Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-25 09:50
JR / siodma9.pl

Reagujmy na przemoc domową. Kobieta może nie czuć się na siłach, by wezwać pomoc

Kobieta doświadczająca przemocy żyje w ogromnym lęku. Gdy słyszymy za ścianą krzyki, zareagujmy. Taka interwencja to sygnał dla sprawcy, że ludzie nie są obojętni – powiedziała asp. szt. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji w związku z Dniem Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

Autor/źródło: Pixabay.com

Asp. szt. Wioletta Szubska mówiła w wywiadzie dla Poranka Rozgłośni Katolickich „Siódma 9”, że czas pandemii koronawirusa nie spowodował większej liczby zgłoszeń przypadków przemocy domowej.  

„Zdajemy sobie sprawę, że ten czas jest trudny dla wszystkich. Wyjątkowo dla tych, którzy są uwikłani w przemoc w rodzinie i pozostają w swoich domach, które powinny być oazą spokoju i bezpieczeństwa. Ogólna liczba wypełnionych formularzy «Niebieska karta A», w okresie od momentu rozpoczęcia pandemii w marcu do października, spadła do analogicznego okresu sprzed dwóch lat. Wtedy było ich ponad 49 tysięcy. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze osoby, wobec których jest podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie, od razu szukają pomocy u policji. Wolą zadzwonić na telefon zaufania, porozmawiać o tym, upewnić się, czy rzeczywiście są dotknięci przemocą w rodzinie. Tutaj zauważyliśmy wzrost takich rozmów” – poinformowała.

Powiedziała, jak skorzystać z procedury Niebieskiej Karty, która chroni kobiety przed przemocą ze strony bliskiej osoby.

„Jej wszczęcie rozpoczyna się od wypełnienie formularza «Niebieska karta A». Jest ona niezwłocznie przekazywana do zespołu interdyscyplinarnego powoływanego przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. To cała machina, która wymaga szeregu działań. Policja jest jednym z pięciu podmiotów zaangażowanych w taką procedurę, obok przedstawicieli jednostek pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty czy ochrony zdrowia. Podejmuje się działania interwencyjne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa” – powiedziała.

Asp. szt. Wioletta Szubska zaznaczyła, że procedury Niebieskiej Karty nie można wycofać. Ma to zapobiec naciskom na osobę zgłaszającą. „Musi być zrealizowany indywidualny plan pomocy. Jest on zawarty w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2018 roku” – podkreśliła.

30 listopada zmienią się przepisy chroniące osoby, których dotyka przemoc domowa.

„Policjanci rozpoznają, czy doszło do przemocy, czy doszło do użycia niebezpiecznego narzędzia, czy sprawca straszył współmieszkańców pozbawieniem życia. W takiej sytuacji patrol policji dopilnuje, aby agresor natychmiast opuścił mieszkanie. Nie będzie miało znaczenia, że mieszkanie należy do niego. Stanie się tak już po pierwszym wezwaniu. Mam nadzieję, że kobiety zdobędą się na odwagę i nie będą żyły w tyranii, zastraszeniu i będą wzywały policjantów. Taki agresor zostanie odizolowany od rodziny na 14 dni. Osoba wobec, której jest stosowana przemoc będzie miała możliwość przedłużenia przez sąd czasu izolacji” – zaznaczyła.

Asp. szt. Szubska zaapelowała, by zawsze reagować, jeśli docierają do nas sygnały, że w danej rodzinie może dochodzić do przemocy.

„Nigdy nie wiemy, co dzieje się za ścianą. Kobieta może nie czuć się na siłach, by wykonać taki krok. Żyje w ogromnym lęku i zastraszeniu. Ważne jest, by dawać jasny komunikat sprawcom. Gdy słyszymy za ścianą płacz dziecka, krzyki, zapukajmy do takich drzwi i zapytajmy, czy ktoś potrzebuje pomocy. Taka interwencja to sygnał dla sprawcy, że ludzie nie są obojętni, sprawca nie jest anonimowy i że nie może działać w taki sposób” – podsumowała.

Źrodło: siodma9.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-25 10:34:44
miniaturka

Czy szczepionka Moderny powstaje z tkanek z płodów poddanych aborcji?

Firma Moderna, twórca jednej z opracowywanych obecnie szczepionek na COVID-19, w przeszłości opierała się w badaniach na komórkach pochodzących z abortowanych płodów. Jak ma się to do obecnie testowanej szczepionki i jak powinni zachować się katolicy pragnący z niej skorzystać?
2020-11-25 11:00:30
miniaturka

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na wirtualny spacer

Muzea będą zamknięte co najmniej do 27 grudnia, jednak wiele placówek udostępnia swoje zasoby internetowo. Dołączyło do nich Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Na stronie muzeum można odbyć wirtualny spacer po placówce.
2020-11-25 11:23:14
miniaturka

Ryzyko zakażenia się koronawirusem w wyniku używania banknotów jest niskie

Ryzyko zakażenia się koronawirusem w wyniku dotykania banknotów jest niskie, a wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na nich krócej niż na wielu innych powierzchniach, z którymi ludzie stykają się na co dzień - wynika z badania opublikowanego we wtorek przez Bank Anglii (BoE).
2020-11-25 12:04:22
miniaturka

Publikacja IPN w sprawie kard. Gulbinowicza nie potwierdza oskarżeń o homoseksualizm

Wbrew wyrażanym w ostatnich tygodniach oczekiwaniom dziennikarzy wydana właśnie publikacja IPN dotycząca kontaktów kard. Gulbinowicza z SB nie zawiera informacji, które jednoznacznie miałyby potwierdzać jego homoseksualne skłonności
2020-11-25 12:18:42
miniaturka

5 pomysłów na dobry Adwent w czasie pandemii

29 listopada rozpoczyna się szczególny Adwent. Przeżywać go będziemy wśród wielu ograniczeń. Jak dobrze przeżyć ten czas, by przygotować się należycie do świąt Bożego Narodzenia, które również będą miały w tym roku wyjątkowy charakter?
2020-11-25 12:40:42
miniaturka

Powstała nowa diecezja greckokatolicka w Polsce

Papież Franciszek ustanowił nową eparchię (diecezję) olsztyńsko-gdańską Kościoła greckokatolickiego w Polsce z siedzibą w Olsztynie. Pierwszym jej biskupem mianował dotychczasowego proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Wałczu – ks. Arkadiusza Trochanowskiego.