Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-16 11:39
JR / PAP

Reagujmy, gdy widzimy osoby bezdomne potrzebujące wsparcia!

Zima to najtrudniejszy okres dla osób, które są bezdomne. Bądźmy w tym okresie solidarni. Jeżeli widzimy osoby potrzebujące wsparcia, nie bójmy się zgłaszać tego na numery alarmowe – powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Autor/źródło: PAP

Wiceszef MRiPS zwrócił uwagę, że odnotowywana w ostatnich dniach niska temperatura sprawia, że jeszcze więcej osób w kryzysie bezdomności potrzebuje wsparcia. 

„Zima to najtrudniejszy okres dla osób, które są bezdomne, dlatego kierowane do nich wsparcie musi być szerokie. Taką pomoc oferują instytucje, które zapewniają możliwość skorzystania z noclegowni, ogrzewalni i schronisk dla osób bezdomnych. Jednocześnie apeluję do nas wszystkich, abyśmy byli w tym okresie solidarni z osobami bezdomnymi. Jeżeli widzimy osoby potrzebujące wsparcia, nie bójmy się zgłaszać tego na numery alarmowe, np. na policję, do straży miejskiej lub do ośrodków pomocy społecznej. Dzięki temu, tym osobom zostanie udzielone wsparcie i nie pozostaną one same” – powiedział Szwed.

„Jesteśmy przygotowani i obecnie są miejsca w noclegowniach i ogrzewalniach, z których mogą korzystać osoby bezdomne. Ale wiemy, że są również osoby, które nie chcą z tego korzystać i nawet w przypadku interwencji służb mundurowych nie chcą udawać się do takich ośrodków. Jednak naszą rolą jest przynajmniej przekazanie służbom, że dana osoba takiej pomocy potrzebuje” – podkreślił.

Dodał, że MRiPS jest w stałym kontakcie z organizacjami wspierającymi osoby bezdomne. Zapewnił, że w schroniskach wprowadzono specjalne procedury i działania w związku z pandemią COVID-19.

„Jeżeli ktoś w noclegowni, schronisku lub ogrzewalni jest zarażony koronawirusem, wówczas taka osoba jest izolowana, a cały ośrodek jest poddawany testowaniu. W tym zakresie bardzo ważna jest rola organizacji pozarządowych i samorządów” – powiedział.

Wiceminister Szwed poinformował, że resort rodziny wystąpił do ministerstwa zdrowia z pytaniem, czy osoby bezdomne mogłyby wcześniej zostać objęte programem szczepień. „Ta sprawa będzie jeszcze zapewne przedmiotem dyskusji. Pamiętajmy też, że szczepienia są dobrowolne, więc osoby bezdomne będą musiały wyrazić zgodę na szczepienie i wypełnić odpowiedni formularz” – powiedział.

Wiceminister przypomniał, że w 2020 roku rząd przeznaczył 17 mln zł na wsparcie osób w kryzysie bezdomności.

„W związku z pandemią przeznaczyliśmy na rzecz osób bezdomnych trzykrotnie więcej środków, niż w poprzednich latach. Dużym wsparciem była również rozpoczęta przed świętami Bożego Narodzenia akcja dostarczenia osobom bezdomnym prawie miliona ton żywności. Chcieliśmy, by z tej pomocy mógł skorzystać każdy potrzebujący. Akcję tę realizowało Towarzystwo Brata Alberta i Caritas Polska, obecnie jest już ona kończona” – powiedział Szwed.

Z ostatniego badania przeprowadzanego przez resort rodziny w 2019 r. wynika, że w Polsce jest 30,3 tys. osób w kryzysie bezdomności, z czego zdecydowaną większość, bo aż 83,6 proc., stanowią mężczyźni. Najwięcej osób bezdomnych przebywa w województwach: mazowieckim, śląskim i pomorskim. Wśród przebadanych osób 80,2 proc. przebywało w placówkach instytucjonalnych, a pozostałe 19,8 proc. poza nimi – w przestrzeni publicznej i miejscach niemieszkalnych.

Jako główną przyczynę swojej sytuacji życiowej osoby bezdomne wskazywały konflikt rodzinny (32,2 proc.), uzależnienie (28 proc.), eksmisję, wymeldowanie (26,3 proc.) oraz rozpad związku (18,4 proc.).


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-16 09:34:20
miniaturka

W ramach akcji „Paczuszka dla Maluszka 2020” zebrano 25 tys. paczek!

W grudniu odbyła się siódma edycja świątecznej akcji „Paczuszka dla Maluszka 2020”, którą prowadzi Fundacja Małych Stópek. Udało się zebrać 25 tys. paczek, które zostały przekazane 70 ośrodkom z całej Polski, w tym domom dziecka, domom małego dziecka, domom samotnej matki oraz hospicjom.
2021-01-16 10:48:18
miniaturka

Radykalny islam naciera we francuskich szkołach

49 proc. francuskich nauczycieli nakłada na siebie autocenzurę, by nie mieć problemów z muzułmanami. Nauczyciele biją na alarm, że państwo nie zapewnia im wystarczającej ochrony i nie broni ich w obliczu bezpodstawnych oskarżeń.
2021-01-16 11:15:50
miniaturka

7 proc. czy 500 proc.? Spór wokół różnicy w podatkach od papierosów i podgrzewaczy

W branży tytoniowej oraz wśród niektórych ekspertów podatkowych rozgorzał spór wokół tego, czy podatki nałożone na podgrzewacze tytoniu są w Polsce faktycznie aż o 5-krotnie niższe niż podatki od tradycyjnych papierosów, czy może ta różnica jest znikoma.
2021-01-16 12:40:56
miniaturka

W Argentynie aborcja na życzenie do 14 tygodnia ciąży. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Argentyny Alberto Fernández podpisał przyjętą w grudniu 2020 r. przez parlament ustawę o aborcji. Zezwala ona na legalne, swobodne i bezpłatne usunięcie ciąży do 14. tygodnia.
2021-01-16 14:15:25
miniaturka

Koronawirus w klasztorze karmelitanek bosych w Łodzi. Siostry proszą o modlitwę

Trzy siostry karmelitanki w klasztorze w Łodzi są hospitalizowane z powodu koronawirusa, a jedna jest w stanie krytycznym – poinformowała przełożona łódzkiego Karmelu s. Maria Weronika od Najświętszego Oblicza. Testy wykazały, że – poza siostrą furtianką – wszystkie siostry zostały zakażone.
2021-01-16 14:24:48
miniaturka

Lockdown zdziesiątkował włoskie rodziny. Złożono o 60 proc. więcej wniosków o rozwód

Lockdown zdziesiątkował włoskie rodziny. W ubiegłym roku o 60 proc. wzrosła liczba wniosków o rozwód. W sumie rozpadło się 650 tys. rodzin. Najbardziej ucierpiały małżeństwa, które już wcześniej przeżywały kryzys – zauważa Gian Ettore Gassani, przewodniczący Stowarzyszenia Prawników Matrymonialnych.