Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-10 10:21
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Rebelia w Tigraj zagraża narodowemu sanktuarium, należącemu do dziedzictwa UNESCO

Przetaczająca się przez etiopski region Tigraj krwawa rebelia budzi poważny niepokój o znajdujące się na tym terenie bezcenne zabytki. Rebelianci zajęli właśnie Lalibelę - święte miejsce Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego

Autor/źródło: vaticannews.va

Do tego sanktuarium zmierzają liczne pielgrzymki chrześcijan. Słynie z jedenastu wykutych w litej skale monumentalnych kościołów zbudowanych w XII–XIII wieku i jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.


Sytuacja w Tigraj wciąż jest bardzo trudna. Nie widać nadziei na przywrócenie pokoju. Prawdziwym dramatem jest sytuacja ludności, do której wciąż nie trafia pomoc humanitarna. „Potrzeba bardziej zdecydowanych działań wspólnoty międzynarodowej, w przeciwnym wypadku dziesiątkom tysięcy ludzi grozi śmierć głodowa” – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Mussie Zerai.


    „Konsekwencje tego gestu agresji i prowokacji, jakim jest zajęcie Lalibelli mogą być dramatyczne. Jest to miejsce słynące ze swych wykutych w skale kościołów. Dla Etiopczyków to miejsce jest nową Jerozolimą. Nazwa pochodzi od króla Lalibeli, który nakazał wykucie tych kościołów, mających ogromną wartość architektoniczną i artystyczną. Po Axum jest to drugie najbardziej święte miejsce dla prawosławnych chrześcijan w Etiopii – mówi papieskiej rozgłośni ks. Zerai. – Wspólnota międzynarodowa musi bardziej zaangażować się w powstrzymanie tego konfliktu i rozpocząć negocjacje pokojowe. Pilną rzeczą jest dostarczenie pomocy ludziom od miesięcy cierpiącym dramatyczne skutki konfliktu. Pierwszą rzeczą jest obecnie dostarczenie pomocy żywnościowej i medycznej potrzebującym.“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-10 09:37:05
miniaturka

Początek szczytu pielgrzymkowego na Jasnej Górze

Pieszo i na rowerach. Coraz więcej pielgrzymów przybywa na Jasną Górę. W czasie wychodzenia z pandemii pielgrzymki są nie tylko rekolekcjami, świadectwem wiary i wielką modlitwą, ale także radosnym spotkaniem z drugim człowiekiem i odnowieniem międzyludzkich relacji.
2021-08-10 10:04:50
miniaturka

Katolickie zakonnice zostają w Kabulu: nie opuścimy potrzebujących

Po wycofaniu się wojsk amerykańskich sytuacja w Afganistanie robi się coraz bardziej dramatyczna. Kolejne miasta padają przed talibami, uciekają niemal wszyscy przedstawiciele państw zachodnich. Zakonnice z Kabulu nie chcą jednak opuszczać potrzebujących i zostają na miejscu
2021-08-10 10:09:10
miniaturka

Raport Komitetu Bioetyki szansą na powstrzymanie eutanazji w Hiszpanii

Komitet Bioetyki, agenda rządu Hiszpanii, opublikował raport, z którego wynika, że prowadzone przez Kościół katolicki szpitale i ośrodki opiekuńcze mają prawo odmawiać przeprowadzania eutanazji. Została ona zalegalizowana w Hiszpanii w marcu 2021 roku.
2021-08-10 10:48:46
miniaturka

Niedzielski: zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych

Dane z ostatniego miesiąca pokazują, że zakażają się głównie osoby z grup najmniej zaszczepionych - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że zakażenia wśród osób do 40 lat to ponad 56 proc. wszystkich.
2021-08-10 10:49:36
miniaturka

Na pielgrzymce najważniejsza jest intencja! Wiedzą o tym młodzi ludzie

Po czasie pandemii wróciło pielgrzymowanie na Jasną Górę. Idą młodsi i starsi. Rodziny z małymi dziećmi i seniorzy. W czym tkwi fenomen pielgrzymowania? Bardzo ważne są intencje, z którymi idą pielgrzymi. Serca raduje fakt, że nawet 9-latkowie mają ogromną świadomość tego, po co idą.
2021-08-10 11:10:20
miniaturka

Stworzono „algorytm śmierci”. Przyniesie więcej szkód niż korzyści?

Kanadyjscy naukowcy stworzyli algorytm, który pozwala przewidzieć śmierć człowieka z półrocznym wyprzedzeniem. Jak pisze Grzegorz Górny, jest to niebezpieczne narzędzie, które będzie miało wpływ na pacjenta i medyków, ale także na rozwój medycyny i szerzenie się eutanazji.