Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-06 16:00
ds / Dariusz Stępień

Ratunek w interwencji Opatrzności

Dwaj wybitni profesorowie i historycy, Andrzej Nowak i Wojciech Roszkowski, są zgodni. Uliczne protesty to kolejna odsłona „buntu barbarzyńców”. Ekologizm, projekty depopulacyjne i promocja aborcji na życzenie, czy masowa ateizacja społeczeństw i promocja antykultury to przejawy tego samego trendu. Czy można go powstrzymać?

Autor/źródło: By Biały Kruk - https://bialykruk.pl/wydarzenia/prof-wojciech-roszkowski-jest-rzecza-dowiedziona-ze-cywilizacje-psuja-sie-od-glowy, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85956293

Przez Polskę przetoczyły się niezwykle gwałtowne i wulgarne w swych hasłach demonstracje. Ich wspólnym mianownikiem jest agresywny ateizm młodego pokolenia, skierowany przeciwko Kościołowi a szczególnie hierarchii kościelnej. To nie są już „letni katolicy”, którzy potrzebują jedynie uczynić zadość rodzinnej tradycji i ochrzcić dziecko czy w ładnej scenerii „wziąć ślub”. W ciągu dwóch pokoleń przeszliśmy od masowej religijności i zbiorowego „Abba Ojcze”, które młode pokolenia śpiewały św. Janowi Pawłowi II do agresywnego i wojującego ateizmu.

Nie ma wątpliwości, że to echa procesów toczących się od dziesięcioleci w Europie. Swoisty pokaz w Polsce ich brutalnej i wulgarnej siły, która ma zastraszyć społeczeństwo właśnie zobaczyliśmy. Dla socjologów i ekspertów opisujących naszą rzeczywistość to dalszy ciąg rewolucji '68 roku, która ominęła Polskę ze względu na istniejącą przez dziesięciolecia „żelazną kurtynę”.

Wśród diagnoz i recept na szczególną uwagę zasługują te, których udzielają dwaj konserwatywni historycy: prof. Andrzej Nowak i prof. Wojciech Roszkowski. Ostrość ich historiozoficznej diagnozy zasługuje na przypomnienie. Co ciekawe, obaj do opisania zachodzących procesów społecznych używają porównań do czasów barbarzyńców. Z tą różnicą, że tamci, historyczni tworzyli hordy najeźdźców niejako z zewnątrz imperium. Ci, współcześni, są „nasi”, z wewnątrz europejskiego imperium i z serca chrześcijańskiej cywilizacji.

Profesor Nowak

Niedawno profesor Nowak udzielił wywiadu portalowi wpolityce.pl. Przedstawił tam dość ostrą diagnozę sytuacji. W całej rozmowie profesor Andrzej Nowak podkreślał, że wiele plag spada na współczesny Zachód i na Polskę. Całość tych idei, od ekologizmu, przez projekty depopulacyjne, po kompletną ateizację społeczeństwa, historyk nazwał pandemią globalnego ogłupienia.

Stwierdził, że wulgarne hasła w czasie protestów mają pełnić funkcję zapory. Uniemożliwiają działać głosowi sumień ludzi, ale też prowadzić racjonalną dyskusję. Nie ma nawet czasu zastanowić się przykładowo nad tym czy protestującym rzeczywiście chodzi o autentyczne cierpienie – dolegliwości psychiczne i fizyczne związane z urodzeniem niepełnosprawnego dziecka i czy usprawiedliwia ono zadanie cierpienia kończącego się śmiercią drugiemu istnieniu ludzkiemu. Wszak racjonalność podpowiada, że tych szczególnych przypadków jest rocznie ok. tysiąca w ciągu roku w Polsce na prawie czterysta tysięcy wszystkich ciąż.

Strona protestująca, jak ją określił profesor, strona „barbarzynek” chce zakrzyczeć prawa drugiego człowieka i za jedyne i najważniejsze prawo uznać prawo siły. I to siły kobiety, która może uderzyć kamieniem, która może stanąwszy na dachu samochodu wezwać do zatrzymania Polski i poddania jej dyktatowi swojej ideologii. I dalej prof. Nowak rozwija rozumienie słowa „barbarzynka” jako naturalnie nawiązującego do barbarzyńcy. Ale nie takiego, który nie wie co to dobro, a co zło. Chodzi o ludzi, którzy świadomie chcą zniszczyć pewną tradycję, kulturę i przekreślić Bacha, Mozarta wszystkich innych twórców związanych z tradycją chrześcijańską.

Profesor zastanawia się też nad tym czy można zahamować te procesy i dochodzi do konstatacji, że li tylko ludzkimi siłami będzie to niezwykle trudne. Ratunku upatruje w interwencji Opatrzności, o którą możemy i powinniśmy się modlić i podkreśla, że modlitwa to potężna broń, którą mamy. Zaznacza, że nie powinniśmy jej używać przeciwko komukolwiek, ale przede wszystkim modlić się w obronie życia i porządku moralnego. Zwraca też uwagę na kontekst historiozoficzny i stwierdza, że walka ze złem ma też głębszy wymiar i trwa nie od kilku dni, ale od co najmniej 2 tys. lat, tak jak to zostało przedstawione w Apokalipsie św. Jana.

Profesor Roszkowski

Z kolei, profesor Wojciech Roszkowski, przedstawił swoją diagnozę w książkach: „Roztrzaskane Lustro – Upadek cywilizacji zachodniej” i jej kontynuacji „Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji”. Stwierdza w nich dobitnie, że kluczowym dla uzdrowienia Europy i Polski jest powrót do fundamentalnych pytań o sens życia, o sens cierpienia, czym jest piękno i dobro. I powrót do zdrowego rozsądku, bo kontrkulturowa rewolucja oparta jest na jego negacji i zaprzeczeniu naturalnym prawom i procesom.

Profesor Roszkowski podkreśla, że Polska nie powinna pogodzić się z dominującym nurtem jako swego rodzaju „oczywistością” i jak kiedyś się mówiło „historycznym determinizmem. Istnieją mechanizmy, które w ramach demokratycznych procedur można wykorzystać dla budowania konserwatywnej opcji. Tu najważniejszym orężem są media i edukacja.

Chodzi o to, aby dysponować mediami, które pokażą zdroworozsądkową optykę patrzenia na świat, a uczniom zapewnić programy szkolne, które uwzględnią konserwatywny punkt widzenia. I „last but not least” wymiar sprawiedliwości, który powinien odczytywać prawo, a nie je tworzyć.

Zdaniem profesora Roszkowskiego czas jeszcze, byśmy zawrócili z drogi destrukcji. Nie wiadomo, ile tego czasu mamy, ale z pewnością już niewiele.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-06 14:06:24
miniaturka

O. Wojciech Giertych OP pisze do Romana Giertycha. A w tle św. Tomasz z Akwinu

W ubiegłym tygodniu opublikowano list o. Wojciecha Giertycha do jego bratanka Romana. Dominikanin, powołując się na naukę św. Tomasza z Akwinu, podważa konieczność prawnego rozszerzania ochrony życia. Tekstowi przyjrzał się Paweł Milcarek i porównał z rzeczywistą treścią „Summy Teologii”.
2020-11-06 14:26:40
miniaturka

Infodemia nasza powszednia. O konieczności wyłapywania fake news

Każdego dnia jesteśmy zalewani wiadomościami o koronawirusie, również fałszywymi. Według WHO wystarczy wyłapywać fake news i nie podawać ich dalej, by powstrzymać tę infodemię – napisał we „Wszystko Co Najważniejsze” prezes PAP Wojciech Surmacz.
2020-11-06 15:25:51
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

W dzisiejszej Ewangelii trzykrotnie pojawia się słowo „mamona”. Nie należy ono do wyrażeń często używanych w języku potocznym, choć też nie zostało z niego całkowicie wyparte.
2020-11-06 15:56:50
miniaturka

Franciszek przekazał swój pektorał do Muzeum Krzyża

We wrześniu otwarto w Caltagirone na Sycylii Międzynarodowe Muzeum Krzyża. Założył je miejscowy ordynariusz po tym, jak wiosną sam walczył z koronawirusem a krzyż św. Damiana z Asyżu niósł mu pocieszę w tych dniach. Papież Franciszek zachęca do kontemplowania tajemnicy cierpienia Jezusa i przekazuje swój pektorał do muzeum.
2020-11-06 15:58:26
miniaturka

Jak finansowo radzi sobie Kościół hiszpański?

W najbliższą niedzielę w Hiszpanii przypada Dzień Kościoła Diecezjalnego. To wtedy poszczególne diecezje publikują sprawozdania o stanie swych finansów. Dowiadujemy się z nich nie tylko o tym jak poradziły sobie w 2019 roku, ale też o ich finansach w czasie pandemii.
2020-11-06 20:37:40
miniaturka

Kard. Hollerich: Papież chce, by Europa wróciła do swych chrześcijańskich korzeni

Komentując wystosowany w ubiegłym tygodniu papieski list do Europy, kard. Hollerich zauważył, że Papieżowi Franciszkowi zależy, aby Unia Europejska powróciła do wizji swych chrześcijańskich założycieli. Nawiązuje tym samym do wcześniejszych apeli Jana Pawła II