
miniaturka

PKO BP: technologia blockchain przyszłością sektora finansowego w Polsce

System raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych to kolejny efekt współpracy PKO Banku Polskiego, Krajowej Izby Rozliczeniowej i Ministerstwa Finansów w zakresie rozwoju projektów bazujących na technologii blockchain.
2021-02-05 14:13:37
miniaturka

Wspólnota ze Zranionymi

Tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, przypadający w pierwszy piątek Wielkiego Postu - 19 lutego 2021 r., będzie przeżywany pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi”. – Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2021-02-05 14:49:55
miniaturka

Gdyby kobieta znała całą prawdę, nigdy nie dokonałaby aborcji

„Pewien aborcjonista nagrywany ukrytą kamerą wyznał dziennikarzowi: «Uśmiercałem dzieci tak duże i wielotygodniowe, że mogłyby uciekać na własnych nogach»” – powiedziała portalowi DoRzeczy.pl Polonia Castellanos. Opowiedziała, jak w Hiszpanii wygląda przemysł aborcyjny.
2021-02-05 15:14:06
miniaturka

Pół wieku w slumsach Seulu z Ewangelią w ręku!

Siostra Maria Dorotea D'Oto od pół wieku głosi Ewangelię w Korei Płd. Włoska misjonarka, która skończyła 90 lat powtarza, że ludziom zaczęło się lepiej żyć, ale wciąż spragnieni są Boga.
2021-02-05 15:49:03
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dzisiejsza Ewangelia przestrzega nas przed pewnym stylem życia, który stał się modny: pracować bardzo intensywnie, często w pośpiechu, aby szybko osiągnąć jak najlepsze rezultaty, odnieść sukces, a później pozwolić sobie używać tego świata… W jakiejś mierze dotyczy to i świeckich i duchownych.
2021-02-06 09:07:51
miniaturka

Małżeństwo szczepionką na trudne czasy. Jak umacniać więzi w czasie epidemii?

VII Tydzień Małżeństwa w Polsce odbędzie się w dniach 7–14 lutego pod hasłem „Małżeństwo szczepionką na trudne czasy”. Organizatorzy przekonują, że dla budowania bliskich więzi niezmiernie istotne jest celebrowanie, docenianie i radosne spędzanie wspólnego czasu.